1. YAZARLAR

  2. Ahmet Candan

  3. İslâm Alemi ve Türkiye
Ahmet Candan

Ahmet Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

İslâm Alemi ve Türkiye

A+A-

Dünyanın dört bir yanına dağılmış, kimisi acı çekmekte, kimisi sefa sürmekte olan(!), yaklaşık 2,5 milyar müslüman, İslâm dünyası... Bu kadar büyük ve etkili bir nüfus olduğumuzun farkında mıyız emin değilim! Ancak emin olduğum; hiç bir müslüman birbirinden ve bu büyük-etkili güçten haberdar değil. Dört bir yana dağılmış, tekrar birlik olmayı bekleyen, tekrar huzur ve refah bulmak isteyen milyonlarca müslüman!

Daha önceleri de belirttiğimiz üzere İslâm alemi tüm umudunu Türkiye topraklarına, Türkiye müslümanlarına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bağlamış bulunmaktadır.

Bugünlerde yaşamış olduğumuz ve yaşamaya devam ettiğimiz olaylarda bu söylediklerimi tasdikler niteliktedir. Doğu Türkistan, Kudüs-Filistin, Libya, Suriye, Somali, Çad, Arakan ve daha nice mazlum memleketler tüm umutlarını Türkiye'ye bağlamıştır.

Bu saydığım diyarlarda Türkiye adı geçtiğinde, insanların gözleri parlamakta, kalplerine umut güneşi doğmaktadır. Bunda şüphe etmem ki en büyük pay tabî ki Osmanlı Devleti'nindir. Türkiye'nin şu an ki bulunduğu konumda bir zamanlar Osmanlı vardı. Osmanlı'nın uyguladığı özellikle İslâm Alemi'ne karşı uyguladığı başarılı politikalar Türkiye'nin şu an ki konumunu miras bırakmıştır diyebiliriz. Halifelik ve onun gücü tüm İslâm alemini bir ve beraber tutmaktaydı...

Dünya bu büyük nüfusun tekrar birlik olmasını istememektedir. Çünkü iyi bilirler ki; tek bir nefes, tek bir yumruk haline gelmiş İslâm Birliğinin olduğu dünya da batıcı(hırıstiyan) zihniyete tabiri deyimse rahatça at koşturacak yer kalmayacaktır! İslâm alemi buna izin vermeyecektir! İşte tam da bunun için bu birleşmenin önüne set olmaktan kendilerini geri çekmemektedirler.

İslâm Birliğinin son bekçisi Osmanlı gittikten sonra dört bir yana dağılmış İslâm alemi yeniden dirilişe muhtaçtır.

İslâm bayrağı Osmanlı -bugünkü Türkiye- topraklarında yere düşmüştür. Ve yeniden ayağa kalkacağı yerde bu topraklardır. Dünya mazlumları Türkiye'den yardım istemektedir. Başka bir devletten değil. Bu diriliş ateşini yakacak olan da bu topraklar ve bu millettir!

Önceki ve Sonraki Yazılar