1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İş Dünyası'ndan Konyalı Firmalara tebrik
İş Dünyası'ndan Konyalı Firmalara tebrik

İş Dünyası'ndan Konyalı Firmalara tebrik

"Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesine Konya'dan 10 firma girmesinin ardından KTO, KSO ve MÜSİAD dereceye giren firmaları tebrik etti.

A+A-
KTO BAŞKANI SELÇUK ÖZTÜRK'ÜN AÇIKLAMASI
Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesine giren Konyalı firmaları tebrik etti.
İSO tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına Konya’dan 10 firma girdi. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, 2015 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine giren Konyalı firmaları tebrik etti. Başkan Öztürk, “2015 yılında tüm dünya ile birlikte ülkemizin ticaretinde de daralma yaşanmıştır. Bununla birlikte siyasi gündemin uzun süre ekonomiyi ikinci plana itmesi, terör hadiselerin yaşattığı olumsuzluklar özel sektörümüz için zor bir yıl olmasına sebep olmuştur. Buna rağmen Konyalı firmalarımız üretimine ve ticaretine devam etmiştir. 2015 yılında Konya dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisini sırtlayan şehirlerin başında gelmiştir. Diğer taraftan işsizlikte de Türkiye ortalamasının yarısı oranında rakamlara sahip olan Konya ülkemizin 2015’te beklenilenden daha fazla büyümesine katkı sağlamıştır. Bugün açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine Konya’dan 10 firmanın girmesi memnuniyet vericidir. Fakat gelinen nokta şehrimizin gücünü yansıtmamaktadır. Şehrimizin büyüme ve kalkınmaya yönelik birçok göstergedeki olumlu gelişmesi ile daha fazla firmayla listede yer almayı bekliyoruz. Konya bugün Anadolu’nun üretim ve yatırım merkezlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Bu açıdan şehrimizin avantajlarını iyi değerlendirmeli, sorunlarımızı en kısa sürede çözüme kavuşturmalıyız. Diğer taraftan Anadolu firmalarının son on dört yılda en büyük avantajı istikrar ortamında kazandığı moral ve motivasyondur. Firmalarımızın bu avantajını devam ettirmesi gelecekte daha güçlü Anadolu firmalarının listede yer alacağı anlamına gelmektedir. Bu açıdan Anadolu ekonomisinin son yıllarda kazandığı gücünü muhafaza edebilmesi için en kısa zamanda gündemin ekonomiye dönmesi sağlanmalı özel sektörün önünü açacak ekonomik programlara devam edilmelidir” dedi.
Başkan Öztürk, gelecekte daha çok Konya firmasının Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alması için Konya Ticaret Odası olarak tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.


KSO BAŞKANI MEMİŞ KÜTÜKÇÜ'NÜN AÇIKLAMASI
Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, listede yer alan firmaları ve çalışanlarını tebrik etti. Geçtiğimiz yıl da İSO 500 Listesinde 10 firma ile yer alan Konya’nın listedeki yerini koruduğunu söyleyen Kütükcü, “İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan listede Konya Şeker 37, Eti Alüminyum 236, TÜMOSAN 254, Pakpen 272, Ova Un 377, Konya Çimento 408, Akova Süt 422, Aydınlar Yedek Parça 447 ve Helvacızade 469. sırada yer almıştır. 2014 yılında İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları listesinde yer alan Hekimoğlu Un, bu yıl İlk 500 sanayi kuruluşu arasına yükselerek 490. sırada yerini almıştır. Üreterek, ihracat yaparak, şehrimize ve ülkemize katkı sağlayan firmalarımızın yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması sonuçları hakkında da bilgi veren Başkan Kütükcü, “Ülkemizin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun üretimden net satışları bu yıl yüzde 7 artarak 450,5 milyar TL oldu. Ayrıca İlk 500’ün faaliyet karının net satışlara oranı yüzde 8.7’ye çıkarken, net faaliyet karlılığı da önceki yıla göre yüzde 44.9 arttı. İşletmelerimizin satışlarının ve faaliyet karlılığının artması, ekonomimizin sürdürülebilir büyümesi için son derece sevindirici. Ancak finansman giderlerindeki yüzde 75’lik artış, sanayicilerimizin elde ettiği karın 63,4’ünü finansman gideri olarak kaybettirmiştir. Öte yandan ilk 500’ün ihracat tarafında da, ülke genelinden daha fazla kayıp olduğu görülmektedir. Geçtiğimiz yıl ülkemizin toplam ihracatı yüzde 8.7 düşerken, İlk 500’deki firmalarımızın ihracatında yüzde 12.9’luk kayıp görülmektedir” ifadelerini kullandı. 

MÜSİAD KONYA ŞUBE BAŞKANI LÜTFİ ŞİMŞEK AÇIKLAMASI
Müsiad Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, İstanbul Sanayi Odası (iso) Tarafından Açıklanan İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması Sonuçlarını Değerlendirdi.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması sonuçlarını değerlendirdi.
Başkan Dr. Şimşek, “İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl düzenli olarak açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde Konya’nın 10 firma ile temsil edilmesi iş dünyası olarak bizleri memnun etmiştir. Ancak kentimizi temsil eden firmaların bir önceki yıla göre aynı sayıda olduğunu görmekteyiz. Seksenden fazla sektörde üretim ve 170’e yakın ülkeye ihracat yapan Konya sanayisinin listede yeterli oranda bulunmadığını ifade etmek istiyorum. Konyalı sanayiciler olarak, ülkemizin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine şehir olarak 15 milyar dolarlık katkı sağlamak istiyorsak listeye giren Konyalı firma sayısının daha da artırılması gerekmektedir. Ahilik geleneğinden gelen Konya sanayisi bunu başaracak alt yapıya ve güce sahiptir. Ülkemizin ve şehrimizin 2023 hedeflerine katkıda bulunmak amacıyla bölgede ve dünya üzerinde yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen üretim kültürünü benimseyen sanayicimizin üretmekten vazgeçmemesi de sevindirici bir gelişmedir. Bu durumun devam ettirilebilmesi adına atılması gereken en önemli adım, sanayicimizin yeni sanayi politikaları ile daha fazla üretmeye teşvik edilmesidir. Listeye baktığımızda ağırlığı Marmara bölgesinde faaliyet gösteren firmalar oluşturmaktadır. Anadolu sanayicisine verilen desteğin mutlaka daha da artırılması gerekmektedir. İSO İlk 500 listesine girerek şehrimizi başarıyla temsil eden firma sayımızın önümüzdeki yılarda katlanarak artması en büyük arzumuzdur. Bu vesile ile listeye girerek şehrimizi temsil eden başta MÜSİAD Konya Şube üyesi firmalarımız Konya Şeker, Akova Süt, Helvacızade olmak üzere Eti Aluminyum, Tümosan, Pakpen, Ova Un, Konya Çimento, Aydınlar, Hekimoğlu Un firmalarımızın tüm yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.