1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşitme engellilerinin tercüman sıkıntısı
İşitme engellilerinin tercüman sıkıntısı

İşitme engellilerinin tercüman sıkıntısı

Mustafa Türkyıldırım ve Abdullah Günay, 20 ve 17 yaşındaki iki genç de işitme engelli. Farklı yeteneklere sahip bu iki gencin yaşamlarında değer verdikleri en önemli şey konuşan bireylerle doğru iletişim kurarak, istek ve şikayetlerini anlatabilmek.

A+A-

Yalnızca Mustafa ve Abdullah değil, şehrimizde bin ülkemizde ise milyonlarca işitme engelli birey bulunuyor.
İşitme engelliler günlük yaşamlarında iletişimsizlikten kaynaklanan birtakım sorunlarla karşılaşıyorlar. Özellikle hastane, banka, adliye, postane, okul ve terminaller gibi gerek kamu kurumlarında gerek de özel kuruluşlarda işitme engelliler için birer tercüman olmaması onların yaşamlarını zorlaştırıyor. 
Bu konuda 2006 yılında İşaret Dili Tercümanlığı Hizmeti Verecek Personelin Yetiştirilmesi ile Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik’te yer alan işaret dili tercümanının kamu kurumlarında yer alması maddesinin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Böylece işitme engelli bireylerin kamuda iletişim sorunları ortadan kalkacağı gibi son zamanlarda farkındalığın artması ile işaret dili öğrenip sertifika ve diploma alan işaret dili tercümanlarının da istihdamı sağlanabilir.
Muhabirimiz, Mustafa Türkyıldırım ve Abdullah Günay ile işaret dilini öğrenerek yaptığı röportajda, işitme engelli bireylerin günlük yaşamlarındaki sorunlarını birinci kaynaktan aktarmaya çalıştı.
FARKINDALIK ARTMALI
Mustafa Türkyıldırım; 20 yaşında 3 erkek 2 kız olmak üzere toplam 5 kardeşler. Aslen Konya Hadimli olan Mustafa, küçükken geçirdiği havale nedeniyle konuşma yetisini kaybetti.
mustafa-turkyildirim.jpg
 Mustafa’nın anne ve babası konuşma yetisine sahipler. Anne Türkyıldırım çocuğu ile iletişim kurmak için işaret dili öğrenirken baba ile Mustafa’nın iletişimi o kadar da rahat ilerlemiyor. Baba-oğul arasındaki iletişim daha çok anne aracılığıyla gerçekleşiyor. Lise 4. Sınıf öğrencisi olan Mustafa Türkyıldırım, okulunda bilgisayar bölümünde öğrenim görüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin işitme engellilere sağladığı kolaylıklardan faydalanan Türkyıldırım, zamanının geri kalanını arkadaşlarıyla ve sosyal medyada geçiriyor. Mustafa’nın en büyük isteği hastane ve adliye gibi tercümanın zorunlu olması gerektiği yerlerde isteğini rahatça anlatmak. Dileğini anlatmak için uğraş veren Mustafa, toplumda işaret diline karşı farkındalığın artması gerektiğini düşünüyor.
EN BÜYÜK SORUN HASTANE
Abdullah Günay da lise 4’te okuyor.  Konuşma yetisi ile doğan Abdullah, abisinin ayağına takılıp düşmesi sonucunda işitme engelli oldu.
abdullah-gunay.jpg
2 kız, 2 erkek toplam 4 kardeş olan Abdullah okulunda metal işleri ve kaynakçılık bölümünde. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yardımıyla birçok yeri gezen Günay yine de en çok Konya’yı seviyor. Sosyal medyada arkadaşlarıyla iletişim kurmayı seven Abdullah, hafta sonu maçlara gidiyor. Ancak Abdullah daha çok genç olmasına rağmen yaşamın pahalı olduğunun farkında. Evlenmek için çok para kazanmak lazım diyen Abdullah Günay, evleneceği kızın konuşan biri olmasını istemiyor. Abdullah bir yandan okurken diğer yandan ise işitme engellilerin kamuda istihdamı için yapılan E-KPSS sınavına hazırlanıyor. Fakat okuduğunu çok fazla anlamayan Günay, konularını anlatacak bir öğretici bekliyor. Toplum içinde kendisini anlayan birilerini görünce çok mutlu olduğunu belirten Abdullah, hastaneye gittiğinde çok zorlandığını anlatıyor. Doktorun kendisini anlamadığını ifade eden 17 yaşındaki genç derdini yazarak anlatmak zorunda kaldığını, iletişimi sağlayacak hastanede bir tercümanın olması gerektiğini belirtiyor. Hastanelerinde işaret dili tercümanın olmaması nedeniyle işitme engellilere teşhis koyma konusunda sağlık alanında zorluk çekildiği bilindik bir gerçek.
Diğer yandan Konya’da vatandaşlar BİMER VE CİMER’e istekte bulunarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin işaret dili öğrenmeleri için başvuru yapıkları öğrenildi. Başvuruda Kütahya Valiliği’nin geçtiğimiz ay kamuda başlattığı uygulama emsal gösterildi.

   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum