1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İstihdam Seferberliği’ne İŞKUR SEFERBER OLDU
İstihdam Seferberliği’ne İŞKUR SEFERBER OLDU

İstihdam Seferberliği’ne İŞKUR SEFERBER OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı İstihdam Seferberliği ile harekete geçen İŞKUR Konya İl Müdürlüğü, fuarlar, meslek tanıtım etkinlikleri ve birebir ziyaretlerle sürece büyük destek verdi.

A+A-

Ümit ÖZEL

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ÇSG) Bakanlığının çalışmalarıyla 6 Ocak 2017 tarihinde başlangıcı Konya’da yapılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’in ilk bölümü istihdam İstihdam seferberliği desteklerinden oluşuyor. Vatandaş, devlet ve işveren arasında köprü görevi gören Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Konya İl Müdürlüğü yoğun mesailer sonucu önemli kazanımlar elde etti. İŞKUR’un konu ile ilgili çalışmaları hakkında bilgiler veren İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş, “İl Müdürlüğü olarak 968 adet çat kapı ev ve işyeri ziyareti gerçekleştirdik. Yine bu kapsamda Meslek Odaları, Organize Sanayi Bölge Müdürlükleri, Sivil Toplum Kuruluşları, İlçe Ticaret ve Sanayi Odaları da ziyaret edildi. İlimizde yerleşik yaklaşık 4 bin işverene mektup göndermek suretiyle istihdam destekleri hakkında bilgi verildi. Milli Seferberlik saha çalışmaları kapsamında İl Müdürlüğü olarak birçok açık alanda stantlar kurmak suretiyle vatandaşlarımıza bilgi verdik. Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan İŞKUR Otobüsü ile şehrimizde vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlerde, üniversitelerde Beyşehir, Seydişehir ve Ereğli ilçelerimizde vatandaşlarımıza broşür dağıtımı ve bilgilendirme yapılmıştır. İstihdam Destekleri konusunda çalışmalar halen devam etmektedir.”diye konuştu.

MESLEKLER TANITILDI

İstihdam Seferberliği’nin gündeme getirildiği ilk günden bu yana Konya, sürece büyük destek verdi. Konya’da, Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, iş dünyası ve İŞKUR geride kalan 6 aylık süreçte, çeşitli organizasyonlar gerçekleştirdi. Yaşanan gelişmeler ve İŞKUR çalışmalarının detaylarını paylaşan İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş, “Milli Seferberlik Çalışmaları kapsamında 29-30 Mart 2017 tarihinde Selçuk Üniversitesinde İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarının 4.’sünü gerçekleştirdik. Kamu ve Özel sektörü temsilen 66 firmanın katıldığı fuar 2 gün sürdü. Ayrıca bu dönemde lise ve dengi okullarımızda meslek seçiminin önemi ve işgücü piyasasına girişte dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili Kariyer ve Meslek Tanıtım Günleri düzenlendi. Okullar açıldığında bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

İKİNCİ ADIM İŞ GÜVENLİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı İstihdam Seferberliği başlığıyla önemli mesafeler kat edilirken 13 Mayıs tarihi itibariyle ise seferberlik sürecinin ikinci adımı olan İs Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği kamuoyuna duyuruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından İstanbul’da startı verilen İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliğinin kamuoyuna duyurulması ve yapılan çalışmaları aktaran Müdür Emrah Keleş, “İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği çalışmaları kapsamında Konya Müteahhitler Birliği ve Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret ettik. Mayıs ayında İlimizde gerçekleştirilen Gayrimenkul, İnşaat Fuarında stant açılarak firmalarımızın stantlarını da ziyaret ettik. Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü uzmanlarınca Kişisel Koruyucu Donanımların Seçimi ve Kullanımına İlişkin Seminer gerçekleştirildi. Toplantıda İlimizde yerleşik İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren firma temsilcileri, İSG uzmanları, meslek odaları üye firmaları temsilcileri İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında bilgilendirme yapıldı.”dedi.

İŞKUR 40 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Milli İstihdam Seferberliği ve İş Güvenliği Seferberliği çalışmaları kapsamında İŞKUR Konya İl Müdürlüğü 40 bin 590 kişiye ulaşmayı başardı. Konu hakkında görüşlerini bildiren İl Müdürü Emrah Keleş, “İl Müdürlüğümüzde görevli İş ve Meslek Danışmanlarımızca danışmanlık hizmetleri kapsamında 40 bin 590 bireysel görüşme yapılarak vatandaşlarımıza Kurumumuz faaliyetleri, istihdam destekleri ve iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu çalışmalarla; işçi ve işverenlerimizde, meslek odalarımızda, kamu kurum ve kuruluşlarımızda, risk ve tehlikeyi önleme, sağlık ve güvenlik ile ilgili hareket ve davranışlar hakkında farkındalık oluşturarak, hayatın her safhasında özellikle de iş hayatında sağlık ve güvenlik kültürünün gelişmesi sağlanacaktır. Böylece önlemek ödemekten daha insani ve daha ucuzdur düsturu gereğince harcamalarda tasarruf sağlanarak kaynaklar başka alana kaydırılabilecektir.”ifadelerine yer verdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.