1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İşte kekemelikten kurtulmanın yolları!
İşte kekemelikten kurtulmanın yolları!

İşte kekemelikten kurtulmanın yolları!

Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 4-5 kat fazla görülen kekemeliğin kontrol altına alınabildiğini belirten Psikolog Abdullah Duysak, tedavinin olumlu sonuçlanmasında ebeveyn tutumlarının belirleyici olduğunu vurguladı.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Kekemelik problemi yüzünden gelen insanların arttığını belirten Psikolog Abdullah Duysak, kekemeliğin dünyanın sonu olmadığını ve her insanda olabileceğini söyledi. Kekemeliğinde grip, nezle gibi bir sağlık problemi olduğunu dile getiren Duysak, “Kekemelik danışanların geçici bir sağlık problemidir. Egzersizler ve ödevlendirmeler ile kekemeliğin büyük ölçüde tedavi edilebildiği hatta çok kişide tamamen kurtulduğu ve bir daha yaşanmadığı, küçük bir problemdir” değerlendirmesinde bulundu. Kekemeliği akıcı konuşmayı ve ritim bozukluğuna neden olduğunu bildiren Duysak, kekemelikten kurtulmak için terapi yöntemleriyle kesin sonuca ulaştıklarını ifade etti. Duysak, Erken teşhisin önemine vurgu yaparak, “Dil ve konuşma gelişimi sırasında her 100 çocuktan 4’ünde erken dönem kekemelik belirtisi vardır. Erken teşhis yaşı ise 4 yaş ve üstüdür. Daha önceki yaşlarda görülen kekemelik türü geçici kekemelik olma ihtimali yüksektir” dedi.

img_1775.jpg
KEKEMELİKTE KULLANILAN YÖNTEMLER

Kekemelikten kurtulmak için tedavi yöntemlerinin olduğunu belirten Psikolog Duysak, kişiye özel tedavi yöntemi kullandıklarından bahsederek şunları söyledi: “Kekeme danışanın ile ilk başlangıcımız değerlendirme görüşmesi ile nasıl bir yol izlenileceği bu yolda neler yapılacağı ile aileye veya danışana bilgi veriliyor. Kekemelikte kullanılan yöntemlerde başta gelen doğru nefes doğru diyafram çalıştırmak. Rahat solunum teknikleri, danışanın yaşına bağlı olarak aile ile iş birliği verilen ödevlendirmeler. 12 yaş altındaki çocuk danışanlar için çocuğun kekemeliği ile alakalı oyun terapisi şeklinde tedavi yöntemlerine devam ediyoruz. Yöntemleri kişiye has şekilde danışana göre harmanlayıp çalışmalara devam ediyoruz.”

35 SEANSTA KESİN ÇÖZÜM

Kekemelikten kurtulmak için uygulanan seans sayısının kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğini kaydeden Duysak, “Bu seans süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat ortalama bir kekemelik çocuklarda ve genç yetişkinlerde 30-35 seans aralığında, Yetişkinlik 35-50 seans arası sürmektedir. Seanslarda yapılanları ve seans sonrası verilen çalışmaları günlük hayatta yapılması gerekmektedir. Haftada en az 3 seans gelinmesi gerekiyor. Seansların bittiğinde kekemeliğin tekrar nüksetmemesi için 1 yıllık süre zarfında ayda bir kez kontrollere gelinmesi gerekmektedir ve kontrollerde kurumumuz tarafından ücretsiz gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.