1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İRAN, SP ve CHP
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İRAN, SP ve CHP

A+A-

Önce İran olaylarından başlayalım.

Dış politika’dan anlamam ama, görünen köyün kılavuz istemediğini de bilirim.

Avrupa Haçlı zihniyeti, ABD’nin güç gösterme çabası, İsrail’in  Ortadoğu’da kepçe görevi ile süre gelen çalkantılar nihayet İran’a kadar uzandı.

İsrail bir taraftan terör devlet olarak  Ortadoğu’yu karıştırırken, bir taraftan daha dün İsrail parlamentosunda  terör suçlarına “idam “ cezası daha ilk turda geçirildi. Acaba   barbarlığı  başkalarına yükleyen, çağ dışı çığlıkları atan Avrupa ve ABD bu karara nasıl tepki verecek merak ediyorum. Trump  korku ile yaşıyor. Zehirlenme korkusuyla yemek bile yemekten imtina ediyor.

İran ile bizim ilişkilerimiz zaman zaman soğuk, zaman zaman ise sıcak geçmiş. Müslüman ve Şii toplumu ile Türkiye 1600 lü yıllardan, yani Uzun Hasan’dan sonra savaş olmamıştır.

Önce  güney Afrika’da , sonra Mısır, Kuveyt,Irak. Sonra Mısır ve Suudi Arabistan ve nihayet İran kana bulandı. Türk halkı ve devleti uyanık olmalıdır Bunlara fırsat verilmemelidir. FETO kalkışması ile Türk Milleti bunlara gerekli cevabı verdi.

İran karmakarışık,onlarca insan öldü. ABD’nin verdiği beyanatlar, olaylara adeta tüy dikiyor. Rejim tehlikede diyorlar... İran’da  karışıklığı başlatanın para spekülatörü diye anılan George Soros olduğu iddia ediliyor. İran'da hâkim olan görüş bu... Soros 87 yaşında bir Yahudi, dünyadaki Yahudi sermayesine hâkim bir para cambazı. İsrail'in bütçesini de onun yönlendirdiği söyleniyor... Mollalara bakarsanız halkı sokağa döken ise CIA ajanları; karışıklığı onlar başlattı... İki ihtimal da zayıf değil, olabilir...Hatırlarsanız yakın zamana kadar sürüp gelen ABD ambargosu İran'ı ve halkı iyice bunalttı. Bizde bir şekilde  Zarraf ile işe karıştırıldık. Şimdi ABD’ de bülbül gibi Türkiye aleyhine ötüyor. Bu baskıya ek olarak İsrail de İran'ı hedef alan politikalar izleyince ülke bunalıma girdi. Sonuçta ABD ile İran'ın arası düzelir gibi oldu ama bu defa da devreye mezhep farklılığını bahane eden ABD'nin Arabistan Yarımadası'ndaki son karakolu Suudi Arabistan Yönetimi girdi...

  1. masada gibi görünen Şii-Vehhabi çatışması, karışıklığı daha da tırmandıracak gibi görünüyor... İnşaallah bu yangın Türkiye’yi etkilemez. Kur'an İslamı'ndan kopmuş ve mezhepçi, tarikatçı, cemaatçi olmuş ne kadar dinci buluşma varsa, hepsi çıkarları doğrultusunda eylemler yaparak İslam'a ve Müslümanlara zarar verir hale geldi... Müslümanların sırtına yıkılmak istenilen terörün destekleyicisi de bunlar, yani mezhepçiler, artı Soros, CIA ve terör çetelerine silah veren Beyaz Saray... Bu mihraklar, İran'ı da hedef almış durumda...

Benim kanımca, İran'ı karıştıran ABD ve İsrail kardeşliği; Suudiler ve mezhep savaşını körüklemeye kalkanlar da bu ikilinin yol arkadaşı..

Çoğu zaman görüşlerine saygı duyduğum, çoğu zamanda uç görüşleriyle kendisini tasvip etmediğim Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, ABD'nin İran'daki protestolardan çok şey beklediğini belirterek, "Daha çok beklerler. İran hiçbir şekilde Irak ve Suriye gibi olmaz" dedi.

İran'da geçen hafta başlayan ve ülkenin neredeyse tamamına yayılan protesto gösterileriyle ilgili konuşan Ortaylı, İran'ın eski bir devlet geleneği olduğuna vurgu yaptı.

İstanbul’da bir belediyenin yaptığı  toplantıda konuşan Ortaylı İran'ın içinde bulunduğu sorunun ciddi  şunları söyledi:

"İran hiçbir şekilde Irak ve Suriye gibi olmaz. Çünkü İran, eski bir medeniyettir, eski bir devlet geleneği vardır. İran aynı kadrolar ve tekniklerle gitti. Arşivi mükemmel. Ben zannettim ki istihbaratları çuvallayacak hayır, mühim mesele iktisadiyattır.

Gelelim,  Türkiye’ye…

Türkiye’de de saat başı gündem değişiyor.

“GÜL şöyle dedi.”

“Gül, AK parti kurucusu değil.”

AKŞENER’İN  iddiaları..

Diyanetin açıklamaları,

Enflasyonun son 14 yılın en yüksek seviyeye gelmesi…

Vs. Vs…

Birde Partiler arasındaki görüşmeler…

 Hafta ortasında Saadet Partisi  Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.KARAMOLLAOĞLU  Abdullah  GÜL’ÜN adaylığı hakkında açıklama yaptı. Karamollaoğlu Abdullah Gül'ün Saadet Partisi’nden cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği iddialarına ilişkin ise “Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için aday göstereceğiz. Önce kendi kadrolarımız içinde adaylara bakacağız. Kendi kadrolarımız içinden çıkacak adaylar hakkında da kamuoyunun tavrının ne olacağına bakıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz” yorumunda bulunmuştu.

Karamollaoğlu daha sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 1 saat süren görüşme yaptı.  Görüşme sonrası her iki lider açıklamalarda bulundu. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu konuştu. Bakalım bundan sonraki gelişmelerde neler görüp, duyacağız…

 

Bu yazı toplam 580 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.