1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İşini aşkla yapan adam: Mehmet Akgün
İşini aşkla yapan adam: Mehmet Akgün

İşini aşkla yapan adam: Mehmet Akgün

Konya’nın en eski fotoğraf makinası tamircisi olan Mehmet Akgün, 2007’de geçirdiği elektrik kazası sonucunda bir kolunu kaybetti, ancak ardında bırakacak bir çırağının olmamasını nedeniyle işini yapmaya devam ediyor.

A+A-
1968 yılında Konya’da doğan Mehmet Akgün, fotoğraf makinası tamirciliği yapıyor. Hayat hikayesini anlatan Mehmet Akgün ilköğrenimi tamamladıktan sonra radyo, televizyon, teyp tamircisinin yanına çırak olarak girdiğini söyledi. 1982-83’e kadar çıraklık ve kalfalık dönemini tamamladığını belirten Akgün, “1984 senesinde o zaman Konya’da fotoğraf makinası tamircisi yoktu. Benimde çok güzel mekanik ve elektronik bilgim vardı. O zamanlar Mehmet İncili diye bir fotografçı abimiz vardı. Beni teşvik ederdi. Senin kafan çalışıyor bu işlere, fotoğraf makinalarında sık sık arızlar oluşuyor bunun tamirini sen yapabilirsin diyerek. Böylece 1984 senesinde fotoğraf makinası tamirine başladım. 84’ten 86’ya kadar Zafer’de Fotoko diye bir yer vardı. Orada 86’ya kadar devam ettim fotoğraf makinası tamirciliğine. 86 yılında Konya’nın ilk fotoğraf makinası tamircisi bana dedi ki mekanik makinalara bakıyoruz ama elektrik bilgimiz olmadığı için makinaları almıyoruz sana gönderelim beraber çalışalım dedi. Tamam dedim 86’dan sonra hem elektronik hem de mekanik makinaların tamirine başladım. O zaman gece sabahlara kadar çalışıyorduk. Konya’nın tüm ilçelerinden geliyorlardı. Gece gündüzümüz tamiratla geçiyordu. 87’da ustam vefat ettiğinde iş yükü bana kaldı. 88’e kadar tek başıma devam ettim ve 88’in 9. ayında askerliğim çıktı askere gittim. Ben gidince tabi fotoğraf makinası tamirciliği için kimse kalmadı. İstanbul’a gönderenler olmuş ama kimse umduğunu bulamamış. Askerden dönüşümü beklemişler. İzine geldim tamirat yığıldı 20 gün izine geldim 33 günde geri dönebildim.” dedi.

İKİ ELLE YAPTIĞIMI TEK ELLE YAPMAYA DEVAM ETTİM
1992 yılında kendi dükkanını açan ve 2007 de elektrik kazasıyla sol kolunun kesilmek zorunda kaldığını anlatan Akgün, 2 elle zor yapılabilen bir işin tek elle nasıl yapılabilir düşüncesinin aldığını söyledi. Akgün, “Tedavilerim bittikten sonra insanlarda usta gelecek diye makinalarını bırakmış, beklentiye girmişler. Bir iki denemem oldu yapabilir miyim diye. Daha dikkatli bir şekilde davrandım baktım oluyor. İki elle yaptığım işi tek elle bir saatte yapıyordum. O günden bugüne devam ediyorum.” diye konuştu.
Mehmet Akgün mekanik ve elektrik bilgisi sayesinde bir cihazın iç kısmını, tamirat görüp görmediğini, ne kadar süre kullanılıp kullanılmadığını biliyor ve temiz ikinci el mallarında alım satımını yapıyor. Müşteri profilinin çok geniş olduğunu vurgulayan Akgün, “Vali, milletvekilleri, emniyet müdürü, fotoğrafla ilgisi az buçuk olan her kesimden müşterim var. Şu anda biraz daha öğrenci kısmından yoğunluk var. Birde fotoğrafçılık kursları olduğu için baya ilgi var kursa giden kursiyerler de geliyor. Konya küçük bir şehir ve iyi ya da kötü bir usta olduğunuz çabuk kulaktan kulağa yayılıyor. Bende işimde iyi olduğum için, her türlü iletişimimde iyi olduğundan insanlarda iyi bir intiba bıraktığımı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇIRAK BULAMIYORUM YETİŞTİRMEYE
Günümüzdeki fotoğraf makinası tamirciliğinin nasıl olduğu sorusuna Mehmet Akgün, bu konunun içinde büyük bir yara olduğunu ve bu işin çok büyük bir sabır gerektiğini dile getirdi. Akgün, her ustanın çırak yetiştirip onunla gurur duyması gerektiğinin altını çizerek, “Ama bu meslek gerçekten çok sabır isteyen bir meslek. Kardeşimle beraber başladık ama o kendini tamirat değil de fotoğraf sanatçısı olarak gördü. Ve öyle devam etti. Yeğenlerimiz vardı onlar geldi ama belli süre sonra gittiler. Sabır olmadan olmuyor. O yüzden şu anda geride bırakabileceğim kimse yok. Bilgi elektrik, elektronik ve mekanik bilgisinin çok iyi olması gerekiyor bu meslekte. He uğraşanlar vardır oda tesadüfler üzerinde oynarken düzeliyor.” diyerek fotografçıların yüzde doksanının fotoğraf makinası bozulduğunda kendisine gönderdiklerini dile getirdi.

