1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. İsrail neden korkuyor?
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İsrail neden korkuyor?

A+A-

Dünyanın çözülmeyi bekleyen en önemli sorunlarından biri Filistin meselesidir. Daha doğrusu İsrail’in uyguladığı devlet terörüdür. Ne İsrail bu şekilde güven altında olabilecek, ne de Müslümanlar bu zulme razı kalıp sessiz kalacakladır. İsrail’in yapmak istediği sürdürülebilir bir durum değil. Gün gelecek, yaptığı hiçbir şey güven içinde yaşamasını sağlamayacak.

 

***

İsrail’in zulmü yıllardır devam ediyor. Son olarak Mescid-i Aksa’nın kapısına dedektör koyarak, anlamsız ve aptalca bir uygulama başlattı. Artan tepkiler üzerine kapıda dedektör kaldırıldı, ancak bu sefer de 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine yasak getirildi.

Bu arada 3 Filistinli genç İsrail tarafından katledildi. Aslında bu İsrail zulmünün sadece gölgesi… Az çok herkes bilir ki; zulüm bundan ibaret değil… Yıllardır koskoca bir halka hapis hayatı yaşatan İsrail’in günahı çok…

Dün hem Konya’da hem de Türkiye’nin her yerinde İsrail’in bu zulmü protesto edildi, basın açıklamaları yapıldı. Cuman namazı sonrası yapılan eylemler son derece önemlidir. İslam dünyası hiçbir zulme sessiz kalmamalıdır. Üstelik bu zulüm illa kendisine yapılması da gerekmiyor. Hak olan zulüm kimden gelirse gelsin, mazlumun yanında olmaktır.

Müslümanların bu yönde vicdanlarını sorgulaması gerekiyor.

 

***

Gelelim asıl meselemize:

İsrail neden korkuyor sorusunun birçok cevabı var. Ancak en önemlisi ‘güvenlik’ korkusu… Ortadoğu’da olup bütün Ortadoğu’ya karşı durmak İsrail’in handikabı… Herkesle savaşıp, güvenlik içinde yaşayayım derseniz, o huzuru size yaşatmazlar… İş biraz da kısırdöngü haline geliyor. Müslümanları kendine tehdit olarak gördüğü için zulüm yapıyor, zulüm yapıyor diye Müslümanlar İsrail’e düşman oluyor, Müslümanlar düşman diye İsrail zulmünü artırıyor, zulüm olunca Müslümanlar daha da radikalleşiyor ve hikaye sonsuza kadar bu şekilde devam ediyor…

Olay kısaca şöyle özetlenebilir: İsrail Devleti bulunduğu bölgede kalıcı hakimiyetini tesis etmek ve güvenliğini sağlamak için bölge ülkeleri ile devamlı savaş hali yaşıyor. Bölgeyi istikrarsızlaşan İsrail Silahlı Kuvvetlerine dayanarak ayakta kalmaya çalışıyor.

Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar