1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İstiklal Marşı Ve Ersoy
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İstiklal Marşı Ve Ersoy

A+A-
İstiklal Marşı, M. Akif Ersoy ve Türk Milleti …
Bu üçlü adeta bütünleşmiş, ayrılmaz parçalar gibi.

Merhum Akif ne güzel söylemiş :

“Allah bu millete bir daha istiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin”

Bugünlerde maneviyatını, mukaddesatını, vatanın  ve bayrağın kıymetini bilenlerle,  bu uğurda can veren, kan veren şehitlerimizin evlatları İstiklal Marşı ve M. Akif Ersoy’u anarak onları anlatmadırlar.
Bunların değeri anlatılmaktadır.
Tüm ülkede olduğu gibi Konya’mızda da çeşitli kurum ve kuruluşlar bu etkinliği yaptılar. Bunlar içinde  Konya Valiliğinin yaptığı etkinliği izledim, hem gururlandım, hem göz pınarlarımdan yaşlar süzüldü, hem de bir Türk olarak, bir Müslüman olarak göksüm kabardı. Çünkü bende bir şehit torunuyum. Her zamanda iftihar ederim.
İstiklâl Marşı'nın kabulü, Çanakkale Zaferi, dinî ve millî bayramlarımız gibi belirli günler ve haftalarla ilgili hemen her yıl yazılar yazmaya gayret ediyorum. Aynı konu defalarca yazılırsa elbette tekrar düşülecek ve daha iyisi yazılacaktır. Fakat tekrara düşme pahasına İstiklâl Marşımızı unutturmamak, o mısralardaki istiklâl aşkını ve vatan sevgisini canlı tutmak için ömrümüz yettikçe yazmaya devam edeceğim.

İlkokul 2. Sınıfta okuyan bir yavrum var. Kızım Zeynep  öğretmeni Mehtap Karabacak istemiş , “Baba bana bir bayrak şiiri lazım” dedi. Bende  A. Nihat Asya’nın Bayrak şiirini yazıp verdim. 8 Yaşındaki yavrum, bu yaşına göre öylesine güzel okudu ki, sevinçten ve gururdan gözümden yaşlar aktı.
Biz böyle nesil yetiştirmek zorundayız. Bayrağımızı, dinimizi, vatanımızı iyi öğrenmeliler ki, onlara sahip çıksınlar.
İsterseniz konumuza Nihad Sami Banarlı'nın şu satırlarını hatırlatarak yazıma devam edeyim:
İstiklâl Marşı, büyük bir milleti asırlarca ayakta tutacak kadar sağlam, derin ve tarihî mısralarla örülmüştür. Bu şiirin:

"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ
 Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan, şühedâ"
gibi mısraları, şiir ve mısra haline konulmuş bütün bir Türk tarihi ve bütün bir Türkiye toprağıdır. Bu kadar büyük bir tarihi, bu kadar ulu bir vatanı iki mısraa sığdıran şair, milleti tarafından ne ölçüde sevilse ve ne derece övülse yeridir.
Nitekim kadirşinas Türk milleti hem Mehmet Akif'i, hem de İstiklâl Marşı'nı çok sevmiştir.Sevmeyenin de açıkça belirteyim, kanından şüphe ederim. Çünkü İstiklâl Marşı, Türk milletinin ölüm kalım mücadelesi verdiği bir dönemde yazılmış ve bu asil milletin vatan, millet, hürriyet, hakperestlik, istiklâl, din, iman, bayrak, ezan gibi bizi ayakta tutan maddî ve manevî güç kaynaklarını ölümsüzleştirmiştir.

1918 Mondros mütarekesi sonrasında topraklarımız yer yer işgal edilmeye başlandı. Emperyalist Batı, esaret nedir bilmeyen bu necip milletin boynuna zincir takmaya kalktı. İşte böyle sıkıntılı bir günde Mehmet Akif, Türk milletinin duygularına şöyle tercüman oluyordu:
"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım."

Batı, maddî gücüne güveniyordu. Elinde modern silahlar vardı. Onlara göre Mehmetçiğin bu güçlü silahlar karşısında her hangi bir varlık gösterebilmesi mümkün değildi.
Evet, millet olarak bazı maddî sıkıntılar yaşadığımız doğruydu. Onlar gibi gelişmiş silahlara sahip değildik. Ama bizim de "îmân"ımız vardı. Dünya kurulalıdan beri "îmân" gücünü mağlup edebilecek bir silah henüz icat edilmemiş ve Türk Milletine karşı bundan sonrada edilemeyecektir. Yeterki, birlik, beraberlik içinde olalım ve inanalım. Bazı bethbahlar bu büyük milleti bölmeye, vatanı parçalamaya güçleri yetmeyecektir. Atatürk’ün dediği gibi  “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

 Merhum  koca  Âkif:
"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
 Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan, şühedâ!
 Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
 Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ"
derken işte bu tarihî gerçeği haykırıyordu.
Kısacası, birlik ve beraberliğimizin çerçevesi "İstiklâl Marşı"nda çizilmiştir. İstiklâl Marşı'nda dile getirilen bu ruha sahip çıkabilirsek kimse bize zincir vurmaya kalkamaz!
 
 
    
Bu yazı toplam 433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.