1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşte en yüksek asgari ücret
İşte en yüksek asgari ücret

İşte en yüksek asgari ücret

Asgari ücrette nefesler tutuldu, çıkacak rakamlar bekleniyor. Şu anda bin 404 lira olan asgari ücret için görüşmeler devam ederken Türk-İş, "Asgari ücret bin 893 lira 90 kuruş olmalı" dedi. Bu teklife işverenler, "Uygun bir rakam" değil karşılığını verdi.

A+A-

Önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun başkanlığında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına başladı.

Toplantılarında ilk olarak Türk-İş, "Asgari ücret net bin 893 lira 90 kuruş olmalı" teklifini önerdi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da asgari ücret artışında resmi ve objektif verilerin dikkate alınması gerektiğini ifade ederek Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan bir kişinin asgari geçim tutarının da bu verilerden olduğunu dile getirdi.


İŞVERENLER: 1.893 LİRA UYGUN DEĞİL

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) asgari ücret komisyonuna ilişkin, "Türk-İş'in talebi Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil" açıklamasını yaptı.
 

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "100 TL'lik çalışan başına işveren desteğinin kesilmesi ile maliyet zaten yüzde 6 arttı" dedi.

TÜRK-İŞ: ASGARİ ÜCRET TEKLİFİMİZİN ARKASINDAYIZ

Irgat, "Enflasyon, yüzde 10'un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız" diye konuştu.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücret, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleniyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyor.
 

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Mevcut asgari ücret net 1.404 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 1.404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET NEREDE?

Dünya üzerinde en yüksek asgari ücret aylık 2 bin 136 dolar ile Lüksemburg, en düşük asgari ücretse aylık 177 dolarla Meksika. ABD'de ise bu rakam bin 257 dolar. Avrupa Birliği'nin Başkenti olan Brüksel'in ülkesi Belçika'da ise bu rakam aylık bin 860 dolar

Kaynak:Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.