1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşverene 773 liralık kolaylık
İşverene 773 liralık kolaylık

İşverene 773 liralık kolaylık

Gazetemizi ziyaret eden İŞKUR Konya Bölge Müdürü Emrah Keleş, artı 1 istihdam teşvik paketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Keleş, mevcut işçi kadrosuna ilave edilen her işçinin, işverene yükünü 773 lira azaltacak istihdam teşvik paketinden 31 Ar

A+A-

Ümit ÖZEL

Konya Çalışma ve İş Kurumu Bölge Müdürü Emrah Keleş, gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette Hakimiyet Gazetesi sahibi Yusuf Gürbüz, Yazı İşleri Müdürü Dursun Seyis ve Finans Müdürü Mehmet Çoban ile uzun süre sohbet eden Müdür Keleş, İstihdam seferberliği  ve destekleri hakkında açıklamalarda bulundu. Artı 1 istihdam olarak 9 Şubat 2017’de Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren istihdam seferberliği ile ilgili bilgi veren Emrah Keleş, 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için işverenlerin artı 1 istihdam desteğinden yararlanabileceğini aktardı. Artı 1 istihdamdan faydalanılabilmesi için temel şartları da açıklayan Emrah Keleş, “1 Şubat 2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, yani 3 aydır işsiz olmaları gerekmektedir. İstihdam seferberliği teşviklerinden yararlanabilmek için önemli noktalardan birisi budur.”dedi.

SSK PRİMİNİN TAMAMINI DEVLET ÖDEYECEK

Uygulamaya alınan artı 1 istihdam teşviği ile işverene getirilen kolaylığın detaylarını paylaşan Konya Çalışma ve İş Kurumu Bölge Müdürü Emrah Keleş, “Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 lira ödeyecek. Asgari ücretli bir işçinin günümüzde toplam maliyetinin 2 bin 177 lira olduğunu düşündüğümüzde, bir işçi için devlet desteği 773 lira olacak. 773 liranın, 666 lira 60 kuruşu SGK primi, 106 lira 80 kuruşu ise vergi olarak devlet tarafından karşılanmış olacak. Başka bir deyişle ve daha açık söyleyecek olursak, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 lira azalacak.”diye konuştu.

ARALIK 2017’YE KADAR GEÇERLİ

Artı 1 istihdam teşviğinden 31 Aralık 2017’ye kadar faydalanılabileceğini aktaran İŞKUR Bölge Müdürü Emrah Keleş, “Bu teşvikten yararlanacak işverenlerin aynı sigortalı çalışan için, aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacak. Özel sektör işvereni olmak, yasal ödeme süresi geçmiş borcu bulunmamak, diğer SGK ödemelerini zamanında ödemiş olmak, kayıt dışı veya sahte sigortalı çalıştırmamak gibi esas alınan kriterleri yerine getiren işverenler 31 Aralık 2017’ye kadar bu programdan faydalanabilecek. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, geçmiş borcu bulunan ancak bu borcu yapılandırmaya götürerek taksitlerini gününde ödeyen işverenler artı 1 istihdam teşviğinden yararlanabiliyor. Bunlar dikkat edilmesi gereken hususlar. Bu şartlar yerine getirildiği taktirde teşvikten yararlanılmaması için bir neden kalmıyor.”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.