DIŞARDAN ALDIĞIMIZ İÇİN MAKİNALARI TAMİRCİ ŞART
Bazı mesleklerin zamana yenik düştüğü ve fotoğraf makinası tamirciliğinin de zamanla bu meslekler arasına girmesi söz konusu mu sorusunaysa Mehmet Akgün ayakkabı tamirciliğinden örnek vererek şöyle açıkladı. “Üretimini kendin yapıyorsan yani yurt dışından ihraç etmiyorsan tamiratın olmasını istemem. Ayakkabının eskiden üretimi Türkiye’de çok yoktu ve ayakkabı tamircisi vardı buna eyvallah. Niye ayakkabı fazla üretilmediği için. Ama şu anda üretiliyor o iç piyasanın dönmesi için ayakkabı tamirciliğinin azalması normal. Ama bu tür cihazları biz üretmiyoruz. En ufak bir parçayı bile yurt dışına döviz ödeyerek getirtiyoruz. Bu konularda tamiratın teşviğinin arttırılması ve önünün açılması gerekiyor. Çok daha fazla olmalı niye çünkü bu mallar bizde üretilmiyor. Bizde üretilen malların da tamiri olmamalı. O çalışanların fabrikanın döngüsü için tamiratın zayıflaması gerekiyor. Düşüncem bu. Üretmediğin sürece bu mesleğin ilerlemesi gerekiyor.”
Günümüz şartlarına göre fotoğraf makinasını üretebilmemizin çok zor olduğunu kaydeden Akgün, çok ileri bir teknolojinin olduğunu ve tek bir makine üretebilmek için tek bir üretim yerinin değil yüzlerce binlerce atölyenin tesisin olması gerektiğini düşünüyor.

SANATLA UĞRAŞANLAR KÖTÜ İŞLERDEN UZAK DURUYORLAR
Mehmet Akgün, Konya’da fotoğrafçılık sanatının gelişmesinin memnun edici olduğunu ve böyle sanatlarla uğraşan gençlerin kötü işlerden uzak durduklarını belirtti. Bazı konularda sıkıntı çektiğinin de altını çizen Akgün sanatkarların köreltildiğini söyleyerek sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Konya küçük şehir ve bu konuda bazen muzdarip oluyorum bazı konularda. Bir başka birinin yapacağı fiyatın onda biri fiyatında en temiz şeklinde yapılıyor Konya gibi bir yerde ve buna rağmen teşekkür edeceği yerde 3 TL ise 2 TL al diyorlar. Bir noktada bizim gibi sanatkarlar köreltiliyor aslında. Emek mutlaka paha biçilmez. İnsanlar onu Konya’da taktir edecek şeyde değiller. Eski mekanik saatleri yapan arkadaşlarım ve televizyon elektronik aletleri tamir eden arkadaşlarım vardı. Mesleklerini bıraktılar devam ettirmediler. Hünerli insanlardı, temiz iş çıkarırlardı. Ama hepsi bu olay yüzünde kabuğuna çekilip içine kapandı.”/Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.