1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İşsizlik Resmi Rakamlara Göre Tavan Yaptı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizlik Resmi Rakamlara Göre Tavan Yaptı

A+A-

Türkiye’nin sorunları çok büyük.
İçeride ve dışarıda Türk Milleti, Türk hükümeti sorunlarla boğuşuyor.

Dışarımız ateş çemberi,

İçeride hainler, başka sorunlarla uğraşılıyor.

Rusya ile yaklaşım Türk Milleti, Devletimiz için iyi olduğunu düşünüyorum.

Tabi ki, bu işler kolay değil.

Bir sorunu çözerken, diğer bir sorun gündeme oturuyor.

İşsizlik,

Ekonomi…

Terör,

Trafik…

İşte okulların açılmasına kısa bir zaman kaldı. Birçok Milli Eğitim içinde bulunan kimseler FETO’cu olması nedeniyle tutuklandı, açığa alında…

Öğretmen açığı mutlaka oluştu. Elbette yeni atamalar, yeni öğretmenler alınacak ama, tecrübe de önemli…

Polis teşkilatı öyle…

İşte Türkiye’nin önemli sorunlarından birisi de İssizlik.

Gerçi insanlar iş istemiyor, masa başı kolay iş istiyor. İş beğenmiyenlerde çok ama ,yinede işsizlik bir sorun olarak Türkiye’nin önündedir.

Türkiye genelinde işsizlik oranı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan Mayıs döneminde yüzde 9.4 olurken, genç işsizlik yüzde 17.4'e çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 106 bin kişi artarak 2.9 milyon kişi olurken; 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 0.4 puanlık artışla yüzde 17.4 olarak gerçekleştiği bildirilmektedir.
Söz konusu dönemde işsizlik oranı 0.1 puan artarken, tarım dışı işsizlik oranı ise 0.1 puan gerileme kaydetti. İstihdam edilenlerin sayısı aynı dönemde 795 bin kişi artarak 27.87 milyon kişi, istihdam oranı ise 0.6 puanlık artışla yüzde 47.5 olduğu resmi rakamlarla açıklandı.
Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 234 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 1 milyon 29 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19.9’u tarım, yüzde 19.3’ü sanayi, yüzde 7.7’si inşaat, yüzde 53.1'i de hizmetler sektöründe yer alıyor.
Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1.6 puan, inşaat sektörünün payı 0.5 puan artarken, tarım sektörünün payı 1.4 puan, sanayi sektörünün payı ise 0.7 puan azaldığı görülmektedir.
İşgücü 2016 yılı Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 902 bin kişi artarak 30 milyon 763 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0.8 puan artarak yüzde 52.5 olarak gerçekleşti.
Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0.7 puanlık artışla yüzde 72.5, kadınlarda ise 0.8 puanlık artışla yüzde 32.9 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre, Mayıs döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.2 puan azalarak yüzde 33.8 olarak gerçekleşti.
Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2016 yılı II. döneminde toplam kamu istihdamı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 5.5 artarak 3 milyon 622 bin kişi olarak gerçekleşti.
Tablo ortada.
Yine belirteyim, sorun küçümsenmeyecek kadar önemli ve büyük.

 

Bu yazı toplam 192 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.