1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. İslamın Müslümanlığın Göğsünü Kabartmıştır
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İslamın Müslümanlığın Göğsünü Kabartmıştır

A+A-

Padişah 3. Ahmed’in hayran kaldığı bu sahne özellikle İslam âlemine onur kazandırmakla Müslümanlığın ve Türklüğün göğsünü kabartıp, iftihar edilmesi bakımından büyük önem ve değer taşımaktadır.
Padişah Hadimi’yi huzuruna çağırarak ”Ne türlü isteği olduğunu “sormuşlar. Özel bir isteği olmadığı cevabını vermiş. Hadimi, senin, ilim, irfan ve feyiz yuvası güzel medreseni yaşatmak için ”Bozkır ve Mut kazalarının aşarını Medresene vakfeddim.” demiş. Yıllık aşar: tahıl ve benzeri toprak ürünlerinden 1/10 ondalıklar üzerinden alınan Devlet geliridir.
Fakat bir şartla: evvela İstanbul halkına, Ayasofya Cami’inde 40 gün vaaz edeceksin. Sonrada İstanbul âlimlerini imtihan edecek onlara icazetlerini vereceksin ki: biz de başına sarık dolayanların Hoca olup olmadıklarını bilelim demiştir.
Hadimi, Padişah’ın talimatı üzerine “Fatiha süresini” mevzu alan; kırk gün süre ile ilmi, kültürel, dini, İslami ve ahlakı vaazlarını sürdürmüştür... Ayasofya’ya toplanan yerli yabancı İstanbul halkı bu Konferanstan hususiyle Hadimi’ den o kadar memnun olmuşlar ki: Hocalar arasın da yapacağı imtihan günlerinde de Hadimi’yi dinlemek için gelip gitmişlerdir. Böylelikle medreselerde İcazet ”verilmesi kesinleşmiştir.
Yaşadığımız bu çağda diplomalarda; okul müdürü, milli eğitim müdürü, Bakan gibi devlet yetkililerinin imzaları bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise “İcazetname” ye önce icazet veren Hocanın, ondan sonra bu hocanın icazet aldığı hocanın ve daha sonra onu okutan Hocaların en son Hadimi’nin adı yazılırdı. Tüm Osmanlı ülkelerinde belgelenerek yasal olarak hiç şaşıp sapmadan sürüp gitmiştir. Nitekim Hadimi’nin icazeti, Ahmed Kazabadi’den başlayıp 22. sırada son olarak ”Hz.Ali” ye kadar dayanmaktadır ki: bu Hocaların içinde Ali Gürani, Allame-i Şirazi, İmamı gazali, İmamı Muhammet, İmamı Azam Ebu Hanife ve benzeri ilim deryaları (Denizleri) vardır.
Hadimi medresesi, yıllar geçtikçe her yönden gelişip ileri bir üniversite niteliğine kavuşmasıyla bu medrese de tahsil yapmak için ülkenin her tarafından talebeler Hadim’e akın etmişler. Öylesine ki: aşağıda belirtileceği gibi talebe sayısı 2000 ‘e kadar yükselmiştir... (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.