1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İşsizlik Ve Sorunlar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizlik Ve Sorunlar

A+A-

Ben bu işsizlik rakamlarına inanmıyorum.
Enflasyon rakamlarına inanmıyorum.
Gayri-Safi Milli gelirin kişi başına 10 bin dolara yükseldiğine de inanmıyorum.
Bilim ve ilime diyeceğim yok.
Ancak bir şeyi de unutmayalım.
Hani ne derler?
“Tarih yalan söylemez, tarihi yazanlar yalan söyler.”
İstatistik miş,
Bilinmiş,
Araştırmaymış,
Geçin bunları. Bilgisayara ne yüklerseniz o çıkıyor.
Her dönemde işsizlik Türkiye’nin kanayan ve en önemli sorunlarındandır ve her konuşan bu sorunun çözümünde konuştuklarını bir süre sonra unutmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranları yüzde 9,8 olarak belirlendi. İşsizliğin Türkiye'nin kanayan yarası olduğunu belirten TÜRK-İŞ bölge temsilcisi Necati Kökat, bu rakamların daha yüksek olduğunu söyledi. Bende aynen katılıyorum.
Şimdi tarım işçileri yapanların işi var mı?
Mevsimlik işçiler, işsiz değil mi?
Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerinin ne kadar iş güvencesi var?
Bakmayın siz TÜİK’in kayıtlarına. Oradan ümidini kemsin binlerce insan işsiz- güçsüz sokaklarda iş arıyor, aş arıyor.
Hemen bir konuyu da belirtelim. Bunlar içinde iş beğenmeyen, illa da Belediye, İlla da resme daire diyenleri de biliyoruz. Bunlara acımıyorum.
Yine geçtiğimiz ayda Türkiye İstatistik Kurumu Hane halkı İşgücü İstatikleri açıklandı. 2013 Ağustos Dönemi Sonuçları'na göre, işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artış kazanarak yüzde 9,8 olarak gerçekleşti. Aynı istatistiklere göre geçen yıl ağustosta 2 milyon 445 bin olan işsiz sayısı, bu yılın aynı ayında 2 milyon 806 bine çıktı. Türkiye İş Kurumu Konya İl Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre ise, Konya'da 56 bin 489 kayıtlı işsiz var. Yetkililer, toplamda 76 bin 176 kişinin de iş aradığını belirterek, “76 bin 176 işsiz kişinin arasında özel sektörde çalışıp da işinden memnun olmayan kişiler var. Aynı zamanda emekli olduğu halde, iş arayan kişiler de bu kategori içerisinde bulunuyor.
Bu rakamlar bana çok inandırıcı gelmemektedir. Bu rakamların çok üstünde işsiz kimsenin bulunduğu kanaatindeyim.Aynı şekilde TÜRK-İŞ bölge temsilciliği de İşsizlik rakamlarının TÜİK'in yaptığı araştırmadan daha fazla olduğunu belirtiyor. İşsizlik oranlarının iki haneli rakama ulaşmasını ciddi manada düşünmek gerekiyor. İş hayatının bekleyen sorunları çözülmelidir. Kayıt dışı istihdam tespit edilip, çare bulunmalıdır. Çalışanlara yaşabilecekleri bir ücret verilmelidir.
Geçen gün bir gazetede okudum. Manisa’nın Soma ilçesinde linyit işletmeleri için 55 kişi alınacak, buraya başvuranların sayısının ise 55 bin olduğunu yazıyordu. Bu tablo bile Türkiye’deki işsizliğin boyunu göstermektedir. Kaldı ki, kömür işçiliği oldukça sıkıntılıdır. Yine yapılan açıklamalara göre kıdem tazminatı sorunu çözülmez ise gelecekte binlerce işçi sokakta kalacaktır.11 milyon işçiyi yakından ilgilendiren kıdem tazminatı görüşmelerinden geçtiğimiz günlerde sürpriz bir formül çıkarken sendikalar ise bu formüle de sıcak bakmadı.Hizmet İşveren Sendikası Başkanı Necmettin Şimşek ise uyardı: Yeni formüle onay verilmezse ve masadan eli boş kalkılırsa 5 yıl içinde binlerce firma yok olacak..
İşin bir başka boyutu da ücretler…
TÜRK-İŞ, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 26 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 65 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 470.42 TL oldu.
Türk-İş tarafından “insana yaraşır geçim koşulları” tutarını hesaplamaya dönük olarak yapılan araştırmanın sonucuna göre; dört kişilik ailenin yaşam maliyeti yılbaşına göre 262 TL artış gösterirken, gıda harcaması tutarına on ayın sonunda gelen ek yük ise 80 TL olduğu vurgulandı. Çalışanların, haneye giren toplam gelirlerinin 2013 yılı itibariyle “yaşam Maliyeti”ndeki artışın gerisinde kalması durumunda geçim koşullarının bozulmakta olduğu belirtilmektedir.
 

Bu yazı toplam 211 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum