1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İnsanın Kendini Tanıması
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanın Kendini Tanıması

A+A-

İnsan hiç şüphesiz başıboş olarak yaratılmış değildir. Aslında görebildiğimiz ve göremediğimiz; bildiğimiz ve bilemediğimiz, eskilerin tabiri ile ‘zerre’den ‘küre’ye ne varsa bunların yaratılması lâf olsun diye değildir. Hiç birisi boş olarak değil, her biri bir görevle ve bir işte kullanılmak için yaratılmıştır. Yaratıldıktan sonra da belli bir yere yerleştirilmiştir. İnsan da böyledir. Onun yerleştirilmiş olduğu yer ise dünyadır. Dünya da yaratılışı itibariyle insanın yaşamasına uygun ve onun ihtiyaçlarını karşılayacak imkânlarla donatılmıştır. Bu sebeple de insan, bu yaratılmış olan şeyleri ister yalın biçimde ister başkaları ile bir araya getirerek ortaya koyduğu karışım veya bileşimi, onlardan yaratılış gayesine uygun faydalanma yollarını kullandığı sürece yaşama imkânını bulacaktır. Onların bir zararını görmeyecektir. Diğer bir ifade ile kendi yaşama şartlarını değişik biçimde kurmak istese ve düşüncesine göre yaşamayı tercih etse içinde yaşadığı yer ve atmosferde her türlü imkânı bulacaktır.
Ancak nasıl yaşaması gerektiğini düşünen ve bu yolda imkân arayan kimse önce kendisini tanımak durumundadır. Diyebiliriz ki, insanın bu güne kadar yapmış olduğu bir takım keşif ve icatları aslında kendisini tanıyabilmek için yapmıştır ve hâlen de yapmaktadır. Çünkü insan henüz kendi yaratılış sırlarını ortaya koyabilmiş değildir.
Nitekim bu konuda şöyle söylenmiştir:

İlim, ilim bilmektir,
İlim, kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır.

Öyle ya! İnsan kendisini bile tanımamışsa bugüne kadar okuduğunun ve bundan sonra okuyacağının faydası ne olabilir?
Bugün insanoğluna bakacak olursak, kendi eli ile yaptığı bir aletin nasıl kullanılması gerektiği konusunda mutlaka bir kullanım kılavuzunu da yanına koyduğunu görürüz. Eğer onu kullanacak kişi o kılavuzu dikkate almadan o şeyi kullanacak olursa yanlış kullanmış olacağı için ondan ya zarar görecek veya kullanımdan beklediği neticeyi alamayacak ve ondan faydalanamayacaktır.
İnsan da canlı bir âlettir ve Allah tarafından yaratılmıştır. Öyleyse onu en iyi tanıyan da Allah’tır. Bu sebeple de insan, kendisine faydalı olabilmesi için, diğer bir ifade ile kendi kendisinden yararlanabilmesi için yaratıcısının gösterdiği ve belirlediği kuralları içeren kılavuzu iyi bilmesi ve onu aynen uygulaması gerekir. Aksi durumda yanlış yolda ve yanlış kullanımda yer alır ve bu yolun sonunda, kendisi dahil, hiç kimsenin bir işine yaramadan göçüp gider.
 

Bu yazı toplam 157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.