1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İslam Aleminin Şemsiyesi Türkiye’dir
İslam Aleminin Şemsiyesi Türkiye’dir

İslam Aleminin Şemsiyesi Türkiye’dir

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye model oluyor. Türkiye genelinde 60 ilde kurulan platformlara öncülük eden Konya Sivil Toplum Kuruluşları, bu yıl Mardin’de düzenleyeceği Ufuk Turu ile, sivil toplum ve din olgusunu

A+A-

İlk olarak 1987’de kurulan ve bazı dönemlerde çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun bünyesinde şu anda 170 vakıf, dernek ve sendika bulunuyor.
30 kişilik bir yönetim kurulu ve 15 kişilik icra heyeti tarafından yönetilen Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun düzenlediği, panel, konferans ve çalıştaylarda önemli sorunlar masaya yatırılarak, çözüm önerileri sunuldu.
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, platformun yaptığı çalışmaları ve bu yıl Mardin’de düzenlenmesi planlanan Ufuk Turu Toplantısı ile ilgili bilgiler aktardı.

GÖNÜL HAREKETİ
Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın bir gönül hareketi olduğuna dikkat çeken Başkan Görgülügil, “Platformumuz gönüllü kuruluşlardan teşekkül ediyor. Milletimizin, toplumumuzun sesi olmaya gayret ediyoruz. Bünyemizde 6 sektörde faaliyet gösteren teşekkül var. Bunlar, eğitim, aile, gençlik, yardımlaşma, İnsan Hak ve Özgürlükleri Demokrasi Platformu ve İş ve işveren kuruluşlardan oluşuyor. . Biz temel olarak platform olarak, bir şemsiye görevi yürütüyoruz. Güçlü bir ses olmaya çalışıyoruz.”ifadelerini kullandı. Konya STK Platformu’nun birçok şehre öncülük ettiğini belirten Muhsin Görgülügil, Konya örnek alınarak Türkiye genelinde 60 şehirde platform kurulduğunu bildirdi

RAHMET BULUŞMALARI MARDİN’DE YAPILACAK
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun en önemli çalışmalarından biri olan Ufuk Turu Toplantıları’nın bu yıl Mardin’de düzenleneceğini belirten Görgülügil, “1997’de Rahmet Buluşmaları adı altında başlayan ve 15 senedir Ufuk Turu olarak düzenlenen çalışmaların faydalarını Türkiye genelinde görüyoruz. Geçtiğimiz yıl Kosova’da düzenlenen toplantımız oldukça verimli geçti. Bu yıl Mardin’de düzenleyeceğimiz programımız 5 gün sürecek. Konya’dan 300, diğer illerden ise 150 kişinin programımıza katılmasını bekliyoruz. Burada yapılacak çalışma ile bütün Türkiye’ye bir ses yayılacak. Panel ve çalıştaylarda çıkan sonuçlar, efkarı umumiye ve devlet ricali ile de rapor şeklinde paylaşılacak.”dedi.

ÜMMET VE MİLLİYETÇİLİK MASAYA YATIRILACAK
Mardin’de yapılacak Ufuk Turu Toplantısı’nda sivil toplum ve din olgusunun temel konu olarak alındığını ve bu konu etrafında 5 ana başlıkta panel ve çalıştaylar yapılacağını aktaran Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, “1. Panelimizde birlikte yaşama kültürünü ele alacağız. Burada doğu-batı arasındaki farkların ortadan nasıl kaldırılacağı, sivil toplum olarak ne gibi yükümlülüklerimiz var. Geçmişten günümüze modelleri masaya yatıracağız. Diğer bir konumuz ise ümmet bilinci ve milliyetçilik olacak. Başka bir panelde ise Ortadoğu’da cerayan eden hadiseler ışığında, Sünniliği ve Şiiliği ele alacağız. Bir diğer panelde ise cemaatleri tartışacağız. 15 Temmuz darbe girişimi ışığında nifak hareketleri masaya yatırılacak.”dedi.

