1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. İstanbul’da seçimler yenilecek
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul’da seçimler yenilecek

A+A-

31 Mart seçimlerinin üzerinden 1,5 ay süre geçti. Yılan hikâyesine dönen İstanbul seçimlerine yapılan itirazlar oyların tekrar sayılması derken son olarak AK Parti ve MHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’ya İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi yönündeki başvurusu YSK tarafından 6 Mayıs’ta karara bağlandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 6 Mayıs’ta verdiği kararda AK Parti ve MHP’nin başvurusunu haklı buldu ve İstanbul Büyükşehir seçimlerinin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.

Bu kararın ardından tartışmalarda başlamış oldu.

Ülkede yargının verdiği karara destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlard da var. Ancak! YSK’nın aldığı bu kararının  isabetli olduğu kanaatindeyiz.

YSK’nın bu kararına en büyük tepki hatta tehdit yine beklendiği gibi CHP’nin başta Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcılarından geldi, geliyor.

CHP’nin Genel Başkanı karara "evet" diyen 7 YSK üyesine “çete” elemanı deyip, partisinin Grup Toplantısında isimlerini teker teker sayıp yuhalatıyor.

CHP sözcülerinin biri, bu üyeler için “Kızılay’da yürüyemezsiniz, yüzünüze tükürürler” diyerek tehditler savuruyor.

Bir başka CHP’li sözcü Cumhur İttifakı’na, Erdoğan’a ve Bahçeli’ye “sonunuz Yassıada’dakiler gibi olur” diyerek Adnan Menderes ve arkadaşlarının asıldığı idam sehpalarını hatırlatıyor!

CHP zihniyeti yargı kendi lehlerinde karar verdiklerinde bu ülkede namuslu Hâkimler var derken aleyhlerinde olduğu zaman ise hemen en iyi bildikleri tehdit ve hakaret yoluna başvurmaktan çekiniyorlar.

YSK’nın bu kararına elbette sadece CHP karşı çıkmadı.

Yıllarca AK Parti içinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapmış isimler Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da CHP ile aynı görüşte. Dolayısıyla yanlış saftalar. Ya İhtiraslarının kurbanı olmaktalar, ya da ajandaları farklı.

AK Parti’ye 27 Nisan E-Muhtıra ile başlayan AK Parti Kapatma davası, 7 Şubat MİT krizi, Gezi kalkışması, 17/25 yargı darbesi ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşayan ve bu yaşananların en büyük savunucu CHP ile aynı safta buluşmaları bu iki isim için ilerde utançla anılacak bir durum olarak kayda geçti.

Kimse Hak hukuktan bahsetmesin bunun Hak ve Hukuk ile alakası olmadığını bunun bir makam hırsı olduğunu herkes çok iyi bilmektedir.

 

Hile ve gasba itiraz ne zamandan beri haksızlık sayılıyor? Hem haksızlığa uğrayacaksınız, hem de haksızlık yaptığınız ithamına maruz bırakılacaksınız.

31 Mart’ta CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen PKK’nın siyasi kolu HDP 23 Haziran’da yapılacak olan seçimlerinde İmamoğlu’nu desteklemeye devam edeceklerini açıkladılar.

DSP ve TKP gibi partiler de İmamoğlu lehine adaylarını geri çekmişleridir. Ancak! Saadet Partisi adayını çekmeyeceğini açıkladı.

Çünkü çektiği takdirde Saadet Partisi tabanının Ekrem İmamoğlu’na değil, Binali Yıldırım’a oy vereceğini düşündüğünden dolayı adayını çekmeyerek İmamoğlu'na destek vermiş olacak. İçine düştükleri kin girdabı onlar açısından bir felaket.

AK Parti ve MHP 23 Haziran da yapılacak olan seçimlere iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

31 Mart’ta yapılan hataların tekrarlanmaması için bu sefer işi daha sıkı tutacaklarını düşünüyorum.

Öncelikle AK Parti İstanbul’da 2014 seçime katılım oranı ile 2019’da seçime katılım oranı arasında % 5.51 oranında fark vardır. Bu seçime katılmayan kesimin büyük bir kısmı AK Parti ekonomik sebeplerden veya başka sebeplerden dolayı oy vermeyen seçmenlerdir.

AK Parti’nin önceliği bu kesimi bir şekilde sandığa getirmek olmalıdır. Eğer Ak Parti bunu başarır ise seçimden hiç şüphe yok ki büyük bir fark ile başarılı çıkacaktır.

Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.