1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İstim Arkadan Gelsin!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İstim Arkadan Gelsin!

A+A-

“İstim arkadan gelsin!”
Ya da
“Kervan yolda düzülür !”
Bu sözler sanırım Türk Milletine ait sözlerdir.
Ancak bu sözler bazen yerinde ve gereği gibi kullanılmıyor, kullanılamıyor.
Düşünmeden, alt yapısı oluşturulmadan yapılan işlerin faturasını önce bu işi yapan kimseler, daha sonra da vatandaş çekiyor.
Yeni kimlik belgeleri yılbaşından itibaren başladı. Bu işlemlerin tamamlanması ise bildiğim kadarıyla 5 yıl içinde tamamlanacak.
Konya nüfus müdürlükleri bu işlemleri yapmaya başladı. Ancak benim ricam yetkililerin gidip, bu nüfus müdürlüklerindeki izdihamı bir görmeleridir.
Bu yeni kimlik kartlarının çıkartılması için önce bildiğim kadarıyla Bolu ve Kırıkkale pilot il seçildi ve burada yapılan işlemlerden sonra yılbaşından itibaren tüm Türkiye’de işlemler başladı.Şimdi yetkililerin bu işi nasılda masa başından yürüttüklerinin en açık örneği olarak Türkiye’de pilot il seçilen Bolu ve Kırıkkale’nin, Konya’nın bir kasabası ya da ilçesi kadar yer olduğunu, buradaki işlemlerin başarılı olması yada başarısız olması Türkiye’ne nasıl örnek teşkil ettiğini düşünün.

Şimdi Konya’dan bir örnek verelim.
Selçuklu ilçesi yaklaşık 600 bin nüfusuna sahip.
Bu ilçeye dışarıdan gelen ve sirkülâsyonların yoğun olduğunu düşünürseniz bu ilçenin nüfusu yaklaşık 700-750 bin nüfusa ulaşmaktadır.
Burada yaşayan insanların yeni kimlik belgelerini almaları içinde yine bu nüfus müdürlüğünde yaklaşık 20 kadar memur görev yapmaktadır. Bunlar içinde hasta olanlar olabilir. Yıllık izinde olanlar olabilir. Kalan memurlar ile günde yaklaşık 300 kişiye sadece yeni kimlik verilme işlemleri yapılmaktadır.
Bunun dışında ölen insanların kaydı, doğum kayıtları, evlilik, boşanma ve buna benzer işlemlerde yapıldığına göre işlerin nasıl yürüdüğünü varın siz görün.
Yeni kimlik almak için biometrik resim ile müdürlüğe gelmeden önce yapılan açıklamalara göre ALO 199’dan randevu alınması gerekiyor. Bunu yetkililer medya aracılığı ile duyurdular.Ancak gelin görün ki, Konya kent merkezinde üç ilçe nüfus müdürlüklerinden sadece birinde bu sistem çalışıyor. Diğerlerinde bu sistem çalışmıyor. Sıra için numaratörler de de büyük sıkıntı var. Bu sistemin çalışabilme için Mart ayı bekleniyor.
İşlem yaptırmak için sıraya giren günlük bir müdürlükte nerede ise 400 kişi sıra alıyor.Ancak bir kişinin çok çabuk işlemlerinin yapılması, parmak izlerinin alınması, imzaları atmaları Ve buna benzer işlemler yaklaşık 15 dakika sürüyor. Mesai saatleri sabah saat 08.00 de başlıyor ve akşam 17.00 de bitiyor. Öğle istirahatını kenara koyun , bir memur acaba kaç işlem yapabilir varın siz hesaplayın.Bu görev yapan memurun hiç mi doğal ihtiyacı olmayacak, çay içme zamanı olmayacak.
Bu görüntüler insanları çileden çıkartıyor. Günü bekleyen ve işleri yapılamayan vatandaşların feryadının yanı sıra görevlilere bağıran, sitem edenlerde için cabası.
Şimdi bazı okullarda yapılacak sınavlar içinde çok sayıda öğrencinin bazı okullar kimliklerini yeniletmek istemektedirler. Bu kimlikler değişmez ise öğrenci sınava alınmayacağı endişesi ile nüfus müdürlüklerine gitmektedirler. Bunlarda bir çoğunluk oluşturuyor.
Bunlara da bir çözüm getirilmelidir. Yine ne yazık ki, öğrendiğime göre Konya’da halen TC numarası bulunmayan binlerce vatandaş var. Bunların işlemleri de çok zaman almaktadır. Ayrıca yeni kimlikler vatandaşın ya kendisine, ya da reşit olmayanların velilerine teslimi şart. Buradaki sıkıntı ise bazı parçalanmış ailelerin çocuklarının nüfus kimlikleri…

Çocuk 15-16 yaşında.
Baba yok.
Anne yurt dışında.
Bunların kimlikleri zamanında kendilerine ulaşamaz ise bu çocuklar nasıl hayatlarını sürdürecek, nasıl sınavlara girebilecekler.
İşte görüyorsunuz. Alt yapısı oluşturulmadan başlanılan işlerin nasılda insanları sıkıntıya düşürdüğünü. Demek ki, her zaman her işte kervan yolda düzülmüyor.
Yine burada çok önemli bir konuyu daha dile getirmem gerekirse, Beyşehir çevre yoluna taşınan nüfus müdürlüklerini vatandaşın nasıl bulacağı, karda kışta buraya vatandaşların nasıl gidip- geleceği de ayrı bir sıkıntı.
Konya’da yer mi bulunamadı da, ya da başka işler mi var ki, burayı vatandaşa ve çalışan personele eziyet yaptılar. Buna da cevap bulunması gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.