1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. İslam Dinine Tabii İnsanlar Teröre Bulaşmaz
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

İslam Dinine Tabii İnsanlar Teröre Bulaşmaz

A+A-

Terör cahil insanları fevkalade kullanıyor. Ülkemizin doğusunda gelişmekte olan terör olaylarına bir göz attığımızda karşımızda amacı hedefi olmayan görevleri sadece birilerine maşalık olan yaratıkların yaptıkları karşısında zarar gören masum insanlarımızdır. Bu ülkenin ekmeğini yiyenlerin bu ülkeye hiçbir katkısı olmayan düşman yapılardan gelen bazı hainlerin kumpaslarında başrol oynamaları ülkemizin içinde bulunduğu çelişkiyi anlatmada önemli bir rol oynamaktadır. Maalesef içten ve dıştan hainlerle kaplı bir ülkenin vatandaşıyız. Ama hamdolsun ki bu hainleri içeride ve dışarıda bertaraf edecek çaplı ve kapasiteli insanların varlığından da büyük mutluluk duymaktayız.

Terörün genel anlamı, askeri olmayan hedeflere karşı siyasi amaçlı şiddet kullanarak yıkıcı faaliyetlerde bulunmaktır. Tam anlamıyla terörün hedefi tamamen suçsuz olan sivil insanlara yöneliktir.
Kuran-ı Kerim, Allah'ın insanlara yol gösterici olarak indirdiği ilahi bir kitaptır ve Allah Kuran'da insanlara güzel ahlakı emretmektedir. Bu ahlakın temelinde ise, sevgi, şefkat, hoşgörü, adalet ve merhamet gibi kavramlar yer alır. İslam kelimesi, Arapçada barış-selamet kelimesiyle aynı anlama gelir. İslam, Allah'ın sonsuz merhamet ve şefkatinin yeryüzünde tecelli ettiği huzur ve barış dolu bir hayatı insanlara sunmak için indirilmiş bir dindir. Kuran ayetlerinde insanlar, yeryüzünde merhametin, şefkatin, hoşgörünün ve barışın yaşanabileceği model olarak İslam ahlakına çağırılmaktadır. Bakara Suresi'nin 208. ayetinde Yüce rabbimiz şöyle buyurmaktadır:
“Ey iman edenler, hepiniz topluca "barış ve güvenliğe“ girin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. (Bakara Suresi, 208)
Ayeti Kerime’sinde işaret ettiği gibi gerçek iman ve güvenin Allah’ın emirlerine itaatle mümkün olduğuna işaret edilmektedir.
İslam dinine göre samimi bir Müslüman sadece dindaşlarına değil diğer tüm insanlığa yönelik tutumlarında adalet içerisinde yaşamayı ön planda değerlendirmekte ve zayıf ve mazlum insanları güç karşısında muhafaza etmeyi ön plana çıkarmaktadır. Bu vesile ile yeryüzünde bozgunculuğa yeltenen ABD ve Rusya gibi küfrün temsilcilerine karşı dik durmayı hedefleyen bir çabaya işaret eder.
Bildiğiniz gibi mazlum bir sivilin suçsuz yere öldürülmesi, en büyük bozgunculuk örneklerinden biridir. Yüce Rabbimiz, Kuran'da Maide Süresinde bu durumu şu şekilde açıklamaktadır:
“Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur.”
Bugün yaşanan katliamlara bakıldığında adına Müslüman denilen nice idareci altında yaşamakta olan yaratıkların mazlum insanlara reva gördükleri türlü zulümler ve yaptıkları kıyımlar hakkın huzurunda en sert şekliyle karşılık görecektir. Fakat Müslümanların hakkın adaletini beklemeyle birlikte mazlum insanların canına ve malına kastedenlere karşı dimdik ayakta durmasını bilmesi ve onları her türlü zulümden muhafaza etmesi çok önemlidir.
Ayeti Kerime mealinde olduğu gibi tek bir insanı bile, "bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın", öldüren bir kişi, tüm insanları öldürmüş kadar büyük bir cürüm işlemektedir. Bu durumda, yıllardır dünyaya kan kusturan aralarında ülkemizde ki uzantılarının da bulunduğu teröristlerin işledikleri cinayet, katliam ve gündemdeki tabiriyle "intihar saldırılarının ne kadar büyük bir cürüm olduğu nettir. Allah terörizmin bu zalim yüzünün ahiretteki karşılığına dair Şura süresi 42. Ayeti Kerime’de şöyle buyurmaktadır:
“Yol, ancak insanlara zulmeden ve yeryüzünde haksız yere 'tecavüz ve haksızlıkta bulunanların' aleyhinedir. İşte bunlara acıklı bir azab vardır.
Tüm bunlar göstermektedir ki, masum insanlara karşı terör eylemi düzenlemek, yüce dinimize tamamen aykırı eylemlerdir. Hiçbir Müslüman böyle bir suç işleyemez. Aksine, Müslümanlar bu suçları işleyen insanları durdurmakla, "yeryüzündeki bozgunculuğu" ortadan kaldırmak ve tüm insanlara huzur ve güven getirmekle sorumludurlar. Müslümanlık terörle birlikte düşünülemez, aksine terörün engelleyicisi ve çözümüdür. İşte buradan hareketle ümmet olarak hem kendimize yönelik hem de diğer dinlere mensup olanlara yönelen haksız saldırılar karşısında insanların malını ve canını muhafaza amacıyla cihad, dinimizin en önemli emirleri arasında yer almaktadır.
Allah, insanlara kötülük yapmaktan sakınmalarını emretmiş; zulmü, zorbalığı, öldürmeyi, kan dökmeyi tamamen yasaklamıştır. Allah'ın bu emrine uymayanlar, ayette geçen ifadeyle "şeytanın adımlarını izleyenler" olarak nitelendirilmiş ve açıkça Allah'ın haram kıldığı bir tutum içerisine girmişlerdir.
İşte bu açıdan yaklaşıldığında dinimiz İslam her zaman hakkı ve doğruyu emretmiş ve her nereden olursa olsun mazlum insanların can ve mal güvenliğini teminat altına almıştır.

 

Bu yazı toplam 446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum