1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İSO listesinde Tarım ağırlığı
İSO listesinde Tarım ağırlığı

İSO listesinde Tarım ağırlığı

İSO ''Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2015 yılı araştırması sonuçları açıklandı. Konya'dan 13 firma ilk 500'e girme başarısını gösterdi. Listede tarım firmalarının çoğunluğu dikkat çekti.

A+A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasını yayımladı. İlk 500 firma arasında Konya’dan 10 firma yer alırken, ikinci 500’e 13 Konya firması girme başarısı gösterdi. Araştırmada sonucunda Enka Süt 4. sıradan, Büyük Hekimoğulları A.Ş. 80.sıradan, Kombassan Kağıt 128. sıradan, Akbel Süt 185. sıradan, Altınapa Değirmencilik 239. sıradan, Safa Tarım 241. sıradan, Atiker Metal 363. sıradan, Kompen 395. sıradan, Selva Makarna 403. sıradan, Komgıda 443. Sıradan, Alaybeyi Gıda A.Ş. 458. sıradan, Tosunoğulları Mobilya 482. Sıradan, İzi Süt ise 484. sıradan İSO İkinci 500 listesinde yer aldılar.

TARIM FİRMALARI ÖNDE
İlk 500 ve ikinci 500 listesine giren firmaları tebrik eden Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, listenin Konya’nın üretimden gelen ekonomik gücünü göstermesi açısından değerli olduğunu, Konya’nın bu başarısının, şehrimizin ekonomik olarak gelişmesine büyük katkı ve moral verdiğini kaydetti. İSO’nun açıkladığı ilk 1000 listesi içerindeki Konyalı 23 firmadan 15 tanesinin tarım ve tarıma dayalı sanayi kuruluşu olmasının, Konya için tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Çevik “Konya, ülkemizde olduğu kadar yakın ülkeler arasında da önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Suyla buluşturulacak bir Konya Ovası, üretim kapasitesiyle birlikte, bunların sanayi ürünü olarak ihracında da önemli bir merkez olacaktır”dedi.

DAHA BÜYÜK HEDEFLERE
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de ikinci 500 büyük firma arasına girerek ülkesini ve şehrini büyüten Konyalı firmalara teşekkür etti. Öztürk, "İlk 500'de olduğu gibi ikinci 500'de yer alan firmalarımız da şehrimizin gurur kaynağı olmuşlardır. İlk 500 firma açıklandığında ifade ettiğimiz gibi, Türkiye’nin ihracatını en hızlı yükselten şehirlerinden biri olan, işsizlik rakamları en düşük şehir olan Konya’nın ekonomik potansiyeli daha fazla sayıda büyük firma çıkaracak güce sahiptir. Diğer taraftan özel sektörün gücüyle büyüyen şehrimizin istenilen büyüklüğe ulaşabilmesi için Konya’dan daha fazla büyük marka firma çıkarmalıyız. Listeye giren firmalarımızı kutluyor gelecekte daha büyük hedeflerle şehrimizin gururu olacak atılımı göstermelerini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

FİNANSMAN SIKINTISI
Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü de listeye giren firmaları tebrik etti. Açıklamasında sanayinin finansman maliyetlerinin artmaya devam ettiğini vurgulayan Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunda görülen finansman maliyetlerindeki artış, maalesef ikinci 500 sanayi kuruluşlarımızda da görülüyor. Geçtiğimiz yıl ikinci 500’deki sanayicilerimiz, elde ettiği 7,4 milyar TL’lik faaliyet karının yüzde 51’ini, yani 3,8 milyar lirasını finansman gideri olarak harcadı. İşletmelerimizin faaliyet karlılığı her ne kadar yüzde 19.9 artırmış olsa da, finansman giderlerindeki yüksek artışlar maalesef sanayi tesislerimizin karlılığını aşağı çekmekte ve işletmelerimizin büyümesinin önünde adeta bir set gibi durmaktadır.”/Haber Merkezi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.