1. YAZARLAR

  2. Murat KARAKOYUNLU

  3. İrancı Olmak
Murat KARAKOYUNLU

Murat KARAKOYUNLU

Yazarın Tüm Yazıları >

İrancı Olmak

A+A-

Cuma günü başlayan Cenevre görüşmelerinde bir arpa boyu yol alınamadı. Rejim tarafı da muhalifler de, BM Suriye özel temsilcisi Mistura dışında biriyle görüşme aşamasına geçemedi. Bu, savaşın daha çetin bir şekilde devam etmesi demek.

 
Doksanlı yılların başında bölgede bir Kürt devletinin kurulacağını düşünmek tam anlamıyla hayaldi. Zira bölgedeki dört büyük devlet olan İran, Türkiye, Irak ve Suriye sapasağlam yerinde duruyordu.
 
Ne var ki bu çeyrek asır da çok şey değişti. Önce sosyolojik açıdan en zayıf halka olan Irak hedef alındı. Körfez Savaşı olarak bilinen operasyonla ABD ile diğer koalisyon güçleri bölgede derin bir çatlak oluşturdu. Kürtlerin yoğunlukta bulunduğu 36. paralelin kuzeyine atılan ilk adımın devamı, 2003 yılında geldi ve Irak, önceki savaşın büyük güçleri tarafından işgal edildi. Nihayet 36. paralelin kuzeyinde defacto bir yapı oluşturularak Mesut Barzani önderliğinde bir siyasi yapı kurulmuş oldu.
 
On yıl aradan sonra yeniden uygulamaya koyulan oyunun bu sefer ki adı Suriye. Irak’ta yaşananların aynısı, Suriye’de sergileniyor. Düne göre tek fark şu ki; Irak savaşında kendi askerilerini kullanan koalisyon gücü, bu kez işin hamallığını, yani kara harekatını, devşirme bir güç olan DAEŞ ve bölge güçlerine ihale etmiş durumda. Bu kez Amerikan askerleri ölmüyor.
 
Sonuç olarak Irak ve Suriye’nin ardından bölgedeki değişikliğe karşı çıkabilecek sadece iki güç var artık: Türkiye ve İran.
Batının, ambargodan uzlaşmaya doğru yön değiştirdiği İran’a yaklaşımına bakılırsa, sıradaki ülke olma ihtimalimiz hayli yüksek. Bunun başarılabilme ihtimali ayrı bir konu ancak  üzerinde düşünüldüğü aşikar.
 
1639 Kasr-ı Şirin anlaşmasından bu güne ciddi bir problem yaşamadığımız İran’la, son iki üç yılda düşman kesildik. Bir anda mezhep farklılıkları, İran'ın ne menem bir devlet olduğu söylemleri, gündemimiz oldu. Bu nefret dili, çok sığınmak istemesem de, paralel yapının üstüne gittiği Reza Zerrab olayı ile patlak verdi. Şimdi ise her kanaldan empoze edilen bir gündem oluştu.
 
Olay sadece Türkiye’ye has değil elbet. İran da aynı hataya düşmüş durumda. İran, onların PKK’sı olan PEJAK’ın, gelecekte daha etkili olarak İran’a dönebileceğini hesap etmeden sunulan ‘ambargonun kaldırılması” havucuna, razı olmuş durumda.
 
Tüm bunlara rağmen şu dönemde, bölge dışı güçlerin planlarını bozacak ve bölgeye sükuneti getirebilecek tek güç bu iki ülkededir. Kurulacak Kürt devleti için hala en büyük tehdit, bu iki güçlü devletin yakınlaşmasıdır. Bunun dışında ki hiçbir gelişme yakın dönemde kalıcı bir çözüm getirmez.
 
Ve Kürt devleti kurma hayalinin körüklediği bu insanlık dışı savaş, bedelini sadece Suriyelilerin ödemediği ölçüde vahşileşerek yayılmaya devam eder.
Bu yazı toplam 950 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.