1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İsrail’in Önü Mü Açılmak İstenmektedir?
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İsrail’in Önü Mü Açılmak İstenmektedir?

A+A-

Suriye Diktatörü iç savaş bataklığında ne yapacağını şaşırmış görünüyor. Bu güne kadar dış destekli eline geçirdiği silâhlarla kendi vatandaşlarını öldürdüğü ve buna devam ettiği bir gerçektir. Bunun yanında dost olarak gördüğü devletlere kendi vatandaşlarını imha ettirmesi de ayrı bir zevk olmalı.
Fakat bunlarla yetinmeyip ayrıca her türlü canlının yanında şehirlerin yok edilmesine acaba ne demeli?
Haydi aynı ırk ve aynı dinden olan insanları kendisine karşı düşman olarak gördü ve bunun için öldürdü diyelim. Ya şehirlerin suçu nedir de onu da imha ediyor ve ettiriyor? Bunu anlamak oldukça güç geliyor.
Çünkü kendisine düşman bildiği vatandaşlarını yok etmeye çalışıyor ve yok ediyor. Ya hayatta kalacağını bildiği veya kalmasını istediği yandaşlarının nerede oturacağını hiç düşünmüyor mu?
Herkes dünyadan ayrılmadan arkasından iyi olarak ve dost olarak anılmasını ister ve bunun için de bazı iyilikler yapmaktan çekinmez.
Görülüyor ki, Esed, iyilik yapmayı ve öyle anılmayı istememekte ve kendine özel bir anılma isteğini ihsas ettirmektedir. Bu da lânetten başka bir şey olamaz.
Bilindiği gibi, sınır komşumuz olan Suriye’de Esed’in zulmünden kaçan vatandaşların tamamına yakın kısmı Türkiye’ye sığınmış bulunmaktadır. Suriye’den bu güne kadar kaçan vatandaşların sayısı altı milyonun üzerinde olduğu bildirilmektedir. Türkiye sadece insan olmalarını ve mağdur duruma düşmüş bulunmalarını göz önüne alarak bunların yarısını barındırmaktadır.
Buna rağmen Esed, durumu görmemektedir. Çünkü kendisini şu veya bu sebepten dolayı destekleyen ve isteği üzere kendi memleketini yakıp yıkan devletler, eğer buraları terk ederlerse ki, hiç sanmıyorum; ama gerçekleşirse kendisine boş bir arazi bırakacakları muhakkaktır.
Buraları imar etmek ne kendisinin yapacağı bir iş, ne de bugün dost görünenler böyle bir şey yapmak isterler ve böyle bir yükün altına girerler. Onların yapacağı tek şey kalır ki, o da memleketin kendileriyle paylaşılması.
Bu konuda ve bu noktada benim aklıma bir başka şey daha geliyor. Bilindiği gibi, Yahudilere kendi kitaplarında bir yerleşim yeri va’ad edildiği bilinmeyen bir şey değildir. Bu yere “arz-ı mev’ûd”, yani vaad edilmiş vatan toprağı denmektedir. Bu yerin de Nil Nehri ile Büyük Irmak diye söylenen Fırat arasında bulunduğu bilinmektedir.
Acaba Esed, böyle bir va’din yerine getirilmesi konusunda İsrail’e yardım mı etmek istiyor? Öyle ya hem üzerinde bulunduğu toprak Yahudilere va’d edilen arazi içinde yer almakta hem de İsrail’in bu toprağı elde etmesi konusunda üzerindeki nüfus azaltılmak suretiyle işi kolaylaştırılmaktadır.
Bu konuda şöyle düşünmek de mümkündür: Suriye yönetiminin yanında yer alan ve kendi vatandaşlarını yok etmesi konusunda ona her türlü desteği verenlerin niyetleri bu yönde olabilir mi? Belki de Esed’e böyle bir oyun oynayarak O’nu kullanmak istemiş olabilirler. Ta Amerika gibi bir yerden gelip destek vermek, hiç de karşılıksız olmasa gerektir. Tabii bu arada Rusya da kendisini içine girdiği ortamda oynadığı rol ile Katil Esed’e dostluğunu göstermiş olmaktadır.
Ayrıca katliamda yer alan İran’ın yaptığı yıkım ve kıyım için destek veren ve bu konuda onu teşvik eden İsrail’in davranışları da sanki bu düşüncemizi destekler nitelikte görünmektedir.
Bütün bu durumların Suriye’nin aleyhine olduğu muhakkaktır. Çünkü oynanan oyun her ne kadar Suriye’nin Sünni vatandaşlarının aleyhine görünse de asıl Esed’in aleyhine gelişmektedir.

Bu yazı toplam 527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.