1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İşsizlik- Spor Ve Törer
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizlik- Spor Ve Törer

A+A-

Türkiye’de işsizlik oranları nerede?
Resmi kayıtlara bakarsanız işsizlik bir puan çıkıyor, bir puan yükseliyor.
İşte sonbahar kapımızı çaldı.
Orta Anadolu’da tarım işçilerinin sayısı azalıyor. Bu demektir ki, işsizlik yükselecek.
Kaldı ki, ülkemizde bir açık işsizlik, birde gizli işsizlik var.
Açık işsiz sayısı yaklaşık 3 milyon civarında. Gizli işsiz ise birkaç gün iş bulup çalışan, ya da mevsimlik işçiler ile birlikte bazı kamu kurum ve kuruluşlarda taşeron işçilik yapan kimseler.
Bu kimseler de aslında işsiz ve diken üzerinde hayatlarını sürdürüyorlar. Bu kimselerin iş hayatındaki geleceği bir kişinin iki dudağının arasındadır. Zaten asgari ücretle çalışan kimseler için işsiz kalma korkusu her zaman vardır.
Birde iş beğenmeyeler var. Sanayide işletmeler ise kalifiye eleman sıkıntısı çekmektedir. Eğitim sistemimiz düzeltilerek sanayilere ara elemanı yetiştirilmelidir.
İş varsa aş vardır.
Aş varsa, eş vardır.
İşçi çalışıyorsa üretim vardır.
İşsiz kimse her şeye açıktır. Karnı açtır.
Konya’mızda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yüzlerce kadrosuz, taşeron işçi var. Yukarıda belirttiğim gibi bunlar ya asgari ücretten, ya da biraz üstünde maaşla geleceği endişeli işçiler çalışmakta. Bu kimseler hükümetten ve çalıştıkları kurum ve kuruluşlardan kadro beklemektedirler. Bu kimselerin pek çoğu belediyelerdedir. Umutları ise yakında yapılacak yerel seçimler.
Hükümet bu kimselerin sesini duymalı ve dertlerine çare aramalıdır. Şimdi birçoğu ekim- kasım ayında işine son verilme korkusuyla yaşamaktadır. Mart ya da önceki aylarda yeniden işe girme hayaliyle yaşayacaklardır.
+++ +++
Şu işe bakın,
Türkiye’nin hatta Avrupa’nın takip ettiği bir derbi son dakikada çıkan olaylar nedeniyle tatil edilmek zorunda kalınıyor.
Bana kalırsa bu spor falan değil. Spor paravan. Bu işin arkasında toplumu bulandırmak, Türkiye’yi dışa karşı küçük düşürmek isteyenlerin oyunudur. Burada Emniyetin zaafının var olduğunu düşünüyorum. Allah’tan G.Saray taraftarı yoktu. Eğer olsa idi bir facia yaşanabilirdi. Bu olayları çıkartanların Beşiktaşlı olduğunu da düşünmüyorum. Geçmiş yıllarda bir Kayseri- Sivas faciasından dönüldü diyebilirim. Yasaklar kalksın deniyor. İyi yasaklar var…
Bu iş spor izlemek, futbol sevmek değil. Terör olaylarının başlatılması, toplumda kaos yaratılmasıdır. Toplumsal kargaşa ve insanları tribünlerden uzaklaştırmaktır. Zaten adımız şike ile çıktı. Bir kısım temiz insanlar futboldan uzaklaştırıldı. Böyle hareketlerle dahada yara derinleştirilmek istenmektedir. Yetkili ve etkililer bunun çaresini en acımasız şekilde yerine getirmeliler.
+++ +++
Dokuz yüz yıl önce yaşamış olan Ömer Hayyam’dan bir rubai ile bitirelim yazıyı. Rubai’nin Farsçadan çevirisi Hüseyin Rıfat’tan:

Paramız yok ki bir güzel sevelim
Bademiz yok ki içip de haykıralım
Demek günaha girmenin yolu yok
Çaresiz kalkalım namaz kılalım

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.