1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İşte Bu Olmadı !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İşte Bu Olmadı !..

A+A-

Konyamız sağlık sektöründe hatırı sayılı bir yerde. Gerek kamu hastaneleri, gerekse özel hastanelerle halkımız ve hatta çevre il ve ilçelerden insanlar sağlık sorunlarını Konya’da giderebiliyor. Bu Konya ve çevremiz halkı için son derece sevindiricidir.
Ulu Önder Atatürk’ün bir sözü vardır:
“Beni Türk hekimlerine emanet ediniz”
Bu söz artık Konyalı içinde “ Beni Konya hastanelerine ve hekimlerine emanet ediniz” dönüştürüldü. Konya’yı bu noktaya getirenlere ve bize bu hizmeti verenlere teşekkür etmek gerekir. Çünkü bir insan için sağlık en önemli unsurdur.
Siyasi iktidarın da eksiği ile, fazlası ile tutunduğu dallardan ve yaptığı iyi işlerden birisi sağlık sektöründeki değişimdir. Yeterli olmasa da daha iyi olması için projeler üretilmektedir. Ancak özel hastanelerin son aldığı karar pek hoşuma gitmedi. Bu karar ülkede 1 Nisan şakası gibi uygulanmaya başladı. Umarım bu yanlıştan da dönülecektir.
Peki bu uygulama nedir ?
Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarının dini ve milli bayramları da kapsayan resmi tatiller ile pazar günleri SGK'lı hastalara poliklinik hizmeti vermesi uygulamasını kaldırdı. SGK Başkanlığı'nın, yaklaşık 3 yıldır sürdürülen uygulamayı, tatil günlerinde çalışmak istemeyen hekimlerin şikâyeti, Türk Tabipler Birliği ve bazı tabip odalarının talebi üzerine kaldırdığı bildirildi. Yeni uygulama
SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, 5 Mayıs 2011 tarihinden itibaren medula- hastane sistemi üzerinden sözleşmeli veya protokollü tüm özel sağlık hizmeti sunucularına resmi tatil günlerinde SGK'lı hastalara tüm branşlardan provizyon vermeye başladı. Bunun üzerine özel sağlık kuruluşları ulusal ve dini bayramlarla pazar günleri de poliklinik hizmetleri sunarken, SGK bir genelge ile uygulamayı kaldırdığını duyurdu.
SGK, kuruma yapılan başvurular sonrasında resmi tatil günlerinde tüm branşlardan provizyon verilmesi uygulamasının kaldırılması talebinin uygun bulunduğunu bildirdi. Böylece genelgeyle özel hastanelerin resmi tatil günlerinde SGK'lı hastalara poliklinik hizmeti vermelerine son verildi. 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren resmi tatil günlerinde acil branş, hemodiyaliz ve onkolojik tedavisi dışında özel sağlık kuruluşlarına provizyon verilmeyecek.
SGK kimlerin başvurusuyla bu uygulamayı kaldırdığını açıklamazken, İzmir Tabip Odası'ndan, bu konuyla ilgili olarak TTB ve Ankara Tabip Odası'nın 8 Şubat ve 17 Şubat tarihlerinde SGK yetkilileriyle görüşme yaptıkları, aynı konuda İzmir ve daha birçok tabip odasının da kuruma başvuruda bulunduğu bilgisini verdi. İzmir Tabip Odası'nca yapılan açıklamada, "SGK, 23 Nisan, 19 Mayıs, Cumhuriyet Bayramı, Kurban Bayramı ve pazar günleri özel sağlık kuruluşlarına bütün branşlar için provizyon verilmesi uygulamasını kaldırdı. SGK tarafından resmi tatiller ve pazar günleri için provizyon verilmesi, meslektaşlarımızın bugünlerde de çalışmaya zorlamasına neden olmaktaydı. 2011 yılından bu yana devam eden uygulama, çalışma ortamına ilişkin birçok sorunu beraberinde getirmektedir" denildi.
Bu durum kısmen de olsa eskiye dönüş olarak görülüyor. Buna idarenin müdahale etmesi istenmektedir.
 

Bu yazı toplam 166 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.