1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İslam Medeniyetinde Konya Uluslararası Sempozyumu sona erdi
İslam Medeniyetinde Konya Uluslararası Sempozyumu sona erdi

İslam Medeniyetinde Konya Uluslararası Sempozyumu sona erdi

“Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımı ile başlayan İslam Medeniyetinde Konya Uluslararası Sempozyumu sona erdi.

A+A-

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve IRCICA (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) iş birliğinde düzenlenen İslam Medeniyetinde Konya Uluslararası Sempozyumu son buldu Sempozyumun kapanış oturumu Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilk eğitim kurumu olan Karatay Medresesi’nde gerçekleşti. Sempozyumun kapanış oturumunda konuşan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Karatay Medresesi’nde, medresesinin kurucusu Celaleddin Karatay’ın manevi huzurunda bu programı yapmanın önemine vurgu yaparak, “Emir Celaleddin Karatay, kurmuş olduğu medrese ile her türlü saldırıya karşı ilim ve irfanla bir medeniyetin yeniden inşasına vesile olmuştur. Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilk eğitim kurumu konumundaki ve sosyal-kültürel felsefesinin çıkış noktası olan Karatay Medresesi ruhunu KTO Karatay Üniversitesi adıyla yaşatan üniversitemizin böylesine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapması bizleri gururlandırmaktadır. Türkiye bugün, 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda her türlü engellemelere karşın tarihte olduğu gibi yeniden merkez ülke olma yolunda ilerlerken, tarihten gelen sorumluluğunun bilincinde olan Konya da bu hedefe en büyük katkıyı verme iradesindedir. 900 yıl önce Selçuklu Devleti’nin başkenti olan Konya, tüm insanlığın mutluluğu ve refahı için nasıl çalışmışsa, bugün de merkez olan ve 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmiş olan Konya, tüm dünyaya sevgi ve barışı getirecek bir şehir olacaktır. Geçmişten günümüze tarihindeki yaşananları, değişimleri kadim şehir Konya’nın, günümüze gelene kadar geçirdiği evrelerin yansımalarını içeren bildirilerle sempozyuma katılmak için dünyanın dört bir yanından şehrimize gelen tüm bilim adamı ve akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” dedi

Konya’nın bugün olduğu gibi her dönemde tarihi ve kadim bir şehir olduğunu aktaran Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı ise, “Günümüzde maalesef İslam kentleri olumsuzluklarla, savaşla anılıyor. Tarihte medeniyet hep Musul, Kahire, Bağdat, Şam ve Konya ile anılmıştır. KTO Karatay Üniversitesi ve IRCICA ile ortaklaşa düzenlediğimiz ‘İslam Medeniyetinde Konya’ Uluslararası Sempozyumu tarihe düşülmüş bir not olmuştur" diye konuştu.
Sempozyumun akademik anlamda kente faydalar sağlayacağını aktaran IRCICA Koordinatörü ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar, “KTO Karatay Üniversitesi, son derece bilimsel bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Programda sunulan bildiriler en kısa zamanda yayın haline dönüştürüldüğünde kültürümüze, şehre ve medeniyetimize de büyük katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
KTO Karatay Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Erdem ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ da, sempozyumun akademik alana önemli katkılar sunduğunu belirtti. 9 farklı ülkeden 15, toplamda 48 katılımcının çeşitli bilimsel konularda 3 gün boyunca 42 bildiri ile katkı sağladığı “İslam Medeniyetinde Konya” Uluslararası Sempozyumu, gördüğü yoğun ilginin ardından Karatay Medresesi’nde yapılan kapanış programı ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.