1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. IŞİD Gerçeki-3
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

IŞİD Gerçeki-3

A+A-

2-ZİYARET AMAÇLI CAMİ VE MESCİTLERE YOLCULUK CAİZ Mİ?

3-KABİRLERİ ZİYARET ŞİRK MİDİR?

4-KABİRLERE TÜRBE VE CAMİ YAPMAK ŞİRK MİDİR?

5-ŞEFAAT YOK MUDUR?

6-TAGUT NEDİR? NELERİ, KİMLERİ KAPSAR?

Tevessül, aracı olmak demektir.Yani peygamber evliya veya kendisini Allah indinde yüksek mertebede olduguna inandıgımız kisileri aracı yapmak demekdir.

Allahuteala İnsanlara tecelli ederken vesilesiz kılmamıştır. Yagmuru verir ken bulutun olması, insan dünyaya gelir ken bir eşin olması, kuranı gönderirken cebrailin olması, gibi şeyleri vesilesiz kılmamıştır.

İnsanların çoğu, göklerdeki ve yerdeki delilleri ibret gözüyle İnceleme­dikleri için, Allah’ın varlığını kabul ettikleri halde O’na çeşitli yollarla ortak ko­şarlar. Nitekim Câhiliye döneminde Arabistan halk da, Allah’a inanmak la birlikte çeşitli şekillerde O’na ortak koşuyorlardı. Meselâ, bazı putperest Araplar, meleklerin Allah’ın kızları olduğuna inanırken bir kısmı da kendilerini tanrıya yaklaştırsınlar diye putlara tapıyorlardı. Hıristi­yanlar, Hz. İsâ’nın Allah’ın oğlu olduğunu iddia ederken, yahudilerin bir kısmı “Üzeyir Allah’ın oğludur” diyorlardı. Ayrıca cinleri Allah’a ortak koşanlar da vardı.

Selefi veya vahhabi dedigimiz kesimler;

Fatihada gecen ‘Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardim isteriz’ ayetini delil göstererek Allahtan başkasından yardım istenmez demektedirler.

Mesela Fatiha Suresinde okuduğumuz“Ancak sana kulluk eder, ancak senden yardım isteriz”ayeti kerimesini okuyarak“Hem Ancak Allah’tan yardım isterim diyorsun, hemde şeyhten, kabirden yardım istiyorsun”diyorlar.bu da şirktir demektedirler.

İkinci olarak müşrikler de Allahıbiliyodu böyle oldugu halde puta tapıyorlardı diyerek ve şu ayeti delil göstererek şimdiki müminleri müşrik olmaklaitham etmektedirler.

39/ZÜMER-3: Halis dîn, Allah içindir, öyle değil mi? Ve O’ndan (Allah’tan) başka dostlar edinenler: “Biz, onlara (putlara) sadece bizi Allah’a yakın bir makama yaklaştırmaları için tapıyoruz.” (dediler). Muhakkak ki Allah, hakkında ihtilâf ettikleri şey için onların aralarında hüküm verir. Muhakkak ki Allah, yalanlayan ve inkar edenleri hidayete erdirmez.

Zümer 3 ü anlayabilmek için Zümer 4 ü de okumak ve anlamak lazim.

“Eğer Allah bir evlât edinmek isteseydi elbette yarattıklarından dilediğini seçer di.” O yücedir. O, tek ve kahhâr olan Allah´tır.” Zumer 4

 

Bu yazı toplam 462 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.