1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. İslam Dünyası’nın Kanayan Yarası Arakan
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

İslam Dünyası’nın Kanayan Yarası Arakan

A+A-

İslam Dünyası her bayram olduğu gibi bu Kurban Bayramına’ da Arakan dan Müslüman’ lara yapılan vahşice katliam haberleri ile girdi.

Kadın, erkek, yaşlı, genç, bebek, çocuk... Bir koca köy katledildi...

Film değil, oyun değil, roman değil... 1000 insanın öldürüldüğü katliamda yalnızca bir erkek çocuk kurtulabildi.

İnsan hakları izleme örgütleri tarafından paylaşılan ve Türkiye'ye gecikmeli olarak düşen bu cehennemi gündem, dünyanın en kapalı yönetimlerinden birine sahip Burma'dan... Askeri rejim ile adı değişen Myanmar'dan...

Yeni değil, uzun zamana yayılan bir soykırım yapılan... Askeri yönetim, Myanmar'ın 7 eyaletinden biri olan Arakan'da yaşayan Müslümanları vatandaş olarak görmüyor. Bu nedenle eğitim ve sağlık dahil her türlü devlet hizmetinden yasaklılar!

Yaşadıkları korkunç hayat şartları yetmezmiş gibi, bir süredir askeri yönetim ve aralarında bazı Budist rahiplerin de yer aldığı gruplar tarafından öldürülüyorlar!

Son bir kaç günde 3 bin Müslüman'ın katledildiği bilgisi düştü ajanslara... Katliamların amacı Arakan'dan Müslümanları sürmek... 300 bin civarında Müslüman ölümü göze alıp cehennem den kaçmaya çabalıyor.

Bölgeden sağlıklı bilgi almak da mümkün değil, çünkü ne gazetecilerin girişine izin var, ne de uluslararası yardım kuruluşlarının...

Komşu Bangladeş ise sınırlarını kapattı. Yüreğimizi yakan mülteci hikayelerine yenileri eklendi... Cansız minik bedeni ile Ege kıyılarında fotoğraflanan, Suriye cehenneminden kaçan Aylan bebek gibi, Myanmar'dan kaçan aynı yaşlardaki bir kız çocuğunun da boğulmuş fotoğrafı vicdanlarımızın kıyılarına vurdu...

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar hükümetini, Arakan lı Müslümanlara karşı etnik temizlik yapmakla suçluyor ancak bir çok kriz durumunda olduğu gibi BM yine pasifliğini sürdürüyor! Ve en iyi bildiği şey olan endişeleniyor.

Sözde insanlık yararına milletlerin birleştiği ama insanlık ayıplarına karşı seyirci olmaktan öteye geçemeyen BM!

Myanmar hükümetinin toplu katliamlarına gösterdiği gerekçelere burada yer vermeyeceğim... Kaldı ki hiç bir olay; kadın, çocuk demeden insanların toplu olarak öldürülmesine, evlerinin yakılmasına gerekçe oluşturamaz!

AK Parti hükümetinin bu konuda yaptığı çağrıları ve eleştirileri destekliyorum. Türkiye'nin kendi sorunları varken Arakan ile ilgili gündemi gereksiz bulanlar var! Bu düşünce her şeyden önce insani değil!..

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik; "Bu yapılanlar açıkça katliamdır ve insanlığa karşı suçtur. Birleşmiş Milletler (BM) ve tüm uluslararası kurumlar etkili şekilde harekete geçmelidir. Bu kadar yıl sonra Arakan'daki katliamlar karşısında uluslararası kurumların bu derece etkisiz kalması kabul edilemez (...)Uluslararası hukuk ve kurumlar sanki hiç yokmuş gibi Arakan'daki katliamlar seyrediliyor. İnsanlığa karşı işlenen suç soykırıma dönüştü." diyor.

Binlerce Rohingyalının Myanmar’dan kaçmasına neden olan şiddet olaylarına ilişkin olarak Dünya liderlerinden ilk tepkiyi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan geldi “Maalesef dünya Myanmar’a, diyebilirim ki kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor. Biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yine onun takibini de ilgili uluslararası kurumlar vasıtasıyla başta BM olmak üzere dile getireceğiz” dedi.

Türkiye bununla yetinmeyip İslam ülkeleri ve Bangladeş ile sürdürdüğü diplomatik çabalar sonucu Bangladeş’e ülkenize gelen sığınmacıları alın masraflarını biz ödeyelim teklifinde bulundu Türkiye’nin bu taahhüdün den sonra Bangladeş kapılarını açtı ve Türkiye ilk olarak Bin tonluk bir gıda yardımında bulundu.

 

 

Bu yazı toplam 777 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.