1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. İSO 5OO’deki şehrimizin gururları
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

İSO 5OO’deki şehrimizin gururları

A+A-

Mayıs’ın sonunda İstanbul Sanayi Odası(İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Sanayi kuruluşları listesinde Konya’dan 6 firmanın bulunması sevindirici bir gelişmedir.  
Yapılan açıklamada, üretimden satışlar cirosuyla listeye girebilme alt bandı 309 milyon TL’den 414 milyon TL’ye yaklaşmıştır.
 İhracat yapmayan şirketlerin İSO 500 arasına girmekte artık zorlandığı listede, 30 yıl önce 398 olan ihracatçı şirket sayısı 464’e yükselmiştir.
Açıklama da dikkat çeken ise, yılların birikimine dayalı olan ve her yıl katlanarak büyüyen finansman giderlerindeki artışlardır.
Sanayi sektörü, esas faaliyetlerinde, satışlarında ve karlılıkta, 2018 gibi zorlu bir senenin içinden geçmesine karşın başarılı bir performans göstermiştir. 
Bu performans, mali tablolara yansıyan finansman maliyetleriyle baş edilmediğini göstermiştir.
Finansmanın mali tablolarda yarattığı tahribat, esas faaliyetlerde ne kadar başarılı olunursa olunsun bunun sürdürülebilir olmadığını ortaya koymaktadır.
Sadece bir yılın değil, uzun yılların bir sorunu olan bu finansman tahribatı, özkaynak dengesini bozmakta, sanayicinin kaliteli finansman kaynaklarına erişimini zorlu hale getirmektedir.
En önemli gelişme ise, İSO 500’de AR-GE yapan firma sayısı 2018 yılında 276’ya yükselmesidir.
2018 yılında ortaya çıkan olumsuz ekonomik ve finansal koşullara rağmen AR-GE yapan firma sayısının artması da güzel olandır.
Aynı yılda AR-GE harcamaları da yüzde 10,5 oranında artarak 3,8 milyar TL’ye yükselmiştir.
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesine giren firmaları tebrik ederek, “listeye giren firmalarımız gelinen nokta şehrimizin gücünü yansıtmamaktadır. Şehrimizin büyüme ve kalkınmaya yönelik birçok göstergedeki olumlu gelişmeye, ihracat rakamlarındaki artışa rağmen, listeye giren şirket sayımızı yeterli göremeyiz. Konya, Anadolu’nun üretim ve yatırım merkezlerinden biri olmaya talip bir şehirdir. Bu açıdan şehrimizin avantajlarını iyi değerlendirmeli, sorunlarımızı en kısa sürede çözüme kavuşturmalıyız. İşletmelerimizin kurumsallaşma ve markalaşmaya ağırlık vermeleri, dünya ile rekabet edecek kaliteli ürünlere yönelmeleri, yeni teknolojiyi takip ederek Ar-Ge ve inovasyona önem vermeleri gerekmektedir. Bunları gerçekleştirdiğimiz takdirde, ilimiz hedeflediğimiz yerlere ulaşacaktır. Gelecekte daha çok Konya firmasının Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alması için Konya Ticaret Odası olarak tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam edeceğiz”
Selçuk Öztürk, Konya’nın daha fazla marka firma çıkaracak güce sahip olduğunu belirtirken. Şehrimizin avantajlarını iyi değerlendirmeli, sorunlarımızı en kısa sürede çözüme kavuşturmalıyız diyor.   
Firmaların Ar-Ge ve inovasyona önem vermeleri gerektiğini hatırlatıyor.
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, listede yer alan tüm firmaları kutlayarak, “Üretimin ve ihracatın her zamankinden daha kıymetli olduğu bugünlerde şehrimize ve ülkemize değer katan tüm firmalarımızın çalışanlarını ve yöneticilerini tebrik ediyorum. Bu yıl listede Konya Şeker 44. sırada, Panagro Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi 134. sırada, Eti Alüminyum 143. sırada,  Aydınlar Yedek Parça 299. sırada, Kangal Termik Santral 356. sırada, Ova Un Fabrikası 429. sırada yer aldı. Firmalarımızın tamamıyla gurur duyduğumuzu ifade ediyorum. Konya’nın İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde daha fazla firmayla temsil edilecek potansiyeli vardır. İlk 500’deki net satışlar arttı ancak firmalarımızın karının önemli bir kısmı da finansmana gitmiş görünüyor. İSO 500’ün finansman giderlerinin faaliyet karı içindeki payı 2018’de yüzde 88,9’a yükseldi. Finansman maliyetlerinde karı eriten bu artış, sanayicilerimizin rekabet şartlarını zorlaştırıyor. İSO 500 içindeki firmalarımızın 2018 yılındaki ihracat artış oranının yüzde 11,3 gerçekleşmesi de geleceğe dair umut vericidir.”
Memiş Kütükcü, son dönemde ekonomide yaşanan dalgalı seyrin firmaları olumsuz etkilediğini, buna rağmen Türk iş dünyası olarak üretmeye devam ettiklerini ifade ediyor.
Bu dönemde hayata geçirilecek yapısal reformlar ve yapılan düzenlemelerle özel sektörün üretim motivasyonunun daha da artırılmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiyor.
Sonuçta 500 Sanayi kuruluşları listesinde Konya’dan 6 firmanın bulunması şehrimiz açısında önemli olduğu kadar da sevindiricidir.
Ancak şehrimize yakışan bu listede daha çok firmanın yer almasıdır. Zaten bu potansiyeli ve gücü de vardır.
Yeter ki birlik ve beraberlik içinde bu hedefe yoğunlaşalım. Başarmamak içinde hiçbir engel de yoktur. Ne derseniz sizce de öyle değil mi? 

Bu yazı toplam 760 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar