1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İşte Konya'daki obruk sayısı!
İşte Konya'daki obruk sayısı!

İşte Konya'daki obruk sayısı!

Karapınar, Cihanbeyli, Çumra arasındaki bölgenin genel sorunu olan obruklar hakkında açıklama yapan Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fetullah Arık, 300 civarında obruk oluştuğu belirtti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN
Bu bölgede obruk riskinin her zaman var olduğuna dikkat çeken Arık, “Geçmişte oldu günümüzde de olmaya devam ediyor. Bunun pratikte önüne geçme şansımız yok. Obruğu durduracak bir önlem alma şansımız çok zayıf, uzun vadeli bazı tedbirlerle bunu geciktirebiliriz ya da sayısını azaltabiliriz. Ama yer altı suyu ve kayaç etkileşiminin olduğu her yerde obruk oluşumu mümkün.” şeklinde konuştu.

img_8826.jpg
Fetullah Arık, bölgede şu anda 300 civarında obruk olduğunu ve bu yıl içerisinde 7-8 tane meydana geldiğini belirterek,  yer altındaki boşlukların şu anki konumlarının tespit edilmesinde yarar olduğunu kaydetti. Bununla ilgili KOP idaresinin desteklediği projenin yürütüldüğü bilgisini aktaran Arık, “Yer altında boşluk var mı yok mu, hangi sebeple oluşur, boşlukların boyutlarıyla ilgili yaklaşımlarda bulunuyor ve bununla ilgili de yerel idarelere bilgi verilmesi planlanıyor. Çalışma bilimsel bir çalışma. Geçtiğimiz yıl başladı bazı etapları tamamlandı bu yıl sonu itibariyle de genel görünümü ortaya koyulacak. Bu tabi bizim jeoloji mühendisleri odası olarak İl AFAD Müdürlüğüne yapmış olduğumuz girişimlerden sonra oluşan heyet tarafından kararlaştırıldı ve şu anda da bu çalışmaları yakınen takip ediyoruz. AFAD da gelecek yıl yerleşim merkezlerini yani köyleri, kasabaları etkiler mi etkilemez mi noktasında çalışmalarını sürdürecek. Önümüzde obruk riski var mı yok mu bunlar tespit edilecek vatandaşlar uyarılacak.” dedi. Bölgede yayla diye tabir edilen 3-5 evden oluşan yerleşimlerin yaygın olduğunu ifade eden Arık, obruk riski olduğu taktirde vatandaşlara belirli ölçülerde destek verilerek güvenli bölgelere tahliye edileceğini dile getirdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.