1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İstanbul’un Fethi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul’un Fethi

A+A-

Bugün 29 Mayıs 2015.
İstanbul’un Türklere geçişi, tam 562 yıl geçti.
İstanbul’un dününü kitaplardan, belgesellerden öğreniyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’ın Dünya durdukça, Türk halkına armağan ettiği efsane kent. Bu kenti o günden bu güne yaşanır halde bırakabildik mi ? Bence hayır.
Dünya kenti ekonomiyle, nüfus yoğunluğu ile, trafik keşmekeşliği ile, denizi ile, , insan gurupları, iyisiyle, kötüsüyle tam bir muamma…
Bugün İstanbul’un fethinin 562. Yılını kutlayacağız. İstanbul’da törenler, şölenler düzenlenecek. Palabıyıklı, bıçkın, yiğit Osmanlı yeniçerileri, Fatih Sultan Mehmet’in Kostantin’e polis’e nasıl girdiğini ve küffarın nasıl dize getirildiğini hayal ederim. Bugünde bu törenler bir ortaokul müsameresi halinde ekranlara getirilecek.
İktidar partisi de bugün en önde bu törenlerde yer alırken, bazı kesimler ise bunu birazda gıpta ya da, kinle izlemektedirler.
Bence bu törenlere düzenlerken iyi düşünmek gerekir. Dünya’ya şu mesajı vermemeliyiz. Onların kabuk bağlamış yaralarını kaşımamalıyız.
Yani fetih olmadan buranın Bizans’ın olduğunu hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum.
Fetih dinsel bir kavramdır. Yüce Peygamberimiz de bu fetihle ilgili büyük sözleri vardır.
İşte 562 yıl önce İstanbul bizim olmuş.
Bu tarihten sonra ne zamana kadar bizim olmaya devam etti?
16 Mart 1920 tarihine kadar.
1920 yılının 16 Mart tarihinde başta İngilizler olmak üzere diğer düşmanlarımız İstanbul’u fethettiler.
Hıristiyanlar, Bizans’ın çöküşünden sonra Türklerin elinde bulunan İstanbul’a yeniden giriyorlardı. İşte o günden bu güne köprünün altından çok sular aktı. Roller değişmişti. Batı, Haçlı seferlerinden sonra gerçekleşen tarihsel dönüşümde, önce sömürgeci, sonradan emperyalist bir kimliğe büründü. Osmanlı İmparatorluğu ve Anadolu’yu paylaşmak üzere geliyor, 21. Yılın nice utancından birini oluşturuyordu.
İşte o zaman karşılarına Mustafa Kemal liderliğinde Türk ve Müslümanlar çıktı. Türkleri Avrupa’dan atmak üzere birleşenler yenilgiye uğradılar ve Türk Ordusu 6 Ekim 1923 te yeniden İstanbul’a hakim oldu. Maalesef bugünde Türkleri yok etmek, Avrupa’dan silmek için çeşitli oyunlar oynanıyor.
Gerçek şu ki, Fatih Sultan Mehmet’in 562 yıl önce fethettiği İstanbul, Mustafa Kemal olmasa idi, beklide İstanbul şu anda bizim olmayacaktı. Sevr anlaşmasının koşullarında Hıristiyanlık dünyasının Avrupa’sı, Yunanistan’ın öncülüğünde Kontantinepolis’e dönüştürülecekti.
İstanbul üzerinde öncelikle Avrupa, sonra dünyanın gözü bulunuyor. Onun için uyanık olmalıyız ve Ata yadigarı topraklarımızı ne pahasına olursa olsun, bölmeden, böldürmeden sahip çıkmalıyız.
 

Bu yazı toplam 113 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.