REFERANDUM ÖNCESİ FETÖ UYARISI
15 Temmuz’un ardından toplumda cemaatlere yönelik bakış açısını değerlendiren Görgülügil, cemaatte bereket vardır olgusundan hareket ettiklerini belirtti. Cemaatlerin irşad, yardım faaliyetleri yürüttüğünü, aile ve gençlik için önemli çalışmalar yaptığını kaydeden Başkan Görgülügil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cemaatler içirişinde İslam’a zarar verebilecek veya temel inancı İslam olmamış başka türlü hareket edeler olabilir. Bu malum yapı hiçbir zaman bizim oluşumumuza dahil olmamıştır. Diğer cemaatleri baskı altına almıştır. Cemaat, vakıf ve dernekler kanun içerisinde hareket etmeli. Bu yapı illegal bir hareket içerisinde, kapalı bir yapıda gelmiştir. Bu hareketin tamamen söndürülmesi konusunda endişelerimiz var. Bu yapı tamamen söndürülmeli ve topluma huzur sağlanması gerekir. Referanduma giderken, çeşitli kaynaklardan üretilecek bilgiler ve saldırılar konusunda uyanık olmamız gerekiyor.”

İSLAM ÜLKELERİNİN LİDERİ TÜRKİYE’DİR
Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynandığına işaret eden Başkan Muhsin Görgülügil, “Türkiye, büyük bir ülke. Şu anda İslam alemi dağınık bir yapıda bulunmaktadır. Osmanlı bakiyesi olduğumuz için İslam ülkelerinin lideri konumundayız. Bu ülke üzerinde pek çok oyun oynanmıştır, oynanacaktır. Ortadoğu’dan Arakan’a, Afrika’ya kadar devam eden savaşlar ve çatışmalar son bulmalı. İslam alemi tek vücut haline gelmeli. Bütün bu ülkeler Türkiye’den liderlik bekliyor. İslam aleminin şemsiyesi Türkiye’dir. Türkiye’nin elini kolunu budamak, ve İslam ülkelerine abilik yapmak görevini yerine getirmesini engellemek istiyorlar. Bunun Türkiye’deki yansıması PKK’dır, DEAŞ’dır, yan kuruluşlardır. Türkiye üzerinde devamlı operasyonlar yapılıyor. Türkiye hamdolsun vermiş olduğu mücadele iyi bir noktadır. Güvenlik politikaları devam etmelidir. Vatandaşımız güvenlik politikalarına destek veriyor, devletimizin yanındadır.15 Temmuzdan sonra birlikte hareket etmek noktasında bir gayret vardır.
Bunun sonuçlarının da referanduma yansıyacağını düşünüyoruz.”değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYAYI PAYLAŞMA SAVAŞI
İslam dünyasında yaşanan savaş ve çatışmaların en büyük nedeninin enerji olduğuna vurgu yapan Görgülügil, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anda Amerika ve Rusya’nın kendi enerji blokları var. ABD ve Rusya’nın bir üst yapı oluşturma çabası var. Gerek Suriye’de gerek Irak’ta gerek Afganistan’da, Afrika’da yapılan bütün bu hareketler, iki süper gücün dünyayı paylaşması ve enerji kaynaklarını ele geçirme mücadelesidir. İslam ülkelerinde de başta Irak, Suudi Arabistan’da körfez ülkelerinde petrol ve doğalgaz yatakları bol miktarda olduğu için bu ülkeler üzerinde devamlı operasyonlar yapılıyor. Bunların birlik olması engellenmekte ve devamlı parçalanmaktadır. Savaş enerji noktasında çıkmaktadır. Türkiye’nin de bu enerji kaynaklarından transfer noktasında köprü vazifesini gördüğü için buna mani olmak isteyenler var. Dış güçler tarafından devamlı bölgede operasyonlar yapılıyor.
Amerika’nın kurduğu DEAŞ, maalesef İslam coğrafyasının başına bela olmuştur. Bunların İslamla hiçbir alakası yoktur. Bunların bir an önce bertaraf edilmeli. Sivil toplum olarak, altyapı ve eleman temini noktasında bilgilerimiz varsa, devlete bildirilmeli.”/Ahmet ÖZER-Mustafa DENİZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.