1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İNSANLIK BÖYLESİNİ İLK DEFA GÖRÜYOR
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANLIK BÖYLESİNİ İLK DEFA GÖRÜYOR

A+A-

İslam Tarihi ile ilgili şimdiye kadar çekilen ve gerek seyredilme oranı, gerekse tesir açısından henüz geçilemeyen Çağrı Filminin, Habeşistan Kralı ile ilgili sahnesinde, Müşriklerin temsilcisi olan ve Muhacirleri Habeş Kralından geri istemek üzere giden Amr ile Habeş Kralı Necaşi arasında şöyle bir diyalog var, (Necaşi): 

-Kalk ayağa Amr! Bilirsin senin isteyip de benim sana veremeyeceğim hiçbir şey yok.

-Yuda Aslanı, ben nasıl başlayacağımı bilemiyorum.

-Dostluğumuzu düşün. Oradan başla.

-Mekke’den bazı esirler kaçmış, senin Krallığına sığınmış.

-Esirler geri verilir. Tabi karşılığında bizde esirlerimizi isteriz.

-Evet,  Ama aralarında özgür olanlarda var. “ İsyancılar!”

- İsyancılar mı?

-Hı, hı. 

-(Adamlarına dönerek) Arabistan’da Huzursuzluk mu var? Niye Bana bildirilmedi?

 https://www.youtube.com/watch?v=pUdVvo1xo1I         

Arabistan Ve Habeşistan/Etopya  filmdeki bu diyalogdan şunun için bahsediyorum:  Miladi 616 yılında, Peygamberimizin tebliğe başlamasının üstünden 6 yıl geçmiş, Müslümanlara Mekkeli Müşriklerin yaptığı zulümlerin ahı arşa ulaşmış, dünyanın en büyük hadisesi (İslam’ın doğuşu, yayılışı olgusu) 6 yıldır Mekke’de yaşanıyor. Müslümanlardan bir grup, başlarında Caferi Tayyar olduğu halde Habeşistan'a göç etmişler. Sonra Yukarıdaki Diyalog yaşanıyor. Arabistan’la, Habeşistan neredeyse birbirine sınır…  Dünyanın en büyük hadisesinden HABEŞ Kralının bile haberi yok. Bir bu olaya bakın bir de günümüzde yaşananlara. Aradaki farkın ve değişimin korkunç büyüklüğüne dikkat edin.  Günümüzde, bırakın önemli bir hadiseyi, en basit bir olay bile(doğru veya yanlış)  istenirse dünyanın dört bucağına dakikalar içinde yayılır. Bu ne demek?  Şu demek.

İlk Çağ, Orta Çağ... CORONA ÇAĞI

Corona Virüsü şu yönü ile bir çağ başlangıcı olmaya aday: Bu virüs ne 1918’ lerdeki İspanyol Gribi kadar can alacak(inşallah almayacak) ne de Kavimler Göçü,  İst. Fethi gibi çağ başı olan hadislerden sonraki siyasi, dini, sosyal teknolojik…  Değişikliklere neden olacak… Ya? Bu Virüsün Dünyada meydana getirdiği en önemli değişiklik ve değişim şu oldu: İddia ediyorum, şimdiye kadar dünyada yaşanmış büyük savaşlar, büyük olaylar ve depremlerin hiç biri bu kadar geniş bir alanda, bu kadar kısa sürede bu kadar büyük aksülamel bulmadı. Üstelik tarihteki hiçbir gelişme ve olay üzerinde dünyalılar, bu kadar kısa süre sonra, aynı anda bu kadar uzunkonuşmadı. Tüm Dünya, 6 kıta 7 iklim,  bir konuyu, aynı anda bu kadar uzun süre konuşmadı. Sanki görünmez bir el,  esrarengiz bir güç tüm insanlığı bu hadiseye kilitledi. İnsanlar oturdukları yerden, (Tv den veya internetten) “ ABD’de  kaç kişi öldü? İspanya ne oldu? Çin de, İran’da, Afrika’da, İngiltere’de… ne oldu?  Kim yattı kim kalktı? ” Hadisenin bu yönü önemli; Kısa sürede tüm dünyaya yayılan virüs tekmil dünyanın gündemine kalkmamak üzere oturdu. 

I. dünya savaşının hemen sonunda, dünya nüfusunun 1, 5 milyar olduğu bir dönemde, İspanyol gribi çıkıyor ve 50 milyon(?) insan ölüyor, ve tarihe mal olmuyor. Mesela Türkiye’de bizler o dönemle ilgili birçok şey biliyoruz. Lakin bu hadiseden bihaberiz.  Niçin? Çünkü iletişim ve ulaşım kısıtlı. Günümüzde iletişim o kadar çok gelişti ve büyüdü ki… Yazının Bulunmasını düşünün,  yazı Mezopotamya’da (MÖ 3000)  bulunuyor. Anadolu’ya yazı asırlar sonra geliyor. Tüm bunlar gösteriyor ki Korona yeni bir çağ başlatacak.  Bize asırlardır "bilim, sanat, batı, çağdaşlık …"Diyenlerin, bir virüs karşısında tuş olmaları, tüm dünyada din, bilim, hayat,   sistem, düşünce...alanlarında  depremlere neden olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum