1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İşşizlere Müjde !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İşşizlere Müjde !..

A+A-

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi de işsizliktir. Her ne kadar TİK tarafından aylık olarak yapılan açıklama ile Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 10 civarlarında gösteriliyorsa da, ben bunu çok inandırıcı kabul etmiyorum.
Bence Türkiye’deki işsizlik oranı en az yüzde 15 ila 20 arasında olduğunu düşünmekteyim. Türkiye İş Kurumunun açıkladığı veriler, bu kuruma kayıtlı olanların verileridir. Ümidini kesmiş, ya da gizli işsizler, taşeron işçileri, ya da zorunlu olarak asgari ücrete razı olmuş, ancak işsiz görünmeyen, daha iyi şartlarda iş bulması halinde ise buraya gidecek olan işçiler dahil edilmemiştir.
Türkiye’de zaman zaman ve bölgesel olarak işsizlik azalır. Bunun nedeni de tarım işçileridir. Onun için TÜİK’in verileri çok gerçekçi olmamaktadır.
Konya’mızda sanayi alanında da çok sayıda işçi istihdam edilmekte, hatta bazı sanayi kuruluşlarında işçi açığı bulunduğunu da bilmekteyiz.
İşsizler arasında tabi ki, işini beğenmeyen, ya da özel sektör değil de resmi kurumlarda çalışmak isteyen, eskilerin tabiri ile “kalem efendisi” olmak isteyenler de vardır.
Bazı kişiler ise işlerini ve kendi geçimlerini seyyar satıcılık yaparak sağlamaktadırlar. Bunlar içinde yüksek tahsilli olanları bile görmekteyiz.
Gerçekten bu kimseler içinde evine ekmek parası kazanabilecek kadar iş yapanların yanı sıra seyyar satıcılık yapıp ta , aylık 3-5 bin lira kazananlarda bulunuyor.
Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte Konya Bilim Merkezini gezimiz sırasında, Belediye Başkanı Akyürek Konya’nın bu dönemde çehresini değiştirecek, çirkin ve kötü görüntülerden uzaklaştırılacak çalışma yapacağını, bunlar içinde seyyar satıcıların da Konya Büyükşehir sınırları içinde eritileceğini, bazı yerlerde bunlara izin verilmeyeceğini, illa da seyyar satıcılık yapacaklarsa, Belediye’nin gösterdiği yerlerde bu işi yapabileceklerini söyledi. Ayrıca Konya’nın dilenci kenti olmaktan da çıkartılacağına işaret etti.
Bu konhuda daha geniş bir yazı yazacağım. Ancak Belediye Başkanı Tahir Akyürek seyyar satıcılar için bir açıklama yaptı. Bu seyyar satıcılar için bir müjde mi olur, yaksa kötü bir haber mi bilmiyorum.
Ben Başkanın açıklamasını buradan seyyar satıcılara duyuruyorum. Başkan Tahir Akyürek diyor ki :
“Eğer işi olmadığı için, evine ekmek götürmek için seyyar satıcılık yapan ve iş bulamayan varsa ben bunları Belediye olarak peyder pey Belediye’de işe alacağım.”
Bilmiyorum bu haber seyyarları ne ölçüde etkiler.
Böylelikle de Konya’da diğer illere göre oranın az olduğu işsizlik biraz daha azalacaktır. Eğe r işsiz ve muhtaç olanlar varsa, gelirleri de yoksa Büyükşehir Belediye Başkanlığına başvurabilirler.
Benden duyurması…
 

Bu yazı toplam 185 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.