1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İŞTE VEFA İŞTE BAŞKAN, İŞTE KONYA İŞTE ERDOĞAN
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞTE VEFA İŞTE BAŞKAN, İŞTE KONYA İŞTE ERDOĞAN

A+A-

Ülkemizde kadim kültürümüzden habersiz, asırlarca dünyaya hükmedip ve yine asırlarca cihanı adaletle yöneten cetlerinden bigâne,  şanlı mazimizden cüda… Birçok nadan ve cahil (sözde aydın!)  Konya’yı ve Konyalıları başta siyasi mevzular olmak üzere küçümsemeye çalışırlar. Bu tipler ne tarih bilirler, ne dinden, ne kültürden anlarlar. Bunların cehaletleri sadece İslam medeniyetini sadece Türk kültürü ile de sınırlı değildir. Kapı kulu oldukları Bati Medeniyetinden ve kültüründen de fersah fersah uzak  olduklarından,  çok ağır konularda bile güya bilimsel! konuşmaya, güya  modern görünmeye!  çalışırlar. Bu tipler siyasi, sosyal, toplumsal mevzularda da ciddi ciddi konuşurlarken (konulara eskimiş, yıpranmış, emperyal batı gözlükleri ile baktıklarından)   onları dinleyen ve işin uzmanı olan mütehassıslar,  gülmekten kırılırlar.
Son 17 yıldır siyasi tercihini Ak Partiden,  daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan’dan yana yapan ve son yerel seçimde de aynı minval üzere oy kullanarak Ak Partiye, Büyük Şehirler içinde en yüksek oyu veren Konya ve Konyalılar yine doğru yaptılar. Çünkü Konyalılar Anadolu İrfanının o şaşmaz rehberliğine güvenirler.
Sayın Erdoğan zamanında Tüm Türkiye’ye çok büyük ve pek eşsiz yatırımlar yapıldı. Sağlık eğitim başta olmak üzere ulaşım, iletişim, alt yapı alanlarında yapılan bu yatırımlar Tüm Türkiye’ye dengeli bir şekilde yapılmaya çalışıldı. Lakin bazı iller var ki  bu rutinlerden farklı olarak daha fazla yatırım aldılar.  Konya’mızda Erdoğan tarafından ayrıcalıklı iller arasına konanlardandır.  Konya Ak partiye ve Erdoğan’a verdiği büyük destek sayesinde bu rutin yatırımlardan ayrı olarak çok büyük eserlere kavuşmuştur.     
YHT KONYAYA YAKIŞTI
Bunların başında kuşkusuz YÜKSEK HIZLI TREN hizmeti gelir. Bakın YHT den faydalanan büyük şehirler,  İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya’dır. Eskişehir,  Ankara- İstanbul arasında olduğu için bu nimetten faydalanırken,  Konya’mız bu hat üzerinde olmamasına rağmen YHT nimetine kavuşan üçüncü şehir olmuştur. (Dün YHT garına gittim İstanbul için bilet alacaktım.  10 gün dolu dediler. )  
MAVİ TÜNEL BÜYÜK UMUT
En az bu yatırırım kadar önemli, en az bu nimet kadar değerli ikinci büyük hizmet ise KOP projesinin en büyük ayağını oluşturan Mavi Tünelin yapımıdır. Mavi Tünel ile Konya,  kendisini bekleyen en büyük tehlikeye(kuraklık) karşı büyük bir tedbir almıştır. Ta Abdülhamit döneminde gündem olan bu eser Ak Partinin dolayısı ile Erdoğan’ın Konya’ya ve Konyalılara bir armağanıdır. Gidip yerinde görmeyenler ne büyük işlere imza atıldığını anlayamazlar. Koskoca bir barajı yapılmış. Dağlar delinerek, kayalar oyularak büyük bir Tünel açılmış   (17 bin 34 metre)
N.E.Ü tıp fakültesi Hastanesi, NEÜ kampüsü, yenilenen ve çok büyük bir hastaneye dönüşen Numune hastanesi, bitmek üzere olan şehir hastanesi. Tüm bunlara Erdoğan zamanında kavuşan Konyalı Erdoğan’a oy vermekle sadece vefasını göstermiş oluyor.
METRO KONYAYA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Gelelim son büyük müjdeye,  Başkan Erdoğan Konyalının vefasına bigane kalmadı ve  Konya’ya METRO sözü verdi. (Dikkat;  METRO bir çikolata adı değil, çok ama çok büyük bir yatırımın adı.)  Metro, yapım aşmasında Konya ekonomisine çok büyük bir katkı getirecek, bitince de ulaşımda hem zaman hem yakıt tasarrufu sağlayacaktır.
Konyalıyı anlamak isteyenler BATI KLASİKLERİ YERİNE doğu klasiklerini okumalılar. Onlardan biri olan Mesnevideki “aslan, kurt tilki av hikâyesin” sonuna kadar okuyan herkes, Konyalının ne derin bir umrana, ne yüce bir irfana sahip olduğunu anlar. (http://www.hergenc.org/kissadanhisse/avlanmaya-cikan-aslan-kurt-ve-tilki-mesneviden-hikayeler
Hikayenin sonunda aslan aslanlığını gösterir)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.