1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Irmağın Suyundan Fazla İçenler
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Irmağın Suyundan Fazla İçenler

A+A-

Kur'anda anlatılan kıssalardan çıkarılan hikmetler sadece o güne raci değildir. Allah'ın yeryüzüne gönderdiği son kitapta verilen hükümler, nasıl kıyamete kadar geçerli ise Onda anlatılan kıssaların hisseleri de kıyamete kadar yaşayacak insanların hepsine hitap eder. Bakara süresinin (243-252) ayetlerinde anlatılan Talut kıssasından da bizlere büyük hisseler düşmekte. Günümüz dünyası ve Türkiye’sinde yaşayan biz Müslümanlar bu ayetleri çok iyi okumalı ve bu ilahi mesajların nasılda günümüzü anlattığına dikkat etmeliyiz.

Bakara süresinin (243-252) ayetlerinde Allahü teala : “Allah, size Tâlut’u hükümdar olarak gönderdi”“Onlar dediler: O bizim üzerimize nasıl hükümdar olabilir?” “Biz hükümdarlığa ondan daha lâyığız.” “Ona maldan bir genişlik de verilmemiştir.”
(Bu kavim, hem nesep hem de imkân yönüyle kendilerini emîr olmaya daha layık gördüler. Tâlut, fakir bir çiftçi veya bir işçi veya derici idi. Bünyamin'in neslinden geliyordu, o nesilde peygamber gelmemişti.) “Peygamberleri dedi: Şüphesiz Allah, onu sizin üzerinize seçti...” Irkın ve zenginliğin üstün olmaya yetmediği mesaj ne kadaraçık değil mi?

Bu ayetlerden günümüz Türkiye'sini ilgilendiren esas bölümler ise bundan sonra başlıyor. (249…)Yazımızın konusu da zaten bu ayetler:
“Şüphesiz Allah, sizi bir nehirle imtihan edecektir.” “Kim ondan içerse benden değildir.” “Kim onu tatmazsa, işte o bendendir.” “Ancak eliyle bir avuç alabilir.” (Yani, nehrin suyundan çokça almaya izin yoktur, ama bir avuç alınabilir) İçlerinden pek azı hariç, hepsi ırmaktan içtiler.”
(Bir avuç su ile yetinenlere o su yetti. Ama fazla içenler o suya kanmadı, nefsine mağlup olup içtikçe içtiler, yürümeye takatleri kalmayacak hâle geldiler…)

Bu tefsirlere baktığımızda nasıl da bizi, yani Türkiye başta olmak üzere zenginleşen İslam dünyasındaki Müslümanların bu günkü halini anlattığını fark ettik mi? Irmağı dünya nimetlerine benzetirsek ondan temel ihtiyaçlar dışında kazandığımız, elde ettiğimiz, biriktirdiğimiz her mal, her mülk, her ev, her araba… Para, giyecek, yiyecek, bizi ahiret yolunda takatsiz bırakan kazançlar haline geliyor.
Petrol zengini körfez ülkelerinde yaşayan Müslümanlara, İslam dünyasının zenginlerine veya zenginlik için çırpınanlarına bu ayetin tefsiri ile baktığımızda halimizin nasılda “ırmaktan gereğinden fazla su içen Talut'un askerlerine” benzediğini görmez miyiz? En iyisi gelin bu dünya ırmağının suyundan gereğinden fazla içmeyelim. Aksi halde Talut'un (dolayısı ile onu komutan tayin eden peygamberin ve yine dolayısı ile o peygamberi elçi olarak gönderen Allah’ın) sözünü dinlemeyen askerlere benzeriz de onlar gibi ; “Bugün bizim Câlût’a ve askerlerine karşı koyacak gücümüz yok.” Diyenlerden oluruz. Halbuki Talut'un sözünü dinleyen askerler sayıca az olmalarına rağmen; ““Nice az topluluklar -Allah’ın izniyle- nice çok topluluklara galip gelmişlerdir.” Diyerek, Allah'ın yardımı ile; ““Derken, Allah’ın izniyle onları bozguna uğrattılar.” “Ve Davud, Câlût’u öldürdü.” Müjdesine erenlerden oluruz.
Allah hepimizi dünya ırmağından esenlik içinden geçenlerden eylesin ve "Calut'u" yenip zafer kazananlar listesine dahil etsin.(amin)


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.