1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İstipdap Dönemi Mi?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İstipdap Dönemi Mi?

A+A-

Osmanlı döneminden hatırlar, okuruz bu dönemi.
Tarih kitaplarına baktığımızda Osmanlı’da en şiddetli istipdap dönemi, yasakların en çok olduğu dönem, üç kişinin bir aya gelip konuşamadığı yıllar 4. Murat dönemidir.
Tabi ki, her şey sürüp gitmez. Her şeyin bir sonu vardır.
Benzer durumlar tarihte değişik devletler de olmuştur. Mesela Sovyetler Birliği döneminde böylesi yaşam vardı. Baskı unsurlarının yoğun olduğu dönemler, korku devirleri yaşanmıştır.
Peki Türkiye’de bu dönemler yok muydu?
İşte onları da söylemek gerekir. Sıkıyönetim dönemlerinde Milletin çektiğini Allah bilmektedir.
İş başına gelen siyasi kadrolar kendi iktidarını devam ettirmek, ihtiraslarını tatmin etmek için, diktatörce davranışlar gösterenlerin korkusu altında kalmışlardır.
Ama artık o dönemler geride kalmıştır.
İşte Mısır,
İşte Suriye,
Bizde de son dönemlerde bir kıpırdanma vardır. Bu demokratik ölçüler içinde olursa bir diyeceğim yoktur. Ancak amaç- araç farklılığı olursa burada durmalı, durdurulmalıdır. Mesela “Gezi parkı yürüyüşlerini önce hoş karşıladım ama, sonradan amacını aşan gösteriler Türk Milletine zarar getirecek boyuta oluştu.
Önceki gün 24 Kasım Öğretmenler günü idi. Bir gurup öğretmenler Ankara ve başka illerde yürüyüş yaptılar. Milli Eğitim Bakanlığının önüne yürümek istediler. Ne var ki bu demokratik hak emniyet güçlerince engellendi. Öğretmenlere tazyikli su, gaz sıkıldı. Demokratik bir ülkede ortalığı yakıp, yıkmadıktan sonra bunlara izin verilmelidir.
Eğer istidap ve baskı ile iktidarlar ayakta kalabilseydiler Irak lideri Saddam, Libya lideri Kaddafi, Hitler, Osmanlı’da IV. Murat ve diğerleri yıkılmazdı.
Şimdi de Osmanlı’dan bir örnek sunayım.
Süleyman Nazif, 1870 de Diyarbakır’da doğdu. 1927 de İstanbul’da öldü. Servet-i Fünun dönemi Türk şairi, yazarı ve devlet adamıdır. II. Abdülhamit yönetimine karşı mücadele edebilmek için 1887 de Paris’e gitti. 8 Ay sonra döndü. Daha sonra İttihat ve Terakki hareketi içinde bulundu. İstanbul’un işgalini sert bir dille eleştirince İngilizler tarafından Malta adasına sürüldü. Burada 20 ay kadar kaldı. II.Abdülhamit zamanında, padişah aleyhine baskı ve istipdat nedeniyle aleyhinde yazılar yazdı. İttihat ve Terakki ‘yi övdü.Padişah tahttan indirilip, İttihat ve Terakki’nin ülkeyi savaşa sokup parçalanmasına sebep olmasından dolayı İttihat ve Terakkiyi övdüğüne, Abdülhamit’e haksızlık yaptığına ve pişman olması nedeniyle şu şiiri yaşmıştır:
Halt edip durduk, siyaset namına,
Türk’ü mahvettik, celalet namına.
Mülkü yıktık, aşk-ı millet namına,
Milleti soyduk, hamiyet namına.
Padişahım, gelmemişken yade biz,
İşte geldik, senden istihdata biz,
Öldürürler başlasak feryada biz,
Hasret olduk eski istipdata biz.
Dembedem çoşmakta fakr-ü ihtiyaç,
Her ocak sönmüş ve susmuş millet,
Memleket matemde, öksüz taht-ü taç,
Hasret olduk, eski istipdata biz.
 

Bu yazı toplam 293 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum