1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İsyancılara Karşı Devletin Tutumu
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İsyancılara Karşı Devletin Tutumu

A+A-

Yıllardan beri Devletimizin güvenlik güçleri içeriden ve dışarıdan gelen bir takım kalkışma, isyan ve saldırılarla boğuşmaktadır. Komşu Devletlerde gelişen bir takım olumsuz olaylar sebebiyle onların zararlarını defedebilmek için uğraşmasının yanında o devletlerin topraklarında yuvalanan memleketimizden kopmuş isyancıların peşinde de koşmakta ve verebilecekleri zararı ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.
Bunlar yetmezmiş gibi 15 Temmuz akşamı bir de kalkışma yaşandı.
Şu hususu peşinen belirtelim ki, bu tür olayların tamamı dış güçlerin yalnızca yardım ve desteği ile değil, aynı zamanda onların plânlayıp yol göstermeleri ve hatta kışkırtmaları ile gerçekleşen olaylardır.
Nitekim son kalkışma açık ve net bir şekilde durumun böyle olduğunu göstermiştir. Bunun şu veya bu şekilde örtülmesi durumun aksi olduğunu ispat etmeye yetmez.
Bundan çıkarılacak netice şudur: Devletimiz şu veya bu şekilde bir başka ülke ve devletlerle ve hatta devlet toplulukları ile bazı anlaşmalar yapmakta veya yapılmış bir ortaklığa belli şartlarda katılabilmektedir. Ancak gördüğümüz odur ki, bunların hiçbirisi bizim huzurumuzu sağlamamaktadır. Son gelişen olay ve olaylar bunun en açık örneğidir.
İşlenen suçun baş elemanı olarak kışkırtılan, beslenip büyütülen ve desteklenip üzerimize sürülen elemanı topraklarında barındırması ve bin dereden su getirip mazeret uydurmaya çalışması hep suçluluklarının görünen yüzüdür.
Benim burada söylemek istediğim asıl mesele bu değildir. Fakat içimizin yanmış olması bizi ister istemez bu noktalara sürüklüyor. Yani dostumuzun ve düşmanımızın aynı kimseler olduğunu görmemiz bizleri bu noktalara çekmektedir.
Müslüman olmayan Devletlerle yapacağımız her anlaşmada gözümüzü ve kulağımızı dört açmamız gerektiğini unutmamamız gerektiğine bir işarettir.
Biliyoruz ki yıllardır içimizdeki devlet ve millet düşmanlarıyla açık ve gizli uğraşmaktayız. Bazen tepelerine binerek bombalıyor ve bazen de saklandıkları yerlerde onları ve zararlarını defetmeye çalışıyoruz.
Benim bu hususta dikkatimi çeken nokta şudur: Bu güne kadar ne kadar eşkıyayı etkisiz hâle getirmişsek başka kimselere ve hele zararsız olup aksine zarar görmüş kimselere asla zarar vermemiş olunmasıdır.
Düşünün, olay dünyanın gözü önünde ve her türlü gizli şeyleri duyacak kadar kulakları açık devletlerin cereyan etmektedir. Fakat bugüne kadar ne eşkıyanın yakınları olan iç destekçilerden ve ne de dış destekçilerinden aksine bir iddiada bulunulmamıştır.
Bu durum eşkıyanın peşinde olan güvenlik güçlerimizin, şehit ve yaralı vermeleri pahasına da olsa, sadece eşkıyanın peşinde olduklarını göstermektedir.
Kendilerini bu açıdan tebrik edip alınlarından öpmekten başka elimizden de bir şeyin gelmemesi de bizim aczimizdir.
Devlet ve millet düşmanlarının da hiç olmazsa bu kadarını görmeleri basit bir arzumuzdur.
 

Bu yazı toplam 231 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.