Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İstidrac

A+A-

Efendim, saf Müslümanları kandırmak veya İslama muarız olanlara bir nevi sermaye oluşturmak, yani hakikat de tasavvuf ve şer’î şerifdeki gerçekleri perdelemek için şeytani tuzaklardan bir tuzak olan bu istidrac hakkında ki manayı izahlarına gelince Hadimi merhum diyor ki;
Çeşitli sebeplerle hariku’l-adelikler göstermektir istidrac. İstidrac, perhizkâr kâfirden de zuhur edebilir. Müslümandan da görülebilir.
Mesela: Batını (iç âlemini) tasfiye için riyazat yaparak, beşeri teallukatdan mücerred (soyulmuş yani insanlardan uzak, az bir yiyecek ile yaşayarak belli bir seviyede, akıl ötesi bir şeyler gösterebilmek)) ve bu istidrac şeytani gösterilerdir. Misal: Havada uçmak, bir yerden bir yere nakl olunmak gibi haller görülür. Bunu keramet zannederler. Veliliğine hükmederler. Ve onunla helak olurlar da anlayamazlar.
Dedikten sonra devamla; Zahiri fiiller (görünüşte işlediği şeyler), şer’î şerifin fiillerine muhalif olduğu müddetçe bu hal kendisinde olanlar helak olurlar. Geçmiş de Sultanü’l-Arifin Ebu Yezidi Bestami K.S.dan işitilmiştir ki, ”Bir racüle (erkek şahıs) nazar etmiş olsanız, kendisine keramet verilmiş, hatta havada uçuyor, suda oturuyor, ateşte oturuyor. Hemen o kimsenin kerametine hükmetmeyin. Kerametine nisbet etmeyin. Onu, emir ve nehilerde nasıl buluyorsunuz, İlahi hududu korumada, ahkâmı şer’îyeyi eda da nasıl buluyorsunuz ona bakın. Allah Teâlâ’ya onların şerlerinden sığınırız.
Yani o kişi ki! Kerametmiş gibi bazı akıl üstü şeyler gösteriyor, fakat yaptığı hareket ve kelamları, tavırları vesair amelleri şer’î şerife zıt düşüyorsa, o halde kendisinden kerametmiş gibi görülen haller şeytanidir ki, bu gibi haller istidrac sınıfına girer. O ise İslam da asla yoktur.
Onların sözleri, fiilleri Rasülullahın ölçüsüne girmez. Onlar insan şeytanlarıdır. Vesvese ve ıdlalları ile onlar yol kesicidirler. Onlar, Habibullahın (s.a.v.) in hasımlarıdırlar, düşmanlarıdırlar, sünnetine muhalefet ettiklerinden. Şeriatını hafif, basit ve küçük düşürücü gösterdiklerinden. Hâlbuki onlar, kendilerinin veli olduklarını iddia ediyorlar! (b.s.390)

HARAM VE TAHRİMEN MEKRUHLARA TENBİH

Hadisi şerif de: “İnsan üzerine bir zaman gelecek ki, o zamanda dinine bağlı, dinine sarılan kimse elinde kor tutmuş gibi olacaktır” buyurulmaktadır.
Cenabı Hak, insanlara takat getireceği kadar yük yüklemiştir. Her türlü haramdan kaçınmanın lüzumu tayin edilmekle beraber, tahrimen mekruhlar da bu kabildendir.
Mesela: Vaciblerin terkide haramlara dâhildir. Ve sünneti müekkedelerin özürsüz bilerek terkide tahrimen mekruhtur. Bunlar takvanın tahakkukundandır. (b.s.414) (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.