1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İstemek- İstememek
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İstemek- İstememek

A+A-

Bir şeyi isterken veya istemezken çok iyi düşünmek gerekir. Elbette bir şeyi isterken veya istemezken zaman zaman nefsimizin duygularımızın tesiri altında kalabiliriz.
Ancak akıllı insan, kültürlü insan ve olayların mantık süzgecinden geçiren insan, bir karar verirken duygularının esiri olmamaya karar verir.
Zaman zaman duygularımız bizi yanlış yönlere de götürebilir.
Bu toplumsal olaylar ve genel kararlarda da böyle, kişisel kararlarda da böyle.
Bir insanı seversiniz, ama yaptığı işlere bakarsınız ipe sapa gelmez, faydasız, hatta zararlı şeyler. Bence bu insanı sevmemek gerekir. Ya da sadece duygularınızı tatmin ettiği için seversiniz.
Bir insanı sevmezsiniz ama, bakarsınız iyi işler yapıyor, ülke çıkarlarına çalışıyor. Sevmediğiniz beğenmediğiniz insan belki icraatları ile gelecekte sana değilse bile, senden sonraki insanlara faylı işler yapmaktadır. O zaman duygularımızı bir kenara itip sevmesek bile o insanı alkışlamamız gerekmez mi?
Şahsen ben olaylara kendi hayatımda olsun, iş hayatımda olsun hep eleştirel bakarım. Bu ya mesleğimizin bize verdiği bir olgu, yada ruhsal bir şey. İyi mi, kötü mü henüz buna da karar vermiş değilim.
Gelelim şimdi biraz siyasete.
Ülkede iyi şeylerde yapılıyor. Ancak beğenmediğimiz şeylerde oluyor. Kapalı kapılar arkasındaki oynanan oyunlar, verilen sözler, yaşanan sıkıntılar elbette sadece o insanlarla Allah arasında kalmaktadır ama, biz soyut olyarak gördüğümüzü duyduğumuzu yorumluyoruz.
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar yıllardır tanıdığım bir dostum, arkadaşım. Kendisini Büyükşehir Belediye Başkanlığında Zabıta Müdürü olarak çalıştığı dönemlerden itibaren tanırım. Onun tvıtır’dan attığı bir görüşü veya tespiti sizinle paylaşmak isterim. Kendi görüş çerçevesinde Türkiye’de yapılan işleri anlatmış ve sormuş. İşte Hamdi Acar’ın tvıtırdan attığı mesaj:
Siz neyi istemiyorsunuz ?
170 Milyar dolara çıkan ihracatı mı ,
140 Milyar dolara çıkan Merkez Bankasını mı,
Eğitime ayrılan 49 milyar kaynağı mı,
210 adet yapılan enerji santrallerini mi,
Yeni yapılan Hava alanlarını mı,
3. Köprüyü mü,
Petrol Boru hatlarını mı,
Arkasından da ilave ediyor.
Ne tesadüf bunları İsrail ve Avrupa’da istemiyor.
Acaba bi akrabalığınız var mı?
Şimdi yeniden dönelim kendi görüşümüze.
Hz. Mevlana diyor ki :
Herkes görmek istediğini görür.
Yukarıdaki yapılanlara bizimde “hayır” demememiz mümkün değildir. Ülke çıkarları için yapılan her hizmete şapka çıkartır, yapanlarında ellerinden de alınlarından da öperiz.
Yeniçerilerin “İstemezük” mantığı artık geride kalmıştır. Bu ülke ne çektiği ise cahillikten çekmiştir. Osmanlıya Matbaa Avrupa’dan asırlar sonra gelmiştir.
1934 de Kayseri’den Ankara’ya uçan uçağımızı kendimiz yapmışız.
Ya şimdi durum nedir ?
Kimse deve kuşu gibi kafasını kuma sokmasın, ülkede yapılanları , iyileri- kötüleri görsün. İyilere alkış, kötülere eleştiri…
Herkes de eleştiriye açık olsun.
Yazımı Konfüçyüs’ün bir sözü ile bitireyim:
“Yolunu değiştirmeden devam ettiğin sürece, ne kadar yavaş gittiğinin önemi yoktur.”
 

Bu yazı toplam 176 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.