1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “İslâm gençlik hareketidir”
“İslâm gençlik hareketidir”

“İslâm gençlik hareketidir”

Mevlid Kandili münasebetiyle HİSDER’de Peygamber Efendimizin hayatını anlatan Dr. Muhammet Ersöz, “İslâm’ın gelişi, İslâm’ın yayılması, İslâm’ın yerleşmesi tam bir gençlik hareketidir” dedi

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, Mevlid Kandili münasebetiyle Kur’an tilâvet edildi ve Peygamber Efendimiz’in hayatı dile geldi.
Lise ve üniversite öğrencileri Mehmet Koç ile Ömer Selman Durgut, güzel sesleriyle Kur’an-ı Kerîm tilavet ederken Selçuk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Tefsir Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Ersöz, Mevlid-i Nebî’nin temasının “gençlik” olarak ortaya konulmasından dolayı Peygamber Efendimizin doğumu, gençlik ve İnfitar suresi ile Tevbe suresinin son iki ayetini yorumladı. 
“O, dünyada bir yolcu gibi yaşadı”
Peygamberimiz hayatını, yaşadığı dönemdeki insanların standardından daha düşük bir hayat yaşadığını ifade eden Dr. Muhammet Ersöz, “Peygamberimiz dünyada bir yolcu gibi yaşadı. Bunu örneklik için yaptı” dedikten sonra biricik kızı Fatıma’nın, babasından, kuyudan devamlı su çekerken elleri çatladığı ve evin işlerini görmesi için yardımcı bir köle istemesi üzerine peygamberimizin;  ‘Burada sufha ashabı benden yiyecek beklerken, yardım beklerken sana hiçbir şey veremem. Sana bir şey vereyim. Onu ömür boyu yap, ahirette rahat edersin. Otuz üç kere suphanallah, otuz üç kere elhamdülillah, otuz üç kere Allahû Ekber de’ diyor.” şeklindeki sözlerine yer vererek burada peygamberin, kendi ailesinin sıkıntıları yerine ümmetinin sıkıntılarını tercih ettiğini, peygamberimizin asıl derdinin ise; “ümmetiyle zihnini devamlı  yorması, devamlı gerçeği göstermesi, ölümden sonraki hayatı hazırlaması” olduğunu söyledi. 
“İslâm gençlik hareketidir”
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi (AKKM)’nde gerçekleştirilen sohbette Ersöz, bizi hidayete kavuşturmak için peygamberimizin, bize çok düşkün olduğunu ve 23 yıllık görevi döneminde, ümmetine düşkünlüğünden dolayı çok sıkıntılı bir hayat geçirdiğini, “şefkatinin gereği olarak insanları delaletten hidayete çıkarmak için uğraştığını”,  “Mekke’de yeni bir toplum inşa ettiğini”, “Bunu da Allah’ın yardımıyla ve kan akıtmadan Mekke’de bir dönüşüm gerçekleştirdiğini” ve bu dönüşümü de devamlı Peygamberin yanında yer alan gençlerle gerçekleştirdiğini söyleyen Ersöz, “Aslında İslâm’ın gelişi, İslâm’ın yayılması, İslâm’ın yerleşmesi tam bir gençlik hareketidir. Gençlerin yaptığı bir devrimdir aslında. Bu gençler öyle Peygambere yardımcı oldular ki, Peygamberimiz onlara güvendi. Onlar da Peygamberimize de güvendiler.” dedi. UFUK KENDİRCİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.