1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. İslami Muhafazakâr Helal Yazılar!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

İslami Muhafazakâr Helal Yazılar!

A+A-

İslami Muhafazakâr Helal kavramları deyince aklımıza oteller ve İslami usulle kesilmiş tavuk etinden daha fazlası gelmelidir. Bugün maalesef Helal kavramını bu iki konuya hapsetmiş olarak düşünüp yazıyoruz.

Bununla birlikte Helal dairesi içinde olan her ürün ve hizmete olan talebin artmasıyla birlikte İslami Oteller reklamında da ciddi bir artış yaşanmaya başladı. Rekabetin artması, hizmet sektörünü kendilerine gelen talepleri karşılama noktasında bu hizmetleri vermeye yönlendirmiş görünüyor. Şüphesiz bu iyi bir gelişmedir. Çünkü insanların kendi değerlerine uygun bir tatil ortamı arayışının artmış olması bu konuda bir duyarlılığın geliştiğine de işaret ediyor. Bu konuda hassasiyeti olanların artmış olmasıyla birlikte taleplerin de bu yönde gelişmiş olması kadar doğal bir şey olamaz. Ailece çoluk çocuk gidilen tatillerde yan masada alkol alan yetişkin insanlar ve uygunsuz görüntülerden çocukları uzak tutma kaygısını da önemli bulduğumu belirtmek istiyorum.

Biz de bu rüzgâra kapılıp neden İslami Muhafazakâr Helal yazılar yazmayalım ki? Siz de kendinizi ve çocuklarınızı sakıncalı yazılardan uzak tutmak için bu yazıları gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz! Bugün ak ile karanın karıştığı, ayırt etmenin güçleştiği bir zamanda yaşıyoruz. Bu nedenle yediğimizden içip giydiğimize kadar her türlü tüketimde Helal dairesi içinde kalmaya çalışmalıyız. Bunu hafife alanlar bilmelidir ki bunun yadırganacak ve küçümsenecek bir tarafı yoktur. Helal kavramı kendimizi ve çocuklarımızı her türlü tehlikeden ve zararlı şeylerden koruyan önemli bir zırhtır. Allahü teala bu daireyi biz kullarının menfaati ve hayrı için buyurmuştur.

Her türlü sektörde olduğu gibi edebiyat ve yazıda da helal olanları tercih etmeliyiz. Nefsimize hoş geldiği için ya da entelektüel görünmek adına bizim için helal olmayan yazı ve kitaplardan kendimiz gibi çocuklarımız da uzak durmalıdır. Şiir ve özlü sözler ambalajı ile çocuklarımızı tehdit eden her türlü fikir ve edebiyat ürünü de helal çizgisinin dışında olabilir. Atarlı sözler ve kapak laflar peşinde herkese laf giydirmeyi marifet sayan gençlerin sözlerinin de helal dairede olması gerekir.

Sadece çocuklar ve gençler değil herkesin Helal dairede yaşamaya çalışması gerekir. Helal deyince girişte bahsettiğimiz konuların dışında helal kazanmak, konuşmak, izlemek, giyinmek ve yemek gerekmektedir. Küçüklere sevgi, büyüklere saygı, komşu ve akraba hakkı, alış verişte haramdan kaçınıp helal olanı tercih etmek, trafikte diğerlerinin hakkına saygı göstermek, çevreye duyarlılık, argo ve küfürden kaçınmak gibi birçok konuda Helal dairesi içerisinde kalmaya özen göstermek gerekmektedir. Sözün özü Helal olan ile helal olmayan Haramı birbirinden ayırıp, Helal olanı tercih edip yaşamalıyız. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 904 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.