1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İşsizlik Mi, İş Beğenmek Mi ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizlik Mi, İş Beğenmek Mi ?

A+A-

Türkiye’nin iki büyük sorunu var.
Bunlardan birisi terör, diğeri iş .
Terör aslında dünyada tüm insanlığın, devletlerin sorunu. Terörün dini, yeri, ırkı, cinsiyeti, ülkesi olmuyor. Umulmadık yerde kendisini gösteriyor. Bunun önüne geçmek için herkes üzerine düşeni yerine getirmelidir.
Diğeri iş ve aştır.
İşi olmayan insanın evindeki mutfağında aş ta kaynamaz.
İnsanlara iş verirseniz, istihdam yaratılır, yatırım yapılırsa bunun sonucu terör de bir ölçüde durdurulur. İşsizlik ve açlık terörü, huzursuzluğu getirir.
Peki Türkiye’de işsizlik var mı?
Elbette var.
Son yapılan açıklamalar ise insanın canını sıkıyor. 3 milyondan fazla ülkemizde işsiz olduğu resmi kayıtlarda görülmektedir.
Yine Devlet İstatistik kurumunun verilerine göre Türkiye’de her beş gençten birisi işsiz. Devletin, hükümetin işsizlere iş kapası açması gerekir. İstihdam artırılmalıdır.
Devlet istatistik kurumunun son açıklamaları ise işlerin iyi gitmediğini, işsiz sayısının ve oranının yükseldiğini, bu verilerin son 4 yılın en yüksek rakamları olduğu görülüyor.
Türkiye İş kurumu istatistiklerine Ülkemizde işsizlik oranı 3 ayda bir açıklanıyor. Aralık 2014 ayına göre yüzde 10.9 seviyesindedir. Bu rakamın Ocak, Şubat ve Mart ayı verilerinin de kış ayları olması hesabıyla ve mevsimlik işçilerin çalışamadığı dikkate alınırsa daha yüksek oranda çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu verilen göstermektedir ki, Aralık 2014 ayına göre Türkiye’de 3 milyon 145 bin kişi İşkur’da işsiz görünmektedir. Tabi ki İş kur’a kayıtlı olmayanlarda bulunmakta ve iş kurdan ümidini kesip, kayıt yenilemeyenlerde vardır.
Yalnız birde işsizliğin başka boyutları vardır.
Bazı kimseler illa da resmi kurumlarda iş istemekte, özel sektörde çalışmayı beğenmemektedir. Konya’mızda 3 tane organize sanayi bölgesi bulunuyor. Buralardaki iş yerlerinde gerek kalifiye, gerekse vasıfsız işçi açığı bulunmakta ve iş yerleri, fabrikalar işçi bulamamaktan yakınmaktadırlar.Bunun başlıca nedeni ise işciye ya asgari ücret verilmesi, ya da bunun çok az üstünde ücret ödenmesi ve çalışma şartlarının özel sektörde daha zor olmasına bağlanmaktadır.
Geçtiğimiz gün Organize Sanayi bölgelerinde gazetemiz imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ile bazı ziyaretlerde bulunduk. Bazı dostlarımızın çayını içtik. Buradaki durum çok farklı. İşveren dostlarımız aynen şunu söylemektedir:
“ Biz gerek kalifiye, gerekse vasıfsız işçi bulmakta zorlanıyoruz. Aslında çalışana iş var. Günün şartlarına göre ücret ödemekteyiz. Fazla mesai yapanların ücreti ödenmektedir. Yemek ve servis veriyoruz. Ancak işçiler buna razı olmamakta, illa da belediyeler ve resmi kurumlarda iş istemekte, buralardan iş bulan işi bırakmaktadır. Böyle olunca işsiz olanların çoğu iş bulamadıklarından değil, işi beğenmediklerinden işsiz kalmaktadırlar.
Bu tabloda işin ve işsizliğin bir başka boyutu. Maalesef bizde anlatıldığı gibi, kolay iş, çok para ve geç işe gidip, erken çıkmak isteyenlerin sayısı az değildir. O zaman bu yukarıdaki rakamlar gerçekleri yansıtmamaktadır.


 

Bu yazı toplam 242 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.