1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşçi işveren anlaşmazlığına arabulucu bakacak
İşçi işveren anlaşmazlığına arabulucu bakacak

İşçi işveren anlaşmazlığına arabulucu bakacak

İşçi ve işveren anlaşmazlıklarında arabulucuya müracaat 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale geldi. Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ, iş davalarındaki artışın önüne geçmek için böyle bir uygulama başlatıldığını kaydetti

A+A-

Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ, hem uzlaştırmanın hem de arabuluculuğun, taraflar arasındaki sorunların yargı, adliye, mahkemeler dışında çözüm noktasında geliştirilmiş alternatif çözüm yolları olarak tanımladı.  Arabuluculuğun hukuk davalarında olduğunu kaydeden Aladağ, uzlaştırmanınsa hem Türk Ceza Kanununda hem de Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda olduğunu belirtti. Aladağ, “Uzlaştırma, takibi şikayete bağlı suçlarda tarafların bir araya gelerek yine mahkeme dışında anlaşmalarını, sulh olmalarını, sulh olduklarında da davanın düşmesine karar verilmesini sağlayan alternatif kanun yoludur.” şeklinde konuştu. Mustafa Aladağ, yeni yürürlüğe giren yönetmelikte, lisans eğitimi gören üniversitedeki bölümlerde hukuk derslerini almış farklı fakülte mezunlarının da uzlaştırmacı olabildiğini vurguladı. Bunun örneğinin adliyede olduğunu bildiren Aladağ, “Adliyemizde bir çok katip, memur arkadaş halen görev yapmakta. Biz tabi ki hakim, savcı, katip, memur olarak aynı ailedeyiz lakin bu görev salt ve salt avukatlık mesleğini ilgilendiren bir görevdir. Bu anlamda avukatlığın kazanımlarını görev alanlarını daraltma diye nitelendirmeye katılıyorum.” ifadelerini kullandı. 
FARKLI MESLEK GRUPLARININ TALEPLERİ VAR
Arabuluculuk konusunda da farklı meslek gruplarının talepleri olduğunu dile getiren Aladağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak hali hazırda sadece hukuk eğitimi almış hukukçulara tanınan bir hak. Bu alanın, arabuluculuk görevi yapabilecek diğer alanlara ve bölümlere de biz hukukçuların sahip çıkması gerekiyor. Şimdilik sadece hukuk mezunları yapabiliyor ve bizler buna sahip çıkmalıyız.” 
Aladağ, iş davalarında arabulucuya başvurma zorunluluğu kanununun yürürlüğe girdiğini ve millet olarak uzlaşma kültürünün yerleşmediğine dikkat çekti. Yeni kabul edilen iş kanununda 1 Ocak 2018’den itibaren işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıklarda arabulucuya müracaatın zorunlu hale geldiğini vurgulayan Aladağ, “Burada güdülen gaye şudur: Çok sayıda dava var. Adliyede mahkemeleri özellikle iş mahkemelerini ziyadesiyle meşgul eden dava türüdür. Bu nedenle bu konu öncelik arz etti ve yürürlüğe girecek 1 Ocak’tan itibaren uygulayacağız. Artık işçi ve işveren arasındaki itilafta mahkemeye gitmeden önce taraflar mutlaka bir arabulucuya başvuracaklar. Ama bu sistemden tayin edilen bir arabulucu olacak ve bunu kendileri belirleyecek. Eğer ara bulunamazsa da dava açma hakları her zaman olacak.” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.