1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İş çok, çalışan yok!
İş çok, çalışan yok!

İş çok, çalışan yok!

Özel güvenlik görevlisi yetiştirme ve iş imkânları yönünden Türkiye’de ilk 3 şehirden biri olan Konya’da çalışma kartına sahip 22 bin güvenlik görevlisi bulunuyor. Geniş iş imkanına sahip sektörde sadece 4 bin kişinin çalışması ise dikkat çekiyor.

A+A-

Özel Güvenlik sektöründe Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer alan Konya’da belgeli 22 bin özel güvenlik bulunuyor. Özel güvenlik görevlilerinin kamu kurum ve kuruluşları, özel şirketler, okullar, alışveriş merkezleri, bankalar ve birçok alanda bulundurması zorunluluğu bulunuyor. Bu nedenle özel güvenlik belgesini aldıktan sonra güvenlik görevlisi olarak iş bulabilmek oldukça kolay. İş imkanları, vardiya sistemindeki rahatlık ve çeşitli nedenlerde tercih edilebilecek özel güvenlik sektöründe belge almak için en az ortaokul mezunu olmak ve güvenlik kursunda gerekli eğitimleri aldıktan sonra sınavda başarılı olmak yeterli oluyor.

22 KİŞİDEN 4 BİNİ ÇALIŞIYOR
Ortaokul mezunu olmak, sabıka kaydı bulunmamak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın özel güvenlik belgesi almaya hak kazanabilmek için yeterli oluyor. Yasal düzenlemeler dahilinde sınavlarda başarılı olduktan sonra Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden Konya’da bugüne kadar 22 bin kişi özel güvenlik belgesi aldı. Özel güvenlikçi yetiştirme ve özel güvenliklerin çalışma imkanlarını Konya adına değerlendiren Özel Kariyer Güvenlik Eğitim Merkezi Yöneticisi Cemal Okdemir, “ Konya’da çalışma kartına sahip 22 bin civarında arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımız arasından 4 bini kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışıyor. Ancak şöyle önemli bir nokta var, Konya’da güvenlik görevlilerine ihtiyaç olmadığından bu açık oluşmuyor. Yoksa Konya’da güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyip, iş bulamamak çok zor bir ihtimal. Boşta görünen 18 bin kişilik açıkta, çalışma kartı elimizde bulunsun, bir gün işsiz kalırsak değerlendiririz diyerek alınan kartlardan oluşuyor.”dedi.ÇALIŞMAK İSTEYENE İŞ VAR
Çalışma kartına sahip 22 bin kişiden 4 binin fiili olarak çalışıyor olmasının iş yetersizliğinden olmadığını yineleyen Cemal Okdemir, “Konya’da iş çok, çalışan yok. Yoksa Konya hem geniş bir coğrafya, hemde büyük kurumları bünyesinde barındıran bir şehir. Konya’da güvenlik görevlisi ihtiyacı her zaman var. Çalışmak istendiği taktirde güvenlik görevlisi olmamak için hiçbir neden yok. Ayrıca çalışma kartına sahip güvenlik görevlileri Kamu Personeli Seçme Sınavına girdikleri taktirde kamu kurumlarında kadrolu olarak çalışma imkanına da sahip olabiliyor.”diye konuştu.

KONYA EN İYİLER ARASINDA
Türkiye genelinde geniş imkanına sahip olan güvelik sektöründe iş sahibi olabilmek diğer şehirlerin bir çoğuna göre çok daha kolay. 4 tane üniversiteyi, sayısız fabrika ve firma ile çok sayıda kamu kurumunu bünyesinde barındıran Konya özel güvenlikçi yetiştirme ve iş bulma imkanlarıyla Türkiye’nin öncü şehirlerinden sayılıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Cemal Okdemir, “ Bu sektörde Konya olarak farklıyız. Konya’da gerçekten eğitim konusunda, personel açısından ve eğitim konusunda ileri seviyedeyiz. Diğer şehirlerle bir kıyaslama yapacak olursak Türkiye genelinde ilk üç içindeyiz diyebilirim.”ifadelerini kullandı./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.