1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsrail Mescid-i Aksa'yı haritadan sildi
İsrail Mescid-i Aksa'yı haritadan sildi

İsrail Mescid-i Aksa'yı haritadan sildi

Kudüs'ü Yahudileştirmek için gece gündüz çalışan İsrail, Müslümanların kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa'yı Turizm Bakanlığı'nın kullandığı resmi haritadan sildi. İsrail'in bu tip kirli oyunlarla Müslümanları bölgeden silme çabası tepki çekerke

A+A-

İsrail Turizm Bakanlığı resmi olarak kullanılan haritada skandal bir değişiklik yaptı. Bakanlık, Müslümanlar ve Hristiyanlar için kutsal görülen Mescid-i Aksa'yı haritadan sildi.
İsrail'in kirli oyunu sadece bununla da sınırlı kalmadı. Müslümanların ve Hristiyanların tepkisine yol açan değişikliğin yapıldığı haritaya bakıldığında, sadece Yahudiler açısından önemli ve kutsal kabul edilen yerler haritada görülüyor.

'Sadece Yahudiler için'
El-Cezire'de yer alan habere göre, İsrail tarafından hazırlanan haritada, Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa tamamen silinmiş, Kubbetu's Sahra haritada yer alıyor.
Şehirde ücretsiz bir şekilde İsrail Turizm Bakanlığı tarafından dağıtılan harita, tamamen İbranice olarak hazırlanmış. İsrailli bir Sivil Toplum Kurulu çalışanı, haritayı ilk gördüğünde "Sadece Yahudiler için hazırlandığını düşündüm" diyor. Ancak Bakanlığın bu haritayı bilinçli bir şekilde böyle hazırladığı ve bölgeye gelen tüm turistlere bunun dağıtıldığı ortaya çıkıyor. İsrail'de insan hakları aktivisti olarak çalışan bir kişi, bu haritanın bilinçli bir şekilde yaymaya çalışıldığını söyledi.

İsrail'in Yahudileştirme planı
İsrail, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu Kudüs şehrini Yahudileştirmek için yıllardır yoğun çaba sarfediyor. Bölgede restore edilmeyi bekleyen Filistinlilere ait eski evleri onarım izni vermeyerek İsrail vatandaşlarına satmaya zorluyor. İsrail vatandaşlarını kentin dört bir yanına yerleştirerek, kentteki Yahudi nüfusunu artırmayı hedefliyor.
İsrail Turizm Bakanlığı, Mescid-i Aksa'yı Kudüs haritasından sildi. Bakanlığın resmi olarak onaylayıp kullandığı harita tamamen İbranice olarak hazırlanmış. Haritada Müslüman ve Hristiyanlar açısından kutsal sayılan yerler yer almazken, Yahudiler açısından önem arzeden tüm yerler haritada mevcudiyetini koruyor.İsrail Turizm Bakanlığı, Mescid-i Aksa'yı Kudüs haritasından sildi. Bakanlığın resmi olarak onaylayıp kullandığı harita tamamen İbranice olarak hazırlanmış. Haritada Müslüman ve Hristiyanlar açısından kutsal sayılan yerler yer almazken, Yahudiler açısından önem arzeden tüm yerler haritada mevcudiyetini koruyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.