1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. İsrail’in Mescid-i Aksa ile derdi ne?
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

İsrail’in Mescid-i Aksa ile derdi ne?

A+A-

Filistin toprakları içerisinde ve Kudüs şehrinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi ve en kutsal sayılan Harem Mescitlerinin üçüncüsü konumunda.  Yüce Allah (cc) Kur’anı-ı Kerimde “Mescid-i Aksa” dan adıyla bahsetmekte ve bu Mescidin etrafının mübarek kılındığını bildirmektedir.

Kudüs Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için özel öneme sahip bir şehir.

İsrail, 1967'de Kudüs'ü işgal etti. 6 gün savaşları sonunda askerler Mescid-i Aksa'ya girdi. Kudüs BM tarafından bağımsız bir statüye sahip ancak İsrail tek taraflı olarak Kudüs'ü başkent ilan etti.

Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'ün surlarla çevrili eski şehrinin içerisinde Hristiyanlar için kutsal olan Kıyamet Kilisesi ile Yahudilerin mabedi olan Ağlama Duvarı ve onlarla birlikte çok sayıda cami, kilise ve sinagog bulunuyor.

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı insanlık dışı uygulamalarda Kudüs’ün ve Kudüs’te de Mescid-i Aksa’nın özel bir önemi var. 7 kapılı olan Mescid-i Aksa’nın bütün kapılarında İsrail askerleri sürekli nöbet tutar ve avlunun içerisinde de polis karakolları bulunuyor

MESCİD-İ AKSA’DAN NE İSTİYORLAR?

Bizim Mescid-i Aksa dediğimiz yeri İsrail, Tapınak Dağı olarak adlandırıyor. Mescid-i Aksa'nın altında büyük Yahudi mabedinin olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle tüm Yahudi dünyasının en önemli dini merkezinin orası olduğunu savunuyorlar. Oysa Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu alanın batı duvarında Yahudilerin dini ibadethaneleri olan Ağlama Duvarı bulunuyor. Ancak İsrail ısrarla Mescid-i Aksa'nın gerçek mabedleri olduğunu iddia ediyor.

İsrail devletinin buradaki amacı ise oldukça açık. İsrail’in amacı; Mescid-i Aksa'yı tıpkı El Halil kentindeki Halil İbrahim Caminde yaptıkları gibi ikiye bölmek ve yarısını sinagog olarak kullanmak. Bu yasa tasarısı olarak İsrail Parlamentosuna iki kez getirildi. Parlamentodan geçmezse yüksek mahkeme kararıyla bunu yasalaştırmak istiyorlar. Onun haricinde ikinci amaçları Mescid-i Aksa'yı komple ortadan kaldırıp yerine Yahudi mabedini inşa etmek. Bunun için yıllardır Mescid-i Aksa'nın altında kazı çalışmaları yapıyorlar. Filistinlilere göre caminin temelleri bu kazı çalışmalarıyla sarsılmış durumda ve cami bilinçli olarak kendi kendine yıkılmaya doğru itiliyor. Yıkıldıktan sonra da Yahudi maberinin inşaatının yapılması planlanıyor. Zaten İsrail söz konusu mabedin maketini yıllar önce hazırlamıştı.

Filistin toprakları ve Kudüs sürekli olarak farklı dinlerin çatışma alanı oldu. Haçlı Seferleri’nden başlayarak Selahaddin Eyyübi’nin burayı fethetmesi ile devam eden süreç bugünlere geldi.

Ve sorun İsrail’in saldırgan politikaları nedeniyle daha uzun yıllar devam edeceğe benziyor.

Bu yazı toplam 1112 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.