1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İSLAMİYET VE MEŞRUTİYET-4
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İSLAMİYET VE MEŞRUTİYET-4

A+A-

İmama biat

Hakk-ı Siyasi  Memleket işine karışma hakkı demektir. Milletin her birinin memleket umuruna karışmaya yani memleket  şöyle idare edilse iyi olur, kanunlar böyle yapılsa güzel olur gibi memleket işinin  düzeninde bulunmasına el katma hakkı vardır. Millet el katmaz ise memleket işi sayılı birkaç adamın eline kalır. Böylece memleketin menfaat ve saadeti de mahvolur. İyi düşünemeyen millet, memleketin, milletin nasıl mesut olacağını bilemez.

Meşrutiyet idaresi bu hakkımızı bize iade etti. Hani ya hükümet bize bu hakkı kullandırmıyor diyerek sorar isek biz o hakkı kullanmadığımızdandır. Yoksa bilsek ve hakkımızı kullansak kimse bir şey yapamaz. Hükümet sadece icraya memurdur.

Millet mebus beğenirken, hükümet veya idare edenler buna karışmamalıdır. Şayet karışmak cesaretini alırsa alır ise bütün kuvvetiyle, bütün gücüyle millet men edilmelidir. Hükümet kendine yakın partiye zaten yardım eder. Fakat millet meydan vermelidir. Tuzak kurup dolap çevirenlere karşı gelmelidir. Hükümet çağıracak da yapın diyecek diye beklememeli. Cuma günü nasıl hükümetin çağırmasını gözetmeksizin namaza gider isek  bunlarda böylece yapılmalıdır. Mebuslar toplandı mı evvela millet namına olarak kanun yapmak hakkını kullanmalıdır. Devletin bir sene içinde memurların maaşına, mekteplere, yollara, askere vesaireye ne kadar para vereceğini ayırmalıdır. Buna karşılık vergilerde anı anda belli edilir. Yani devletin geliri- gideri karşılaştırılır ve bir birine denk getirilir. Nazırın işine  meclis bakar, vekillerin aklı bu işe yatmaz ise, sen bu işi yapamıyorsun deyip, görevden uzaklaştırırlar.

Şayet nazır yapmışsa cezaya yakışır bir derecede ise istifa etmekle de bu cezadan kurtulamaz. Yüksek mahkemeye gönderilir. Buradan ya kurtulur, ya cezaya çarptırılır. Böylece Meclisi Mebusan huzur bulur. Hükümeti doğrultacak meclistir. Hükümetin haksız işlerinden, zulümden, işkenceden sorulacak milletin meclisidir.

Evvela mebus olacak kimseye ne yapacağını ve yolda yürüyeceğini anlatmalıyız. Mesela Kunun-i Esasiyenin 35. Maddesini bozdurmaya razı olmayan bir kimse mebus olunca 35.maddeyi bozacak bir adamı nasıl inhisap edilebilir.

Mebus olmanın şartları,

Mebus olacağı memleketinde bir çok zaman oturmuş ve ahalinin ahvalinin mizacını iyi bellemiş olmalı.

Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla sefilde olmamalı,

Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı pek çok sevenlerden olmamalı,

İki sözlü, iki yüzlü adamlardan olmamalı,

Rüşvet almış ve para ile şunun bunun hakkını satmış mahvetmişlerden de olmamalıdır.

 Millet yok yere inanmamalı. Gözümüzü boyamak isteyenlere de fırsat vermemelidir. Bir hadis-i şerifte : Ümmetimin ihtilaf etmesi rahmettir” denmektedir.

Hz. Ömer “ Efendimizin ashabı ihtilaf buyurmuş olmaları beni memnun etmez. Çünkü onlar itilaf buyurmasaydı ruhsat olmaz” diye buyurmuştur.

Halife-i Abbasiye’den Harun Reşid’in İmam-ı Malik hazretlerine “Kitaplarınızı yazdırıp etrafa dağıtalım ve Ümmet-i İslamiyeyi onlar ile amel etmeye mecbur tutalım ve zorlayalım da itilaf olmasın. Bu suretle ümmet arasında itilafı kaldıralım yolunda yaptığı teklife İmam-ı Malik Hazretleri :
“Ulemanın itilafı  bu ümmet üzerine Cenab-ı Hakk tarafından bir büyük rahmettir. Herkes kendince sahih olan şeye uyar ve cümlesi doğruluk üzerine yürürler ve hepsi Allah’ın rızasını arar ve arzu eder.”
Sözleriyle cevap vermiş ve teklifi reddetmiştir.

Reşit gibi düşünenler itilaf olmamasını isterler. Fakat imam Malik hazretleri gibi gerçekten ümmete rahmet olanlar alimler, öğülmüş, yaratılmışlar, halka büyüklük göstermek arzu etmeyen kamillerdendir.

İtilaf etmeyelim, itilaf zamanı değildir diyenlerin ekserisi ya hükümet yanlısı ya hükümet adamı veya hükümete boyun eğen kimselerdir. Bu dinin afeti de kötü memurlardır.

Bu yazı toplam 392 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.