1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. IŞİD Gerçeki-4
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

IŞİD Gerçeki-4

A+A-

Birincisi, Bu ayette Allahın evlat edinmesinden bahsetmektedir. yahudiler Allahın oglu hıristiyanlar da İsa Allahın oglu diyorlardı. Cenabu hak bunları haber vermektedir.

İkincisi ayetin sonunda bu kişilerin fazlasıyla yalancı ve kafir oldugunu bildirmektedir. Üçüncüsü Zümer 4 ayetinde zaten yukardakiayetin manasını açıkça bildirmektedir ki cenabu hak tevbe suresi 30 ayette söyle buyuruyor:Yahudiler: “Uzeyr Allah'ın oğludur” diyorlar. Hıristiyanlar ise: “İsa Allah'ın oğludur” diyorlar. Bu sözler, daha önce inkâra sapanların söylediklerine benzer şekilde ağızlarıyla geveledikleri cahilce sözleridir ki, Allah kahretsin onları, nasıl da haktan sapıp yüz çeviriyorlar.

Bu ve benzeri ayetler bütün Ehli Sünnet âlimlerinin tefsirlerine göre“müşrikler”hakkında nazil olmuştur. Yahudiler Allaha inandıklarını ama Uzeyr allahın oglu demesiyle, hiristiyanlar da Allaha inandıkları halde İsa Allahın oglu demek suretiyle müşrik olduklarını, Câhiliye Arapları’da meleklerin Allah’ın kızları olduğunu demek suretiyle müşrik oldugunu ayetin sonunda da bu kişilerin fazlasıyla yalancı ve kafir oldugunu bildirmektedir.

Birincisi . Hiçbir Ehli Sünnet âlim, bu ayetlerin mürşitler ve veliler hakkında olduğunu beyan etmemiştir. Ikincisi Zümer 4 ayetinde zaten yukardakiayetin manasını açıkça bildirmektedir.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’lerinde şöyle buyurmaktadır:

“Yoksa Rabb’iniz oğulları sizin için seçti de, kendisi meleklerden kız çocukları mı edindi? Gerçekten siz (vebâli) büyük bir söz söylüyorsunuz!”(İsrâ: 40

"Putperestlere [Müşriklere] de ki: Kızlar Rabbinin de erkekler onların mı? Yoksa biz melekleri onların gözü önünde kız olarak mı yarattık?" (Saffat Suresi, 37/149,150)

Müşrikler de Allaha inanıyordu dahası zekatlarının bile yarısını puta, yarısını Allaha veriyolardı. bunu kuran ayetınde söylüyor. Ve melekler Allahın kızlarıdır demek suretiyle sabıtıp müşrik olduklarını bildirmistir. müşrikler, puta secde ediyor ona dua ediyor dahası ona ibadet ediyorlardı. Aşagıdaki yasin 74. ayette cenabu hak söyle buyuruyorAnlamı : Onlar, Allah'tan başka birtakım ilâhlar edindiler. Güya yardım olunacaklar.

Allah hakkı yerine getirir.onların ondan başka yalvardıkları [putlar] ise hiç bir şeyi yerine getiremezler. çünkü hakkiyla işiten hakkiyla gören Allahtır. mümin 20

Birinci ayette ilah edindiler,ikinci ayette ise yalvardıklarnı söylüyor yani onlar yukarda da geçtigi gibi ilah edinip onlara yalvarıyorlardı.

Şimdi gelelim izahına; bizim yöneldigimiz yer kabe degilmi! peki biz kabeyemi ibadet ediyoruz yoksa allahamı! eger kabeye dersek şirk koşmuş oluruz. Böyle olmasaydı bizimle puta tapanların arasında bir farkımız kalmazdı.Mesela namaza niyet ederken kıpleye, kabeye dönüyoruz.kabe de bir taş degilmi!eger kabeye ibadet ediyoruz dersek biz de müşrik oluruz,müşrikle bir farkımız kalmaz. Allaha niyet edersek o zaman müslüman oluruz. Bizlere küçüklügümüzde, yönüm kıpleye, kıplem kabei şerif, durdum divana[ yani Allaha] uydum kurana diyerek niyet etmeyi bizlere ne güzel ögretmişler.

 

Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.