1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İSTİKLAL MARŞIMIZ NE OLDU ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İSTİKLAL MARŞIMIZ NE OLDU ?

A+A-

Merhum şair ne güzel söylemiş :
Bayrakları bayrak yapan kandır,

Toprak uğrunda ölen varsa vatandır.

Herkesin anlayışı, herkesin düşüncesi kendisine aittir. Ancak bayrağımızın nazlı nazlı gönderlerde salınmasını gördüğümde, İstiklal Marşı’mız okunurken  yüreğim kıpır kıpır olur. Göğsüm kabarır.

Türkiye’de yaşayan Türk ve Müslüman olan hemen herkesin benim gibi düşündüğünü, benim gibi duygulandığını sanıyorum. Yine Türklüğünü kaybetmemiş, ancak çeşitli nedenlerle Türkiye’mizden uzak insanların da  benim gibi düşündüğünü sanıyorum.

Tabi ki, hainler, satılmışlar hariç.

Şimdi gelelim işin aslına…

Konya’da benim yaşıma yakın olanlar bilirler.

Cumartesi günleri resmi kurumlarda öğleye kadar mesai olurdu. Öğle saat 13.00 te mesai biter ve  o dönemlerde  2. Ordu karargahı Alaeddin karşısında idi. Buradan    çakı gibi askerlerden oluşan merasim bölüğü  Alaeddin  önüne gelir, şanlı bayrağımızı göndere İstiklal Marşı’mız ile çeker, aynı durum Pazar günü saat 17.00 de tekrarlanırdı.

Konya halkının büyük bölümü bu törenleri izlemek için Alaeddin çevresine ailecek, kızıyla, çocuğuyla, torunu ile gelirdi. Tabi ki  o dönemlerde Alaeddin  çevresinde tramvay hattı yoktu.

Bu uygulama  merhum Özal döneminde 2. Ordu’nun Malatya’ya taşınmasıyla giderek unutuldu veya unutturuldu. Ben istiyorum ki, yine askerimiz var. 2. Ordu yoksa 3. Hava Üst Komutanlığı var. Bildiğim kadarıyla personel okulu var. Bu uygulama yapılabilir.

Bayrak Türk Milleti için kutsaldır. Bayrak ve istiklal Marşı’mızı bugünkü nesle iyi anlatmalıyız. Bunun yolu da ailelerden ve okullardan geçer. Belki pek çoğunuz şahit olmaktasınız. Okullarda bayrak törenlerinde bile bu hassasiyet çocuklar ve veliler tarafından gösterilmiyor.

Askerimiz bizim göz bebeğimizdir. Son zamanlarda askerimizin yıpratılması içinde bir çaba var. Elbette her toplumda bozuk insanlar olabilir. Asker içinde de şu veya bu şekilde bu bozuk kimseler sızmış olabilir. Ancak titiz çalışma ile bunlar temizlenmektedir. Askerimizin imajını kirletmeye, sevimsiz hale getirmeye kimsenin hakkı olmamalıdır. Bunlara fırsat verilmemelidir.

Bizim genlerimizde vardır. Biz asker bir milletiz. Atalarımız at sırtında ve obalar kurarak bu günlere gelmiş, Anadolu’yu yurt edinmişiz. Bayrağımız rengini atalarımızın kutsal kanlarından almıştır.

Geçtiğimiz akşam kızım ve eşim ile hava alalım diye Atlı han’a gittik. Eşimle sohbet edip, çay içtik. Dondurma yedik. Kızım Zeynep,
“Babacığım ata binmek istiyorum” dedi. Bende kendisini iki tur ata bindirdim. Eşimle sohbet ederken,  eşim bana dedi ki :

“Ne kadar meraklı. Erkek çocuğu gibi atı çok seviyor”

Bende dedim ki :
Bizim genlerimizde var. Bizim neslimiz, ecdadımız ata büyük önem vermiştir. Bu benim kızımın  asaletini gösterir.

Yine bizim ata sporlarımızdan olan güreş vardır. Bakıyorum son zamanlarda buna da özellikle Antalya, Edirne, Karamürsel’de büyük önem veriliyor. Konya’da da bu spora geçmişte büyük ilgi vardı. Şimdi ne kadar yatırım yapılıyor bilmiyorum. Rahmetli eski FİFA hakemlerinden V. Necdet Arığ, sırf bunun için Konya’da araştırma yaptıydı ve bana:
“Dursun ilk güreş müsabakaları Konya’da yapılmış” demişti.

Değerlerimizi unutmamalıyız. Bu değerler bizi biz yapan değerlerdir.

+++ 

Konya Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada bazı cadde ve orta refüjlerde ve kaldırımlarda çalışmalar yapmakta. Korkuluklar boyanmaktadır. Bu çalışma güzel ama, bu çalışmaların saati doğru değil. Ya sabah saat 08.00 -10.00 arası yapılıyor, ya da akşam saatlerinde. Bu saatler trafiğin el yoğun olduğu saatler. Zaten yollarımız trafiği zor çekiyor. Bu işler yapılırken bir şerit kapanıyor. Bunlar akşam saat 22.00 den sonra yapılırsa daha iyi olmaz mı?
Aynı şekilde yaya kaldırımlarında da durum aynıdır. Vatandaşın en yoğun şekilde kullandığı zafer ve çevresinde kaldırım tamiratları yapılıyor. Bunlarda vatandaşın yola inmesine ve kazalara neden olabiliyor.

Bizden hatırlatması…

Bu yazı toplam 521 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.