1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstiklal Marşı ile ilgili bunları biliyor muydunuz?
İstiklal Marşı ile ilgili bunları biliyor muydunuz?

İstiklal Marşı ile ilgili bunları biliyor muydunuz?

Yarın, 12 Mart 1921 yılında kabul gören milli marşımızın kabul günü. 96. Yıl önce kabul edilen marşımızın ortak bir değer olduğunu belirten Prof. Dr. Caner Arabacı, İstiklal marşının toplumu milli fedakarlıklara vatan için yönlendirdiğini söyledi.

A+A-

İstiklal Marşı’nı değiştirmek istediler

Yarın, 12 Mart 1921 yılında kabul gören milli marşımızın kabul günü. 96. Yıl önce kabul edilen marşımızın ortak bir değer olduğunu belirten Prof. Dr. Caner Arabacı, İstiklal marşının toplumu milli fedakarlıklara vatan için yönlendirdiğini söyledi.

İstiklal mücadelesinin en yoğun dönemlerinde, milletimizin hislerini, duygu ve düşüncelerini tam anlamıyla aktaracak milli bir marş yazılması fikrinden ortaya çıkan İstiklal marşımızın bugün kabul edilişinin 96. yılını kutluyoruz. İstiklal Marşımızın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy’u da anma günü. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner arabacı, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşımızın yazılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mehmet Akif Ersoy’un değerlendirilemeyen önemli bir aydınımızın olduğunu ifade eden Arabacı, zor zamanlarda aydın duruşuyla vatanının ve milletinin yanında olan Akif’in Türkiye için önemli bir değer olduğunu söyledi.

GÜÇTEN DEĞİL, HAKTAN YANA OLDU

Mehmet Akif Ersoy’u diğer aydınlardan ayıran temel özelliğinin zor zamanlarda savrulmayarak dik duruş sergilemesi olduğunu kaydeden Arabacı, “Zor zamanlarda aydın duruşu olan bir sanatkarımız, yazarımız ve düşünce adamımızdır. Zor zamanlarda insanlar savrulur, başkalarının hizmetine girer. Vatanı, milleti devleti yerine güçten yana tavır alır. Mehmet Akif bu konuda çizgisini baştan koymuş ve zor zamanlarda inancından, milletinden yana duruşunu ortaya koymuştur. Bu yüzden Mehmet Akif değerlendirilemeyen model aydınlarımızdan” dedi.

MİLLETTEN YANA OLMUŞTUR

1918,19,20 ve 21 yıllarında mandacılığın meşhur olduğunu dile getiren Arabacı, Güçlü olan devletlere yamanan okumuşlarımızın olduğunu söyledi. Okumuşların bile mandacılığı savunduğu zamanlarda mandacılık sisteminden nefret eden Akif, milletin yanında yer aldı diyen Arabacı, “Akif ise mandacılardan nefret ediyor. Millete gitmeyi, milletle beraber olmayı, milleti birleştirip bütünleştirerek vatan müdafaasını sağlamayı ön görüyor. Model bir aydındır. Yerli, devletine, vatanına, milletine bağlı fakat düşünce olarak topluma rehberlik yapabilecek zihniyle gönlüyle bilimi sanatı öne çıkaran bir tip. Özellikle Osmanlı yıkılış devriyle Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında sadece milli marşımızı yazan bir insan olarak çok üst bir yeri var ama duruşunu değiştirmemiş ve savrulmamış bir aydın olması en büyük özelliğidir” ifadelerini kullandı.

AKİF TİPİNE HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR

Arabacı, “Şu an ki duruma baktığımızda hoca, okumuş din adamı diye vaazını dinlediğimiz birçok tanınmış adam Pensilvanya da Amerika’nın emrinde ve Haçlıya hizmet ediyor” diyerek, şunları söyledi: “Gazeteci-yazar, çok belgesel hazırlamış ve genel yayın yönetmenliği yapmış meşhur yazar ve gazetecimiz Almanya’da Türkiye aleyhine faaliyetler yapıyor. Onun için Akif tipine her zaman ihtiyacımız var. Özellikle bu dönemde daha çok ihtiyacımız var. Kültür ve medeniyet değerlerimizi özümsemiş ve yerli kalabilmiş milli kalabilmiş, dış güçlerin emrine girmemiş insan tipine gelecekte de çok ihtiyacımız olacak.”

MECLİS AYAKTA DİNLEDİ

İstiklal Marşının kabulü ile ilgili konuşan Arabacı, “Bunalım devirlerinde toplumu birleştirecek, ruh iklimini coşturacak, toplumu milli fedakarlıklara vatan için yönlendirecek metinlere ihtiyaç vardır” diyerek, şunları söyledi: “Birliği sağlayacak şeair denen milli sembol konumunda herkesin ortak benimsediği, bayrak, vatan ve ezan gibi ortak metinler olur. Milli marşta o türden bir metindir. Yapılan yarışmada 724 şiir çıkmıştır ama Akif’in kaleme aldığı gibi bir metin çıkmaz. Meclis bunu defalarca dinler hatta son dinlemeler ayaktadır. Kanunla kabul edilir ama bu kanunla kabul ediliş zorlamayla değildir. Böyle coşkulu bir kabul edilişi Akif görünce, kafasını eğerek meclisten çıkar gider. Şaşaada ve gösterişte değil. Zaten milli marşın yazılım süreci de bunu gösteriyor” dedi.

İSTİKLAL MARŞI YENİDEN YAZILMAYA ÇALIŞILDI

Cumhuriyet döneminde yeniden milli marş yazılması konusunda yarışmalar yapıldığını ifade eden Arabacı, yapılan çalışmaların sonuçsuz kaldığını söyledi. Yapılan çalışmalara değinen Arabacı sözlerine şöyle devam etti: “İstiklal Marşını 1925, 1926, 1930’lu yıllar hatta 1938 yılında defalarca değiştirme girişiminde bulunuldu. Kurtuluş savaşının neticelenmeden önce yazıldığı için o dönem istiklal harbi liderinin adının olmadığı, ona teşekkürün olmadığı bir marştır. Zaferler daha sonuçlanmamıştır, has adam yoktur. Bu yüzden değiştirme çalışmaları var. Bir de 10 kıta uzun bulunduğu için değiştirmeye çalışanlarda oluyor. 1925-26 marş değiştirme çalışması Milli Eğitim tarafından organize ediliyor. Birçok şiir katılır ve para ödülü konulur ama Akif’in yazdığı şiirin seviyesini tutan bir şiir yazılamaz. Bu yüzden İstiklal marşı değiştirilememiştir. Hatta 1938 yılında Necip Fazıl’a İstiklal Marşı yazdırılır ama kabul edilme fırsatı olmaz. Ondan sonra da İstiklal Marşını değiştirme düşüncesi olmaz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum