1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İSLÂMOFOBİ VEYA İSLÂM DÜŞMANLIĞI
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İSLÂMOFOBİ VEYA İSLÂM DÜŞMANLIĞI

A+A-

Bugün özellikle de Avrupa Ülkelerinde aleyhimize gelişen olumsuz durum temelde onlarla bizim dinlerimiz arasındaki din farklılığıdır. Gerçi olumsuzluk yeni su yüzüne çıkmış gibi görünüyor, fakat bu farklılık epey derinlerde seyretmekte idi.  

         İslâm Dini Hz. Peygamber (as.) tarafından ilk açıklandığından itibaren bu farklılık biliniyordu ve o zamandan beri biliniyordu. İslâm’a karşı oluşan bu düşmanlık o zamandan beridir de devam etmektedir. Hiçbir zaman da sona ermemiştir. Bundan sonra da sona ermesi beklenmemelidir.

         Tabii şu hususa dikkatimizi yöneltmeliyiz: Bu karşı olma durumu Müslümanlardan ve onların dini olan İslâm’dan kaynaklanmış değildir. İslâm’ın ilk ortaya çıktığı zamandan başlayarak günümüze kadar gelen İslâm Devletlerine baktığımızda onların içlerinde bulunan ve azınlıkta olan, Yahudilik ve Hıristiyanlık dâhil, diğer din mensupları kendi inançlarını ve dinlerini istedikleri gibi yaşamışlardır ve durum şimdi de böyledir.  

         İster Türkiye’ye ve ister İslâm’ın en koyu biçimde yaşanıp uygulandığını düşündüğünüz diğer İslâm Ülkelerine bakınız, her devlette Gayr-i Müslim azınlıkların her türlü din hürriyetine sahip olarak yaşadıklarını görürüsünüz.

         Bu sebepledir ki, gerek Yahudiler ve gerek Hıristiyanlardan bu konuda şimdiye kadar, her hangi bir şikâyet ve olmamıştır, günümüzde de böyle bir talep söz konusu değildir.

Fakat aksine Müslümanların gayr-i Müslim bir devlette yaşamalarında, günümüzde bile, şikâyetler hiç dinmemiştir. Nitekim başörtüsü konusunda Avrupa’nın en yetkili ve âdil olması gereken mahkemesinin geçtiğimiz günlerde aleyhte verdiği karar bunun en çarpıcı ve yakın örneğidir.

Demek ki, Müslüman bir hanımın başörtüsü takması bile onları günümüzde de rahatsız etmektedir.  

         Onun için onlar Türkiye’nin durumunu içten ve dıştan daima kontrol eder ve bu konuda iyiye doğru bir gelişme görürlerse hemen bir çıngar çıkarırlar.

         Bugün Avrupa Ülkelerinde birbiri peşine sıralanan İslâm ve Müslümanların aleyhine gelişmelerin temelinde yatan da Türkiye’nin her yönden gelişmekte olan durumudur. Dolayısıyla rahatsızlıklar bundan kaynaklanmaktadır. Yani Türkiye’nin kendi kendine yetecek bir iktisadi ve idari duruma gelebilmek için attığı ileri adımlar bile onları rahatsız etmektedir.  

         Biz onlara ister içimizde bulundukları için, ister onların devletlerinde bizim bulunmamız sebebiyle olsun gösterdiğimiz dostluktan hiçbir zaman memnun olmamışlardır. Bundan sonra da olacak değildirler.

         Nitekim bu konuda Kur’ân’da Allah şöyle buyurmaktadır: “Sen onların dinlerine uymadıkça, gerek Yahudiler ve gerek Hıristiyanlar Senden kesinlikle hoşnut ve razı olacak değillerdir. De ki, ‘Kuşkusuz doğru yol, Allah’ın gösterdiği dosdoğru yoldur’. Eğer sana gelen bunca ilim (Kur’ân)den sonra onların arzu ve heveslerine (hevâlarına) uyacak olursan senin için Allah’tan ne bir dost vardır ve ne de bir yardımcı (el-Bakara,2/120).

         Bu âyetin açıkça belirttiği şey onların bizleri kendilerine benzetmek için gösterdikleri yolu ve vermek istedikleri akılı asla lehimize zannederek peşine düşmememiz gerektiğidir.

         Bu âyetin açıkça ifade ettiği gibi, onların bize karşı takındıkları tavırların dayandığı temel, inanç farklıları ve onların buna tahammülsüzlükleridir.

         Medeni olarak gördüğümüz ve öyle kabul ettiğimiz için de birçok konuda hareketlerini ve dünyevi yaşayışlarını imrenerek taklit etmeye çalıştığımız ve hatta benimsediğimiz Yahudi ve Hıristiyan olan Avrupa milletlerinin bizim inancımıza göre nasıl olduklarını açıkça kitabımız olan Kur’ân-ı Kerîm’de görmekteyiz.

         Bu bakımdan onların her söylediklerini doğru ve bizim lehimize olduğunu zannetmemeliyiz. Her şeyden önce kendimize dönerek dünyayı da görerek yapacağımız işleri ona göre tanzim etmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.